Mięćmierz 2012. Zapraszamy!

Skomentuj (22)

zobacz więcej (57)

Latem w Kazimierzu Dolnym nie brakuje różnorodnych atrakcji. Być może właśnie dlatego nie zauważamy, jak wiele wydarzeń kulturalnych odbywa się w niewielkim Mięćmierzu. A dzieje się tam naprawdę sporo…

Mięćmierz leży nieopodal Kazimierza Dolnego. I choć wieś ta jest naprawdę niewielka, wciąż tętni życiem. Organizowane są tam koncerty, wernisaże, spotkania kulturalne czy projekcje filmów. A wszystko to w zwyczajnej stodole lub też na drewnianym płocie. Najważniejsza jest tu bowiem sztuka i aktywność kulturalna.

Od ubiegłego roku w te działania włączyło się także Koło Gospodyń Wiejskich i Miejskich, które organizuje pokazy i kiermasze rękodzieła   artystycznego oraz lokalnych smakołyków.

W bieżącym sezonie w tej artystycznej wiosce pojawi się nowa propozycja kulturalna, którą mięćmierzanie planują powtarzać co roku w ostatni weekend sierpnia. Babie Lato – Mięćmierski Weekend Artystyczny to całodzienny spacer po Mięćmierzu, w trakcie którego w kolejnych ogrodach uczestniczyć będziemy w 16 bardzo różnych wydarzeniach artystycznych. Będą wernisaże, koncerty, pokazy slajdów, monodramy, poezja a także degustacje domowych smakołyków i „owoców Wisły”, czyli wiślanych ryb złowionych przez miejscowych wędkarzy.

W tym roku na pierwsze Babie Lato zapraszamy do Mięćmierza w sobotę 25 sierpnia. Początek o godz. 11.00 w Galerii Klimaty. Prosimy zarezerwować czas do późnego wieczora.

- W międzyczasie będą poczęstunki przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich i Miejskich a dla głodomorów przez cały dzień otwarta będzie Karczma u Kazika – mówi Bartek Pniewski z Galerii Klimaty – zachęcam też do zapoznania się z tegorocznym programem działań artystycznych w Mięćmierzu oraz obejrzenia galerii zdjęć z wcześniejszych wydarzeń sezonu 2012.

8 stycznia  - Grzegorz Turnau śpiewa w mięćmierskich Klimatach


Kolejny, już czwarty, wieczór autorski Grzegorza w Klimatach. Niezwykła atmosfera styczniowego wieczoru. W obecności wielu zaproszonych gości mięćmierzanie słuchali przy kominku recitalu pięknych poetyckich piosenek, a wśród nich „Na plażach Zanzibaru” dedykowaną Matyldzie Pniewskiej, obywatelce Mięćmierza, warszawskiego Żoliborza i Nungwi na Zanzibarze (fot.).

6 maja - Tomek Szwed śpiewa w mięćmierskich Klimatach

Kolejny wiosenny wieczór ballad i opowieści przy kominku z Tomkiem Szwedem zgromadził liczną grupę gości i mięćmierzan. Były śpiewy zbiorowe i nocne rodaków rozmowy. Klimatyczne spotkanie.

18 maja - Tomek Bieliński koncertuje w mięćmierskich Klimatach

Letni sezon muzyczny w Galerii Klimaty otworzył Tomek Bieliński, młody, wychowany w Londynie polski pianista, który zamieszkał obecnie w Polsce. Jest także cenionym krytykiem piszącym do najważniejszych światowych magazynów muzycznych. Tomek koncertował już w wielu miejscach świata i wybitni eksperci oraz mistrzowie fortepianu, pod których opieką rozwija swój talent, wróżą mu wielką karierę.

22 lipca – „Pismonos” Jacka Johna w mięćmierskich Klimatach

Jacek John przygotował czwartą już edycję swojego autorskiego Pismonosa, któremu nadał podtytuł „Notatnik nie tylko literacki”. Dzięki pomocy przyjaciół najnowszy numer przybrał zupełnie nową i atrakcyjną formę. Tomek Sikora udostępnił swoje zdjęcia, Kinga Pniewska opracowała graficznie i przygotowała do druku, Bartek Stefański zorganizował druk, a Galeria Klimaty objęła patronat nad promocją, organizując spotkanie połączone z projekcją wywiadu, jakiego udzielił autor Cezaremu Ciszewskiemu oraz z koncertem piosenek, które śpiewał Kamil Głuszek.

