Młoda Polska i okolice (wideo)

Skomentuj (1)
Ponad sto prac najwybitniejszych grafików tworzących na początku XX wieku można oglądać na wystawie „Młoda Polska i okolice” w Kamienicy Celejowskiej. To kontynuacja ekspozycji „Białe, czarne i w kolorze” prezentowanej tu latem.
Wystawa “Mistrzowie grafiki polskiej 1900-1939, odsłona druga: Młoda Polska i okolice” to kontynuacja wystawy „Białe, czarne i w kolorze. Mistrzowie grafiki polskiej”, która w Kamienicy Celejowskiej gościła latem. Na obecną drugą część wystawy złożyło się około 120 prac czołówki polskich grafików I połowy XX w. Znajdziemy tu prace takich artystów jak: Karol Frycz, Leon Wyczółkowski, Feliks Jasieński, Kazimierz Sichulski, Witold Wojtkiewicz, Feliks Konieczny, Wojciech Weiss czy Józef Pankiewicz.

Różnorodna jest tematyka prezentowanych prac. W niejako centralnym miejscu umieszczono grafiki, które łączy wspólna nazwa „Teka Melpomeny”, ukazujące karykatury najwybitniejszych aktorów krakowskich w ich charakterystycznych rolach. Wśród nich jest świetna karykatura Stanisława Bronicza uwiecznionego przez Stanisława Rzeckiego w sztuce Szekspira "Kupiec wenecki" czy Jadwigi Mrozowskiej jako Anastazji w sztuce Elizy Orzeszkowej – autorem tej ostatniej jest oscylujący pomiędzy ironią a melancholią - Witold Wojtkiewicz.

Nie brak tu także motywów młodopolskich. Namiętna akwaforta Włodzimierza Błockiego „Pocałunek i śmierć” przywołuje popularny topos śmierci, która pojawia się także w grafice Józefa Mehoffera „Zuchwały ogrodnik”. Obie grafiki to przykład młodopolskiej odmiany dance macabre.
Piękna secesyjna linia dominuje na kolorowej grafice Siedleckiego „Plejady”, a także na wykonanej techniką suchej igły i rulety pracy Stanisława Brandela „Narodziny perły”.

Prócz tego pejzaże i motywy architektoniczne – w tym widoki Krakowa autorstwa Władysława Skoczylasa, który ostatnie lata spędził w Kazimierzu, i wiele innych. To po prostu trzeba zobaczyć. Polecamy.

zobacz wideo:


Skomentuj


Mapa

Muzea

Kamienica Celejowska


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2020.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2020.
Pokaż stopkę