Kazimierz piąty

Skomentuj (4)
Balonowym Mistrzostwom Polski, które na początku września odbywały się w Nałęczowie, towarzyszył kilkudniowy Festyn – Turniej Gmin „Krainy Lessowych Wąwozów”.
W Turnieju wzięło udział 6 gmin uczestniczących w projekcie „W Krainie Lessowych Wąwozów”, który jury ogólnopolskiego konkursu „Turystyka Wspólna Sprawa” uznało za najlepszy na Lubelszczyźnie i jeden z najlepszych w Polsce.

Do I Turnieju Gmin Krainy Lessowych Wąwozów stanął Kazimierz w towarzystwie gmin: Nałęczów, Opole Lubelskie, Poniatowa, Puławy i Wąwolnica.

Na terenie Parku Zdrojowego w Nałęczowie powstały minimiasteczka, w których przedstawiciele lokalnych społeczności prezentowali walory swojej gminy, zapraszając turystów do jej odwiedzenia. Turniej niejako otwierało stoisko Kazimierza Dolnego, usytuowane tuż przy wejściu do parku. Prezentowali się tu twórcy ludowi z kazimierskiego Klubu Twórców Ludowych, Muzeum Nadwiślańskie, które oprócz folderów promujących dokonania wszystkich swoich oddziałów przygotowało miniwystawę obrazów malarzy kazimierskich, Kolegium Sztuk Pięknych oraz dzieci z dwu zespołów folklorystycznych – „Ekolki” z Bochotnicy i Zespołu Pieśni i Tańca Kazimierz.

Przez cały weekend w zmiennej aurze gminy rywalizowały w 9 konkurencjach: korowód, konkurs plastyczny na namalowanie własnego miasta, odsłonięcie ławek w Alei Gmin, aranżacja stoiska, zaproszenie do odwiedzenia gminy, zrobienie wianka gminy, prezentacja gmin na scenie, kuchnia regionalna, bieg z przeszkodami burmistrzów/wójtów.

W rozpoczynającym Turniej korowodzie gmin uczestniczyły dzieci i dorośli w kolorowych przebraniach, konie, dorożki, kazimierski jeep „Bobik”, sportowcy, kolarze, zespoły w strojach ludowych, a nawet opolskie ufoludki. Wzrok przyciągała parada Nałęczowa z olbrzymim łabędziem przygotowanym z różnych odmian białych kwiatów, który potem został wykorzystany w aranżacji nałęczowskiego stoiska usytuowanego w sercu parku – tuż nad stawem naprzeciw budynku sanatorium. Kazimierz najwięcej punktów uzyskał za malarską wizytówkę swojego miasta namalowaną przez uczennice Szkoły Podstawowej nr 1 pod kierunkiem Maksa Skrzeczkowskiego. Uznanie jury, któremu przewodził prezes Uzdrowiska Nałęczów, Wojciech Gucma, organizator całej imprezy, zyskała wzruszająca inscenizacja podczas odsłonięcia kazimierskiej ławeczki sponsorskiej w Alei Gmin, przygotowana przez Dagnę Bagińską i Kolegium Sztuk Pięknych. Oklaskiwano także gorąco odwiedziny UFO na ławce Opola Lubelskiego oraz weselny pokaz z Poniatowej. Wysoko punktowano potrawę „Parzybroda” z Poniatowej, smalec z grzybami z Wąwolnicy oraz ciasto z buraka cukrowego z Opola Lubelskiego. Duże brawa zdobył Burmistrz Kazimierza Dolnego, który wyśpiewał zaproszenie do swojej Gminy oraz piękny wianek gminy Nałęczów. Burmistrzowie miast i wójtowie gmin dostarczyli publiczności dużo radości podczas biegu z przeszkodami, gdy wraz z przedstawicielami swoich rodzin chodzili na szczudłach, pływali po stawie oraz sprawdzali się jako kowboje.

Wyniki konkursu:

1. Poniatowa.
2. Nałęczów
3. Opole Lubelskie
4. Wąwolnica
5. Kazimierz Dolny
6. Puławy

Kolejny turniej – jak zapowiadają organizatorzy – już za rok.
Fot. Krzysztof Stefanek

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2023.
Pokaż stopkę