Kamienie wołać będą

Skomentuj (1)

zobacz więcej (7)

Sierpień zakończył się w Puławach przypomnieniem wydarzeń Września 39 roku. W parku książąt Czartoryskich słychać było wybuchy bomb, wystrzały i krzyki rozpaczy. To już kolejne tu widowisko historyczne z cyklu rekonstrukcji historycznych pt. „Kamienie wołać będą”.
Scenariusz widowiska „Kamienie wołać będą” zorganizowanego przez Starostwo Powiatowe w Puławach oraz Grupę Rekonstrukcji Historycznych Wilki został oparty na wspomnieniach osób uczestniczących w tragicznych wydarzeniach Września 39 na Kresach Wschodnich. Spektakl rozgrywał się w malowniczej scenerii puławskiego parku, w sąsiedztwie Domku Aleksandryjskiego, który na tę okazję przeobraził się w kresowy dworek. Widzowie mogli obejrzeć walkę Wojska Polskiego z Armią Czerwoną. Na planie pojawili się również żołnierze Wehrmachtu. Wiele emocji wzbudziło bardzo realistyczne bombardowanie przez niemieckie samoloty oraz rozstrzelanie polskich żołnierzy przez Sowietów. Znacząca była również scena bratania się sojuszników z Wehrmachtu i Armii Czerwonej. Niezwykle widowiskowo wyglądała polska kawaleria oraz niemieccy żołnierze na motocyklach. Ale najważniejsze było zakończenie widowiska, które niosło ze sobą przesłanie przebaczenia i pojednania. Widowisko było opatrzone komentarzem i przejmującą ścieżką dźwiękową, co ułatwiało śledzenie wydarzeń oraz wczucie się w ich dramaturgię.

W przygotowaniach do widowiska brało udział ponad 100 osób, a na planie pojawiło się prawie 90. Warte podkreślenia, że uczestnicy przedstawienia to amatorzy. Trzon obsady stanowili członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznych Wilki z Osin k. Żyrzyna. Autorem scenariusza i duszą całego przedsięwzięcia był opiekun grupy ks. Andrzej Mizura.  W widowisku brali udział mieszkańcy Puław i okolic, którzy wcielili się m.in. w role uchodźców i mieszkańców Kresów. Licznie stawili się też rekonstruktorzy spoza Puław m.in. z Sanoka, Lublina, Łańcuta, Stalowej Woli i Ciepielowa. W ich oczach puławska rekonstrukcja była bardzo udana. Dlatego zadeklarowali, że chętnie pojawią się na niej również w przyszłym roku. Do sukcesu przedstawienia przyczyniło się również Muzeum Wsi Lubelskiej, które użyczyło eksponatów ze swoich zbiorów. Z okazji widowiska zostało również przygotowane okolicznościowe wydawnictwo. Była to jednodniówka stylizowana na przedwojenną gazetę. Zawierała m.in. informacje o tle historycznym prezentowanych wydarzeń.
Leszek Wójtowicz
Starostwo Powiatowe w Puławach

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

lub zarejestruj sięZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Karnawałowy zawrót głowy! Poznaj oferty noclegowe, w których miło spędzisz czas w Karnawale 2019. Sprawdź noclegi i baw się dobrze!
Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2019! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Pokaż stopkę