List polecony z Japonii

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi poprzez swoją otwartą formułę oprócz filmu stara się zwrócić uwagę i na inne sztuki – jako że X Muza jest kompilacją wielu sztuk. Nic więc dziwnego, że inspiruje twórców, by zaprezentowali się w czasie trwania festiwalu. Stąd w Kazimierzu wystawa japońskiego malarza Masakazu Miyanaga w White Stone Gallery.
"Niech Pan łaskawie powiesi ten obraz w silnym świetle tak, żeby można było stać w pewnym oddaleniu. Wtedy będzie najlepiej widać" - fragment listu Rembrandta do Hugensa.

Opisanie, rozumienie, interpretacja złożonych zjawisk świata fizycznego i duchowego była i jest stałą cechą wszelkich działań twórczych. Sztuka to forma komunikatu, „listu” wysyłanego w świat przez twórcę, zaadresowanego do widza. „Listy” niezależnie od czasu i przestrzeni, konwencji i stylów mają znamię wiarygodności i ważności.

Sztuka to „list polecony”. Jest propozycją dla naszego wzroku, rozumu, emocji czy w końcu gustu.

Przed nami niebywała „przesyłka”.

Prace Masakazu Miyanaga zdumiewają oryginalnością tematów i nie dającą się w pełni opisać perfekcją warsztatową. Owa oryginalność wynika z połączenia wielu oddalonych od siebie źródeł inspiracji i fascynacji. Twórczość, bowiem, malarza wyrasta, jak się wydaje, z tradycji nowożytnego olejnego malarstwa Europy (Holandia, Niemcy), z grafiki i malarstwa Japonii, wreszcie z kręgu malarstwa ikonowego.

Technika Masakazu Miyanaga to tempera jajowa. Technika ta jest dzisiaj rzadko stosowana w czystej postaci.

Tematami są postaci zwierząt zazwyczaj znanych powszechnie gatunków: pies, ptak, koń. Wizerunki są bardziej rysowane pędzelkiem niż malowane (niespotykana precyzja). Z bliska oglądane partie np, sierści, skrzydeł – są siatką drobnych pociągnięć pędzla. Ten sposób pozwala na osiągnięcie efektu miękkości i przestrzenności kształtu i materii sierści, tkanki, mięśni.

W większości prac zwierzęta są „ubrane”. Ptak ma metalową czapeczkę – przypominającą żołnierski hełm, koń złotą derkę i specjalnie skrojone klapki na oczach. Pies jest upozowany „na człowieka” (jak we włoskich portretach renesansowych) w złotej kamizelce, a na łbie ma czapkę z otworami na uszy i pysk. Spodnie tkaniny chronią zwierzę przed niewygodnymi złotymi blachami.

Masakazu Miyanaga opatruje swe obrazy napisami. Przytoczone przez autora sentencje tworzą dodatkowy komentarz dla dzieła.

COGNOSCE TE IPSUM - poznaj samego siebie
CARPE DIEM - chwytaj dzień
MELIOR EST CERTA PAX QUAM SPERATA VICTORIA - lepiej mieć pewien pokój niż oczekiwane zwycięstwo
TEMPORA MUTANTUR ET NOS MUTAMUR IN ILLIS - czasy się zmieniają i my zmieniamy się wraz z nimi
OMNIS HABET SUA DONA DIES - każdy dzień ma swój dar

W niezwykłej twórczości artysty widz odnajdzie zjednoczone fascynacje – malarstwem nowożytnej Europy, dalekowschodnimi tradycjami (obdarzenie kompozycji słowami przynależy do tradycji drzeworytu japońskiego) oraz sztuki kręgu prawosławia (złocone koszulki).

Pisząc swój „list” malarz otwiera światy rzeczywiste w sytuacjach nierealnych. Sytuacjach wymyślonych, wyśnionych, absurdalnych. Wrażenie innej rzeczywistości podkreśla malarz gamą kolorystyczną: czernie, fiolety, szarości, złoto.

Zderzenie płaskiego, czarnego, matowego tła z grawerowaną warstwą złotych „pancerzy” powoduje szalony kontrast. Mamy wrażenie „rzeźbiarskiej” figury na tle pozbawionym przestrzeni czy trójwymiaru.

Złote, grawerowane partie obrazów świecą same w sobie. Światło odbite od złotych powierzchni staje się białe. Prace trzeba oglądać pod różnym kątem w stosunku do płaszczyzny obrazu. Wtedy kontrast między ascezą tła a bogactwem powierzchni „blaszanych” tworzy różnorodne efekty.

„Listu” malarza „pisanego” do nas, widzów, nie da się czytać szybko i wprost. Zastosowana przez Masakazu Miyanaga technika wymusza wnikliwość obserwacji i oglądanie kompozycji z różnych odległości. Za każdą zmianą naszego punktu widzenia, obrazy zmieniają kolory, światła. Mnożą się i zmieniają nasze wrażenia optyczne i emocje. Te na desce malowane prace są równocześnie ascetyczne i bogate, realne i nierealne.

Masakazu Miyanaga tworzy świat niebywale prosty i czytelny, jakby oczywisty z jednej strony. Z drugiej zaś migotliwy, powikłany i tajemny. Odczytanie „listu” pozostawiając adresatom.
Anna Ziemba Michałowska

Masakazu Miyanaga

1970 - Urodził się w Oita w Japonii
1993 - Ukończył studia na Wydziale Malarstwa Uniwersytetu w Fukuoce
1995 - Ukończył studia na Wydziale Malarstwa Uniwersytetu w Tsukubie
1995-1998 - Pracował jako wolontariusz z ramienia JICA w Domu Kultury w Myślenicach
1999-2003 - Odbywał staż na Wydziale Grafiki i Wydziale Konserwacji i Restauracji ASP w Krakowie

Wystawy
1992 - Wystawa z grupą „NIKI zachodnie” (Fukuoka, Japonia)
Zdobył główną nagrodę
1993 - Konkurs współczesnego malarstwa imienia Shigeru Aoki (Fukuoka, Japonia) Zdobył piątą nagrodę
1994 - Konkurs współczesnego malarstwa imienia Shigeru Aoki (Fukuoka, Japonia) Zdobył piątą nagrodę
- Konkurs imienia Tamon (Chiba, Japonia)
- Wystawa indywidualna w galerii Tobi (Tsukuba, Japonia)
1995 - Konkurs współczesnego malarstwa (Beppu, Japonia)
- Konkurs współczesnego malarstwa imienia Shigeru Aoki (Fukuoka, Japonia)

1998 - Wystawa współczesnej sztuki japońskiej w galerii Pfeiffer (Nidzica)
2000 - Wystawa indywidualna w galerii Kaplica (Reszel)
2004 - Wystawa indywidualna w galerii Misaki (Oita, Japonia)
   - Wystawa indywidualna w galerii Weiss Nowina Konopaka (Kraków)
- Wystawa indywidualna w galerii Shibata Etsuko (Tokyo, Japonia)
2005 - Wystawa indywidualna w galerii Sztukoteka (Poznań)
- Wystawa indywidualna w galerii Artislong (Kyoto, Japonia)
2006 - Wystawa indywidualna w galerii Misaki (Oita, Japonia)
- Wystawa indywidualna w galerii Shibata Etsuko (Tokyo, Japonia)

Otwarcie wystawy Masakazu Miyanaga odbędzie się 4 sierpnia o godzinie 19:00 w White Stone Gallery przy ulicy Podgórnej. Wystawa potrwa do 19 sierpnia.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę