Kazimierskie Wykłady Otwarte w Starej Wozowni: Wschodni chrześcijanie

Kolejny wykład z serii Kazimierskich Wykładów Otwartych w Starej Wozowni już w czwartek, 14 maja odbędzie się kolejny wykład z serii Kazimierskie Wykłady Otwarte w Starej Wozowni. Tym razem wysłuchamy prelekcji ks. prof. Józefa Naumowicza „Chrześcijanie na Wschodzie. Bogata historia i tragiczna teraźniejszość”.

Wciąż słyszymy informacje o tragicznym losie chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Wiele informacji media zacierają lub podają w sposób wyrywkowy. Podejmując ten temat, warto więc przypomnieć bogatą i ciekawą historię wyznawców Chrystusa na tych terenach. Podczas wykładu ks. prof. Józef Naumowicz opowie, jak chrześcijaństwo się tam zrodziło, jak się rozwijało, poczynając od Palestyny, Syrii, Azji Mniejszej, Egiptu, poprzez Armenię, Gruzję, Etiopię, potem w Azji Centralnej i na Dalekim Wschodzie. Opowie,  jak powstały kościoły: koptyjski, chaldejski, nestoriański, syryjski, maronicki, malabarski i czym się one różnią. Dowiemy się, ilu tak naprawdę jest chrześcijan dzisiaj na Bliskim i Dalekim Wschodzie i jaki jest ich los w poszczególnych krajach. Wreszcie należy wspomnieć wschodnich męczenników, czyli świadków wiary – bardzo współczesnych,  bo nawet z ostatnich miesięcy i tygodni.
 
Ks. prof. Józef Naumowicz jest duszpasterzem Ormian, badaczem czasów antyku chrześcijańskiego, tłumaczem tekstów łacińskich i greckich oraz bizantynologiem. Prowadzi wykłady z historii i kultury starożytnego Zachodu na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jest autorem i współautorem kilkudziesięciu książek, m.in.: „Geneza chrześcijańskiej rachuby lat. Historyczno-teologiczne podstawy systemu Dionizego Mniejszego”; „Prawdziwe początki Bożego Narodzenia”; „Wczesnochrześcijańscy pisarze aleksandryjscy w Bibliotece Focjusza”. Z pasją pisze nie tylko artykuły naukowe, lecz także popularyzuje wiedzę, przez co ma ogromny wkład do podnoszenia świadomości wiernych na temat korzeni chrześcijaństwa.

Zapraszamy w czwartek, na godzinę 19.00 do budynku Starej Wozowni, który ulokowany jest tuż za Dzwonnicą przy ulicy Zamkowej 4.

 

Tekst: dr Romana Rupiewicz

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2024? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2024.
Pokaż stopkę