Kazimierz na europejskim szlaku

zobacz więcej (6)

Kolonia artystyczna w Kazimierzu będzie jednym z elementów, na bazie której powstanie międzynarodowy projekt, którego celem będzie stworzenie Europejskiego szlaku szkół malarstwa impresjonistycznego i kolonii artystycznych.

Przedstawiciele 4 państw europejskich: Francji, Rumunii, Węgier i Polski spotkali się w Kazimierzu 6 – 7 sierpnia na seminarium „Europejski szlak szkół malarstwa impresjonistycznego i kolonii artystycznych jako dziedzictwo kulturowe obszarów wiejskich w Europie”. Celem spotkania organizowanego przez Lokalną Grupę Działania (LGD) „Zielony Pierścień” oraz Lokalną Grupę Działania „SOCLE” z Francji, Gminę Kazimierz Dolny i Muzeum Nadwiślańskie było wypracowanie wspólnych działań służących promocji miejsc związanych z impresjonizmem europejskim.


- Chcemy wspólnie prezentować i promować miejsca, gdzie malowali impresjoniści. Liczymy, że nasze działania przełożą się na rozwój turystyki i rozwój ekonomiczny naszych regionów – mówi Marcel Denis z Towarzystwa Przyjaciół Malarzy Szkoły Crozant i Gargilesse (APEC) z Francji. – To się świetnie wpisuje w projekt Leader, którego celem jest wspomaganie terenów wiejskich – a przecież na takich właśnie terenach tworzyli impresjoniści. Można pomagać terenom wiejskim w różny sposób, ale rozwój turystyki na pewno im nie zaszkodzi.

Zanim przystąpiono do prac nad projektem zaprezentowano dziedzictwo impresjonizmu w czterech krajach partnerskich, które następnie byłoby promowane w ramach projektu: Herisson i Crozant we Francji, Szolnok na Węgrzech, Baia Mare w Rumunii, a także liczący się w Europie jako kolonia artystyczna Kazimierz Dolny.
- Jak się okazuje, wcale nie jesteśmy tak daleko od Europy, jeżeli to Francuzi zapraszają nas jako kolonię artystyczną do udziału w projekcie – mówi dr Waldemar Odorowski kierownik Kamienicy Celejowskiej oddziału Muzeum Nadwiślańskiego.

W ramach prezentacji Kazimierza i okolic goście zwiedzili miejsca związane z życiem kolonii artystycznej w wymiarze historycznym – wystawy malarstwa w Kamienicy Celejowskiej oraz dawną pracownię profesora Pruszkowskiego w jego willi, a także plenery, które były inspiracją dla polskich impresjonistów: Mięćmierz, Korzeniowy Dół czy Wisłę widzianą z perspektywy zamku i statku. Odwiedzili również Nałęczów, między innymi szkołę plastyczną.

W ramach projektu partnerzy planują między innymi tworzenie wspólnej strony internetowej prezentującej i promującej miejsca związane z impresjonizmem w krajach uczestniczących w projekcie, a także wędrującą wystawę impresjonistów. Jednym z celów projektu jest utworzenie Europejskiego szlaku szkół malarstwa impresjonistycznego i kolonii artystycznych i wpisanie go przez Radę Europy na listę europejskich szlaków kulturowych, wśród których jest np. szlak świętego Jakuba czy cystersów.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2021? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2021.
Znamy sposób na udane Wakacje 2021! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2021. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę