Kamienie wołać będą

Skomentuj (1)

zobacz więcej (7)

Sierpień zakończył się w Puławach przypomnieniem wydarzeń Września 39 roku. W parku książąt Czartoryskich słychać było wybuchy bomb, wystrzały i krzyki rozpaczy. To już kolejne tu widowisko historyczne z cyklu rekonstrukcji historycznych pt. „Kamienie wołać będą”.
Scenariusz widowiska „Kamienie wołać będą” zorganizowanego przez Starostwo Powiatowe w Puławach oraz Grupę Rekonstrukcji Historycznych Wilki został oparty na wspomnieniach osób uczestniczących w tragicznych wydarzeniach Września 39 na Kresach Wschodnich. Spektakl rozgrywał się w malowniczej scenerii puławskiego parku, w sąsiedztwie Domku Aleksandryjskiego, który na tę okazję przeobraził się w kresowy dworek. Widzowie mogli obejrzeć walkę Wojska Polskiego z Armią Czerwoną. Na planie pojawili się również żołnierze Wehrmachtu. Wiele emocji wzbudziło bardzo realistyczne bombardowanie przez niemieckie samoloty oraz rozstrzelanie polskich żołnierzy przez Sowietów. Znacząca była również scena bratania się sojuszników z Wehrmachtu i Armii Czerwonej. Niezwykle widowiskowo wyglądała polska kawaleria oraz niemieccy żołnierze na motocyklach. Ale najważniejsze było zakończenie widowiska, które niosło ze sobą przesłanie przebaczenia i pojednania. Widowisko było opatrzone komentarzem i przejmującą ścieżką dźwiękową, co ułatwiało śledzenie wydarzeń oraz wczucie się w ich dramaturgię.

W przygotowaniach do widowiska brało udział ponad 100 osób, a na planie pojawiło się prawie 90. Warte podkreślenia, że uczestnicy przedstawienia to amatorzy. Trzon obsady stanowili członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznych Wilki z Osin k. Żyrzyna. Autorem scenariusza i duszą całego przedsięwzięcia był opiekun grupy ks. Andrzej Mizura.  W widowisku brali udział mieszkańcy Puław i okolic, którzy wcielili się m.in. w role uchodźców i mieszkańców Kresów. Licznie stawili się też rekonstruktorzy spoza Puław m.in. z Sanoka, Lublina, Łańcuta, Stalowej Woli i Ciepielowa. W ich oczach puławska rekonstrukcja była bardzo udana. Dlatego zadeklarowali, że chętnie pojawią się na niej również w przyszłym roku. Do sukcesu przedstawienia przyczyniło się również Muzeum Wsi Lubelskiej, które użyczyło eksponatów ze swoich zbiorów. Z okazji widowiska zostało również przygotowane okolicznościowe wydawnictwo. Była to jednodniówka stylizowana na przedwojenną gazetę. Zawierała m.in. informacje o tle historycznym prezentowanych wydarzeń.
Leszek Wójtowicz
Starostwo Powiatowe w Puławach

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-12 listopada 2019 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2019.
Pokaż stopkę