Kazimierskie pieniądze

Skomentuj (1)

zobacz więcej (10)

Do końca lipca można oglądać w Kamienicy Celejowskiej wystawę grafiki Andrzeja Heidricha, którego dzieła sztuki zna każdy z nas – są w każdym portfelu!
Banknot 10 zł z portretem Mieszka I, dwudziestozłotowy z podobizną Bolesława Chrobrego, 50 zł z Kazimierzem Wielkim czy – wersja kolekcjonerska – z Janem Pawłem II w geście pozdrowienia. I dalej 100 zł z Jagiełłą i 200 – z Zygmuntem Starym – wszystkie zaprojektował Andrzej Heidrich – którego określa się mianem "nadwornego projektanta banknotów NBP", zaznaczając przy tym, że to „ostatni z wielkich twórców polskich banknotów złotowych". Autor chyba najbardziej znanych, pożądanych, a przy tym dostępnych dla każdego dzieł sztuki, chociaż najczęściej nazwisko ich autora pozostaje w cieniu.

Wystawa w Kamienicy Celejowskiej prezentuje dawne i nowe projekty banknotów autorstwa Heidricha oraz jego grafiki – w tym projekty znaczków – także z wizerunkiem Kazimierza nad Wisłą, w którym artysta pojawił się po raz pierwszy 60 lat temu podczas pierwszego studenckiego pleneru malarskiego, kiedy także… poznał swoją przyszłą żonę Marię.

Podczas otwarcia wystawy „Andrzej Heidrich. Grafika” przyznano nagrody dla młodych projektantów monet z kazimierskiego gimnazjum, którzy wzięli udział w konkursie bankowym. Nagrodzeni zostali: Jakub Makowski - kl. II b – o którego projekcie z podobizną króla Kazimierza na tle kazimierskiego zamku żywo dyskutowano w kuluarach – oraz Ewa Borowska - kl. III b i Jakub Sypuła - kl. II c. W części literackiej konkursu – za teksty literackie na temat Miasteczka - nagrody odebrały: Marcelina Pieklik kl. IIIb oraz Monika Kuzioła kl. IIIb. Scena z życia miasteczka Marceliny Pieklik to kazimierska fraszka z tyleż zabawną, co nieoczekiwaną puentą, która także skłania do refleksji nad odwiecznymi przeciwieństwami: duch i materia.

Na ręce przeora klasztoru franciszkanów na Wietrznej Górze przekazano 5 egzemplarzy kolekcjonerskiej monety pięćdziesięciozłotowej z wizerunkiem Jana Pawła II z podpisami autora Andrzeja Heidricha i prezesa NBP Sławomira Skrzypka. Jeszcze podczas tych wakacji zostaną one zlicytowane na rzecz remontu murów klasztornych.

Otwarciu wystawy towarzyszyła także prezentacja monet kolekcjonerskich z wizerunkiem Kazimierza Dolnego o nominale 2 zł i 20 zł, której dokonał sam prezes Narodowego Banku Polskiego – Sławomir Skrzypek. Na rynku z tej okazji pracownicy Narodowego Banku Polskiego organizowali konkursy wiedzy o Miasteczku z nagrodami w postaci „kazimierskiej” dwuzłotówki oraz degustację tortu z wizerunkiem „kazimierskiej” monety – której wersję „na słodko” przygotowała piekarnia Sarzyński.

„Kazimierskie” monety wydane z serii "Zabytki Kultury Materialnej w Polsce" na razie są dostępne jedynie dla tych, którzy je zamówili – także w systemie elektronicznym - do początku kwietnia. W ten sposób Narodowy Bank Polski chciał zlikwidować problem kolejek. Jeżeli nie wszystkie egzemplarze monet zostaną wykupione w tym systemie – będzie je można także nabyć w oddziałach Narodowego Banku Polskiego. Moneta srebrna 20 zł to wydatek rzędu 97 zł, a „złota” dwuzłotówka – ze stopu NordicGold – 2 zł.

Skomentuj


Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Kamienica Celejowska


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2022.
Pokaż stopkę