Kazimierz Dolny - jakie dopłaty do pompy ciepła w starym domu?

Do mieszkańców województwa lubelskiego trafi ponad 260 mln zł tylko w ramach realizacji programu “Czyste Powietrze”. A to przecież nie jedyne źródło, z którego można uzyskać dofinansowanie na zakup pompy ciepła do starego budynku. Poznaj alternatywy i sprawdź, dlaczego montaż pompy w Twoim domu ma sens? Artykuł powstał, dzięki współpracy reklamowej z nachlodno.pl.

Spis treści:


    • Dofinansowanie do pompy ciepła w starym domu. Niemałe kwoty.

    • Ta analiza wyjaśnia, dlaczego warto zamontować pompę ciepła.

    • Pompa ciepła w starym domu? Tak, ale najpierw powinieneś... 

    • Czy pompa ciepła powinna współpracować z grzejnikami? 


Przy obecnych cenach paliw kopalnych montaż pompy ciepła jest szczególnie atrakcyjny ze względu na redukcję kosztów ogrzewania domu. Oszczędności są tak duże, że sytuacji tej prawdopodobnie nie zmienią nawet zapowiedziane już podwyżki cen energii elektrycznej. Tym bardziej że w większości przypadków możemy wspomóc się fotowoltaiką, a zakup i montaż najlepszych w rankingu pomp ciepła częściowo sfinansować z rządowych dotacji. Dowiedz się więcej na ten temat.


Dofinansowanie do pompy ciepła w starym domu. Niemałe kwoty


Zakup pompy ciepła wraz z jej instalacją to, w zależności od modelu urządzenia, wydatek od 35 tys. zł (powietrzna pompa ciepła) do ponad 90 tys. zł (pompa solanka-woda). Na szczęście na ten cel można pozyskać dofinansowanie aż z trzech rządowych programów, czyli: 

    • programu “Czyste Powietrze”, skierowanego do właścicieli również starszych budynków jednorodzinnych. W zależności od dochodów na zakup powietrznej pompy ciepła można z tego programu uzyskać nawet 27 000 zł,

    • programu “Moje Ciepło”, którego beneficjentami mogą być właściciele nowych budynków. W tym przypadku na zakup powietrznej pompy ciepła dostaniemy maksymalnie 7000 zł,

    • programu “Ciepłe Mieszkanie”, uruchomionego na potrzeby wsparcia wymiany źródeł ciepła oraz wykonanie termomodernizacji mieszkań w domach wielorodzinnych. Z tego programu na zakup i montaż pompy ciepła otrzymać możesz otrzymać dofinansowanie w kwocie nawet 39 900 zł.


Niezależnie od powyższych programów rządowych, nadal obowiązuje ulga termomodernizacyjna, w ramach której możesz odliczyć od podatku wydatki poniesione także na zakup i montaż pompy ciepła. W ten sposób otrzymasz maksymalnie 16 960 zł lub nawet dwukrotność tej kwoty, jeśli rozliczasz się ze współmałżonkiem. 


Ta analiza wyjaśnia, dlaczego warto zamontować pompę ciepła


Jednak instalacja nowoczesnej pompy ciepła, opłaca się nie tylko ze względu na powyższe źródła dofinansowania. Ponieważ korzystanie z tych urządzeń pozwoli Ci zaoszczędzić przede wszystkim na kosztach ogrzewania domu czy mieszkania. Konkretne kwoty przedstawiają w swojej analizie eksperci portalu Nachlodno.pl, w artykule omawiającym dofinansowanie do pompy ciepła w starym domu.


Wyliczenia przeprowadzono dla budynku o powierzchni 100 m2, wykonanego w standardzie energetycznym EU40 i położonego w III strefie klimatycznej, który zamieszkuje czteroosobowa rodzina. Wyniki? 


Roczne koszty ogrzewania takiego budynku za pomocą powietrznej pompy ciepła wynoszą niespełna 2 tys. zł. W przypadku kotła na pellet na ten cel wydamy ponad 3000 zł, a użytkowanie najsprawniejszych kotłów na drewno czy węgiel wygeneruje kwoty odpowiednio 1540 zł i 2100 zł. Pamiętajmy jednak o konieczności stałej obsługi tych źródeł ciepła i coraz poważniejszych problemach z dostępnością zwłaszcza węgla. Tymczasem raz skonfigurowana pompa powietrza jest praktycznie bezobsługowa.  


Pompa ciepła w starym domu? Tak, ale najpierw powinieneś... 


Energooszczędne pompy ciepła praktycznie wszystkich typów montować można nie tylko w nowych, lecz również w starych budynkach. W takim przypadku czynnikiem najmocniej wpływającym na redukcję kosztów ogrzewania jest termomodernizacja budynku. 


Ograniczenie zapotrzebowanie energetycznego domu przekłada się na wysokość rachunków za ogrzewanie nie tylko pompą ciepła. Istotny jest także wybór urządzenia o największej wydajności, ale to akurat łatwo sprawdzić w rankingu pomp ciepła.


Czy pompa ciepła powinna współpracować z grzejnikami? 


Z tematem montażu pompy ciepła w starym domu nierozerwalnie łączy się kwestia współpracy tych urządzeń z grzejnikami. To prawda, że te źródła ciepła najefektywniej działają w połączeniu z płaszczyznowym ogrzewaniem, czyli np. popularną podłogówką. Dlatego, że w takich instalacjach temperatura wody grzewczej nie przekracza 30℃. Tymczasem do zapewnienia komfortu cieplnego w pomieszczeniach za pomocą wysokotemperaturowych grzejników potrzeba wody o temperaturze co najmniej 50 - 60℃, a nierzadko 70℃ lub nawet wyższej. 


Rozwiązaniem jest wybór wysokotemperaturowej pompy ciepła, która na wyjściu bez problemów osiąga temperatury powyżej 50℃. Dodatkowo stosunkowo niskim kosztem można rozbudować kaloryfery, czyli po prostu dołożyć do nich sekcje grzewcze, w celu zwiększenia mocy grzejników. Alternatywą jest ich wymiana na modele niskotemperaturowe. 


Oczywiście tymi sposobami, nigdy nie osiągniemy efektywności ogrzewania podłogowego. Ale przedstawiona powyżej analiza ekspertów Nachlodno.pl wskazuje, że ogrzewanie domu pompą ciepła z grzejnikami jest droższe niż w przypadku podłogówki o zaledwie 360 zł w skali całego roku. Zastanów się więc, czy montaż ogrzewania podłogowego w starym budynku jedynie ze względu na instalację pompę ciepła jest opłacalny?Współpraca reklamowa z nachlodno.pl

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę