Kazimierz znów na ludowo

zobacz więcej (8)

Jeszcze dobrze nie przebrzmiały dźwięki 38 Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, kiedy do Kazimierza znów zawitali ludowi artyści, tym razem z zespołów tanecznych. Nad Wisłą w muszli koncertowej zajętej obecnie przez Bar Amfibar od początku lipca codziennie od godziny 16.00 przez prawie tydzień koncertowały zespoły taneczne z różnych krajów – uczestnicy 19 Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych w Lublinie organizowanych przez Zespół Pieśni i Tańca "Lublin" im. Wandy Kaniorowej.
Koncerty odbywały się głównie w Lublinie, ale także Nałęczowie, a od tego roku i w Kazimierzu Dolnym. W tegorocznych Spotkaniach wzięło udział 11 zespołów z różnych państw Europy, a nawet z Ameryki. Organizatorzy zapraszali także gości z Afryki – z Senegalu, którzy jednak z niewiadomych przyczyn nie dojechali. Zamiast nich w Kazimierzu dwukrotnie mogliśmy podziwiać popisy taneczne zespołu z Meksyku. Stowarzyszenie Veracruz 2000 zaprezentowało w Miasteczku między innymi tańce kubańskie i wenezuelskie. W występie Meksykanów oprócz profesjonalizmu urzekał autentyzm emocji – na twarzach tancerzy wypisana była niekłamana radość z samego faktu tańczenia, kontaktu z muzyką, tak charakterystyczna dla narodów całej Ameryki Łacińskiej. W czasie występów można było zakupić gadżety, które zespół przywiózł ze swojego kraju.

Południowe rytmy prezentowała również portugalska orkiestra Tuna Akademia Infantuna Cidad de Viseu, która koncertowała nie tylko w Amfibarze - na kazimierskim rynku przygrywała do tańca zgromadzonej publiczności. Muzycy nawiązali świetny kontakt z kazimierskimi widzami - sami aranżowali tańce, wybierali muzy dla swoich smutnych nostalgicznych pieśni fado…

Ze słowiańskim repertuarem wystąpił między innymi białoruski Teatr Tańca "Ojra", który swoją nazwę zawdzięcza popularnej piosence: "…co za taniec ojra, ojra, gdzie ta dzioucha strojna, strojna…", prezentowanej przez zespół w każdym programie. Artyści tańczyli na tle ludowej scenografii z towarzyszeniem ludowej orkiestry. Scenę wypełniały wirujące spódnice i sukmany tancerzy.

Na zakończenie 19 Spotkań Folklorystycznych Lublinie, a pierwszych w Kazimierzu, wystąpił gospodarz imprezy - Zespół Pieśni i Tańca "Lublin", który podczas 56 lat swego istnienia zagrał około 6000 koncertów w 41 krajach świata.

Szkoda tylko, że publiczność mało licznie przybywała podziwiać ludowe występy. Miejmy nadzieję, że nie zniechęci to artystów i zaprezentują się w Kazimierzu nad Wisłą za rok…

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2021! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Zaskocz ją na Walentynki 2021. Wyjedź razem z nim w nieznane. Zobacz oferty walentynkowe na romantyczny weekend dla dwojga.
Pokaż stopkę