25 lipca - Janusz Olejniczak w mięćmierskich Klimatach

Lipcowe popołudnie w Mięćmierzu, śpiewają ptaki, kury gdaczą, szczekają psy, przejeżdża traktor. Z otwartych wierzei stodoły dobiegają dźwięki muzyki Chopina w wykonaniu Janusza Olejniczaka, to najwyższy światowy poziom. Artysta przyjechał do swoich mięćmierskich przyjaciół. Kiedy zorientował się, że wiele osób uczestniczących w koncercie, jest głęboko poruszona wcześniejszym pożegnaniem Olgi Doraczyńskiej, zadedykował jej pamięci Sonatę B-moll Chopina której częścią jest słynny marsz żałobny. Mistrzowskie, emocjonalne wykonanie wywołało burzę braw i łez, większość obecnych przeżywała to bardzo osobiście. Ostatnim utworem koncertu była brawurowo wykonana Etiuda Rewolucyjna, która pomimo zmiany nastroju nie otarła łez z wielu twarzy. Janusz Olejniczak grał dla nas niemal 3 godziny – prawdziwa uczta dla koneserów!

29 lipca - Rok 2012 - Rok Kibica 

UEFA EURO 2012, Liga Mistrzów, Olimpiada, piłka nożna, siatkówka, tenis, sukcesy indywidualne i drużynowe, czy to nie jest wystarczający powód, żeby ten rok nazwać Rokiem Kibica? Tomek Sikora, jeden z najwybitniejszych fotografów, mieszkaniec Mięćmierza, artysta tryskający energią i twórczymi pomysłami, fanatyk kibicowania, zaprasza do obejrzenia serii radosnych portretów kibiców z różnych stron świata. Galeria na Płocie w Mięćmierzu. Wystawa czynna do 30 września 2012.

29 lipca – 5 sierpnia - Myśliwski w 8 odsłonach Tomka Sikory

Pełne ekspresji, czarnobiałe, portrety Wiesława Myśliwskiego widziane przez pryzmat cytatów ze słynnego „Traktatu o łuskaniu fasoli”. 8 odsłon tej samej twarzy, jakże różnych w swoim wyrazie i ... tekst „traktatu”. Zachwycające zderzenie dwóch osobowości: pisarza i fotografa.

29 lipca - Wiesław Myśliwski w mięćmierskich Klimatach – panel literacki

Jubileusz 80-lecia Wiesława Myśliwskiego dał impuls do zorganizowania obchodów tej rocznicy w czasie tegorocznego Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”. Z inicjatywy Galerii Klimaty oraz redakcji „Akcentu” pisarz został zaproszony do udziału w festiwalu w charakterze gościa specjalnego. W programie artystycznym „Dwóch Brzegów” znalazł się cykl kilku ekranizacji prozy Myśliwskiego, w Cafe Kocham Kino odbyło się spotkanie autorskie a w Galerii Klimaty w czasie festiwalu trwała wystawa fotograficznych portretów „Wiesław Myśliwski w 8 odsłonach Tomka Sikory” oraz odbył się panel literacki poświęcony ponadpokoleniowemu odbiorowi prozy Myśliwskiego. Spotkanie prowadził dr Bogusław Wróblewski, redaktor naczelny Akcentu, wśród uczestników było liczne grono znakomitych przedstawicieli kręgów literackich. Kierunkowe wypowiedzi należały do młodych polonistów z UMCS zajmujących się twórczością Myśliwskiego. Po ożywionej dyskusji głos zabrał jubilat, który w niesłychanie czytelny sposób przedstawił swoje podejście do języka mowy, który stanowi o odrębności jego dzieł. Spotkanie zakończyło się zbieraniem autografów autora oraz długą rozmową Mistrza z młodzieżą literacką z kręgu Akcentu.

28 lipca - 4 sierpnia - kino w Galerii Klimaty

W czasie tegorocznego Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” w Galerii Klimaty prezentowane były ekranizacje prozy Wiesława Myśliwskiego „Kamień na Kamieniu” reż. Tadeusz Ber, 1995, „Pałac” reż. Tadeusz Junak, 1980, oraz krótkometrażowy film reż. Ivo Krankowskiego i Jana Śpiewaka pt.: „8 historii, które nie zmieniły świata”, 2010.

1 sierpnia - Marcin Masecki w mięćmierskich Klimatach

Galerię Klimaty odwiedził znakomity pianista jazzowy, gość tegorocznego Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”, Marcin Masecki. Zaprezentował recital swoich kompozycji, improwizacji i aranżacji, którymi porwał liczną publiczność. Zachwycił ekspresją i nietypowym wykorzystaniem fortepianu. Urzeczony mięćmierskim otoczeniem oraz nieoczekiwanie dobrą akustyką obiecał wrócić do Klimatów. Czekamy!

3 sierpnia – Rozmowa o duszy

„Opowieści z Bramy”, monodram przygotowany przez Witolda Dąbrowskiego w Teatrze NN, w reżyserii Tomasza Pietrasiewicza, otwiera nową artystyczną drogę, wyraźnie zmierzając w kierunku sztuki opowiadania historii. Scenariusz, na który składają się teksty literackie, dokumenty i relacje świadków służy opisowi Niezwykłego Miejsca i związanych z nim Postaci. Tym Miejscem jest Brama Grodzka. I Lublin.

„Opowieści z Bramy” to cykl opowieści z żydowskiego folkloru, w których aktor z towarzyszeniem żywej muzyki (w tym przypadku akompaniuje sobie na gitarze) opowiada i zabawne, i całkiem poważne historie. Losy bohaterów literackich przeplatają się z losami bohaterów realnych. Wszyscy oni pochodzą z opowieści zbieranych i przechowywanych w lubelskiej Bramie Grodzkiej.

Wybrane fragmenty opowieści posłużyły jako ilustracja i pretekst do rozmowy dwóch wybitnych przedstawicieli środowiska żydowskiego i katolickiego o rozumieniu świata, o duszy. Seweryn Ashkenazy, działacz społeczny postępowego środowiska żydowskiego w Polsce, kandydat nauk University of California w Los Angeles w zakresie literatury, jest mieszkańcem Mięćmierza. Tomasz Dostatni, dominikanin z Lublina, myśliciel i publicysta, propagator kultury, prowadzący fundację „Ponad Granicami”, uczestnik dialogu żydowsko-chrześcijańskiego, jest przyjacielem Mięćmierza. Łączy ich rozmowa o duszy, w mięćmierskich Klimatach.

4 – 24 sierpnia - nieznany Tatarczyk w Galerii Klimaty


Ponad dwa lata upłynęły od przedwczesnej śmierci Tomka, zanim Ola zdecydowała się pokazać odnalezione w zakamarkach jego pracowni szkice, notatki, rysunki koncepcyjne, pokazujące intelektualne tło jego twórczości. Tomek był jednym z nas, mieszkańcem Mięćmierza, sąsiadem … Tym bardziej cieszymy się z każdej formy kontaktu z Jego twórczością. W otwarciu wystawy wzięli udział osobiście Ola Tatarczyk oraz kurator wystawy Leszek Czajka. Dziękujemy.
Wystawa czynna codziennie w godz.12.00 – 18.00

28 lipca - 4 sierpnia  - Mięćmierz też

Od dwóch lat mięćmierzanki, zarówno rodowite jak i te, które do Mięćmierza trafiły, uciekając przed zgiełkiem miast, skutecznie działają nad zbudowaniem wspólnego Koła Gospodyń Wiejskich i Miejskich „Mięćmierz też”. Pierwsze sukcesy mają już za sobą. W ubiegłym roku kilka razy podjęły ciekawe inicjatywy, organizując kiermasze i stoiska prezentujące domowe smakołyki i wyroby rękodzieła artystycznego. Zdobyły cenną pierwszą nagrodę za najlepsze stoisko w plebiscycie publiczności na kiermaszu bożonarodzeniowym na rynku kazimierskim w grudniu 2011r. Zachęcone dotychczasowym powodzeniem nasze panie urządziły trwający 7 dni kiermasz w okresie Festiwalu Dwa Brzegi. Tym razem miejscem działania była studnia w centrum Mięćmierza, która na czas festiwalu zamieniła się w urokliwy, z wdziękiem zaaranżowany, kiosk ze wspaniałymi domowymi wypiekami oraz wieloma artystycznymi drobiazgami. Jak przystało na dawną wieś rybacką, głównym motywem dekoracyjnym były stare rybackie sieci, które nadały stosowny charakter całej ekspozycji. Spacerowicze docierający w tym czasie do Mięćmierza byli zachwyceni ekspozycją, co potwierdzili licznymi zakupami.

Zapraszamy na wydarzenia przyszłe:

25 sierpnia – Babie Lato - Mięćmierski Weekend Artystyczny

5 - 7 października – Mięćmierskie Dziady

2 - 4 listopada – Mięćmierskie Zaduszki


Tekst: Bartek Pniewski, Ines

Fot. Z archiwum Bartka Pniewskiego Galeria Klimaty

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

lub zarejestruj się


Dodane komentarze (22)

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Długi Weekend majowy 2019 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę