Kwaterodawcy potwierdzają! Tego lata Polacy wyjeżdżali z bonem turystycznym

Tegoroczne wakacje upłynęły pod znakiem Polskiego Bonu Turystycznego. Beneficjenci masowo aktywowali swoje świadczenia, a noclegi, za które można było płacić pieniędzmi z bonu, rozchodziły się jak świeże bułeczki. Potwierdzają to zarówno oficjalne statystyki, jak i sami kwaterodawcy.
Jak informuje ZUS, od początku trwania programu, czyli od 1 sierpnia 2020, aż do końca wakacji 2021 Polacy aktywowali ponad 3 miliony bonów turystycznych o wartości prawie 2,7 miliarda złotych! Dokonano 2,7 miliona płatności bonami turystycznymi na łączną kwotę przeszło 1,7 miliarda złotych.

Chociaż te liczby robią wrażenie, trzeba zaznaczyć, że pula nadal nie została wykorzystana (wynosi 4,2 miliona bonów). Dzięki temu każdy może jeszcze wyjechać na wymarzony urlop z rodziną - nie tylko na wakacje, ale na jesienny weekend czy też zimowy wypoczynek.

Bon turystyczny pomógł podjąć decyzję o wyjeździe!


Program Polski Bon Turystyczny został uruchomiony w połowie ubiegłorocznych wakacji. Wiele uprawionych do tego osób nie zdążyło wykorzystać go latem 2020. W tym roku stanowił on więc jeden z powodów, dla których turyści decydowali się rodzinne wyjazdy. Potwierdza to w rozmowie z Nocowanie.pl właścicielka kwater w Zakopanem.

Bony turystyczne pomagają nam hotelarzom, na pewno dodają odwagi gościom. Dają jakiś powód, że może jednak pojedziemy - mówi Iwona Siuty, właścicielka domków Góralski Hyr i pokoi gościnnych Liberta Inn. - Widzę to szczególnie w przypadku rodzin, które mają kilkoro dzieci. Czasami mówią, że latami nie byli nie tylko w Zakopanem, ale w ogóle na wakacjach.

Szukasz noclegów w Zakopanem z bonem turystycznym? Zobacz:
Domek góralski Górski Hyr

Domek góralski Górski Hyr

Zakopane, ul. Kościeliska

Domki 9.9
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
 Bacówka 2 Centrum Pokoje Gościnne i Apartamenty

Bacówka 2 Centrum Pokoje Gościnne i Apartamenty

Zakopane, ul. Hr. Władysława Zamoyskiego

Pensjonaty 9.9
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym


Polacy zaczęli śpieszyć się z wykorzystaniem bonów 500+, ponieważ oficjalnie program wygasa 31 marca 2022 roku. Coraz głośniej mówi się jedna o możliwości wydłużenia go do kolejnych wakacji. Mówił o tym we wrześniu wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy.

Czytaj więcej: Bon turystyczny. Szykują się ważne zmiany!

Wczesną wiosną zainteresowanie bonem turystycznym było nieduże. Trwał jeszcze lockdown, więc turyści ostrożnie podchodzili do kwestii związanych z planowaniem wypoczynku. Według informacji Polskiej Organizacji Turystycznej pod koniec kwietnia 2021 liczba aktywowanych bonów turystycznych wyniosła 1,42 miliona. Jednak od czerwca liczba płatności bonem 500+ wzrastała lawinowo. Według danych resortu Rozwoju, Pracy i Technologii każdego tygodnia beneficjenci aktywowali około 7 tysięcy bonów turystycznych! Do 1 lipca liczba ta przekroczyła 2 miliony, a do przedsiębiorców trafiło już ponad 600 milionów złotych.

W wakacje turyści chętniej rezerwowali noclegi z bonem turystycznym


Obiekty noclegowe, które akceptują płatności bonem turystycznym, latem były chętniej wybierane przez turystów. Potwierdzają to zarówno dane portalu Nocowanie.pl, jak i sami przedsiębiorcy.

Goście, jeżeli mają do wyboru obiekt z bonem lub bez, to raczej przychylą się w stronę tego, który akceptuje bon turystyczny - mówi Iwona Siuty.


Potencjał Polskiego Bonu Turystycznego dostrzegli właściciele obiektów noclegowych, którzy prowadzą swoje biznesy w regionach najchętniej odwiedzanych przez wczasowiczów.  

W województwie zachodniopomorskim 43% obiektów noclegowych akceptuje płatność bonem turystycznym. W pomorskim turyści zapłacą w ten sposób w 37% dostępnych obiektów, natomiast w małopolskim taką możliwość oferuje 39% obiektów. Płatność bonem turystycznym akceptuje też 29% obiektów noclegowych z województwa dolnośląskiego oraz 28% ze śląskiego.

Obserwacje portalu Nocowanie.pl potwierdzają słowa właścicielki kwater w Zakopanym. W regionach atrakcyjnych turystycznie wczasowicze chętniej pytają o noclegi z bonem turystycznym niż gdzie indziej! W zachodniopomorskim ponad połowa wszystkich zapytań (54%) trafiła właśnie do obiektów oznaczonych jako akceptujące płatności bonem! Podobnie jest w pomorskim (51%) oraz małopolskim (50%).

Zobacz noclegi, za które można płacić bonem turystycznym:
Domki Gama

Domki Gama

Władysławowo, ul. Aroniowa

Domki 9.5
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
WILLA LENA

WILLA LENA

Szklarska Poręba , ul. Odrodzenia

Wille 9.6
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Willa Alfa

Willa Alfa

Kudowa-Zdrój, ul. Słoneczna

Ośrodki Szkoleniowe i Wypoczynkowe 7.5
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym


Wypoczynek jesienią nadal jest na topie


Wielu turystów nie wykorzystało jeszcze swoich bonów. Można to zrobić na przykład jesienią - takie wyjazdy są w tym roku niezwykle popularne. Turyści przedłużają urlopy na wrzesień, natomiast na październik planują raczej weekendowe wypady.

Popularne są zarówno miejscowości położone na południu, jak też na północy kraju. Na pierwszym miejscu mamy Zakopane, kolejny jest Karpacz oraz Gdańsk. Oprócz stolicy województwa pomorskiego, turyści szukają wolnych miejsc noclegowych w Kołobrzegu, Władysławowie oraz Międzyzdrojach. Są to lokalizacje, gdzie dostępna jest nie tylko plaża, ale też szereg atrakcji poza nią. Są one odpowiednie zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Zobacz także: Przedłużamy wakacje! Jesienne terminy są coraz trudniej dostępne

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2021.
Planujesz wyjazd Sylwestrowy 2021/2022? Szukasz korzystnego miejsca noclegowego? Daj się porwać szaleństwu sylwestrowej nocy. Sprawdź ofertę obiektów noclegowych, w których z radością przywitasz...
Pokaż stopkę