Jednodniowa wycieczka na Lubelszczyźnie. Rezerwat przyrody Szumy nad Tanwią

Sezon wiosenno-letni niejako prowokuje nas do zorganizowania wypoczynku w najbliższej okolicy. Jedni ruszają nad jeziora, inni odwiedzają klimatyczne miejscowości z zabytkami, a kolejna grupa turystów zamierza odpocząć na łonie przyrody. W przypadku propozycji jednodniowej wycieczki na Lubelszczyźnie, którą mamy przyjemność przedstawić, z powodzeniem można połączyć wszystkie trzy.

Na wstępie warto podkreślić, że Lubelszczyzna, której poświęcimy najwięcej uwagi w tym artykule, oferuje wiele wspaniałych miejsc na spędzenie wolnego czasu. Kazimierz Dolny, Nałęczów, Lublin, Poleski Park Narodowy, czy Roztoczański Park Narodowy wraz z popularnymi miejscowościami, gwarantują mile spędzony czas. Jeśli poszukujesz pomysłów i inspiracji na to, gdzie wybrać się na jeden dzień lub weekend, to mamy nadzieję, że nasza propozycja przekona Cię w 100%. Dlaczego warto odwiedzić Rezerwat przyrody Szumy nad Tanwią?


Sprawdź również: Lubelszczyzna i jej turystyczne hity


Rezerwat przyrody Szumy nad Tanwią - najważniejsze informacje


W ostatnich dniach mieliśmy do czynienia z bardzo przyjemną pogodą. Rezerwat przyrody Szumy nad Tanwią przez lokalizację w kompleksie leśnym, tuż nad rzeką, gwarantuje rześkie powietrze i sprawia, że pobyt w tym miejscu będzie naprawdę przyjemny, nawet w takie dni, gdy żar leje się z nieba.

 

 

 


Rezerwat przyrody Szumy nad Tanwią jest jednym z chętniej odwiedzanych miejsc na Roztoczu. Znajduje się w miejscowości Susiec, która oprócz rezerwatu oferuje możliwość organizacji spływów kajakowych. Mało tego, z tej formy poznawania Roztocza możemy korzystać w prawie każdej miejscowości - wystarczy przejechać przez popularne, jak i te mniejsze miejscowości, by zobaczyć oferty spływów.


Tytułowy rezerwat jest krajobrazowym i leśnym kompleksem, znajdującym się na terenie gminy Susiec, a dokładniej w Parku Krajobrazowym Puszczy Solskiej. Został utworzony w 1958 roku, natomiast jego powierzchnia wynosi 47,49 ha


Podstawowym celem jest zachowanie w stanie naturalnym malowniczego i charakterystycznego krajobrazu dolin potoków Tanwi i Jelenia z licznymi wodospadami w skalistym korycie potoku oraz z lasem mieszanym z udziałem jodły na granicy jej naturalnego zasięgu. 

Główną atrakcją rezerwatu są 24 progi skalne, tworzące malownicze wodospady. Powstały one w wyniku ruchów tektonicznych w trakcie fałdowania Karpat. Tędy przebiega (i jest to jedyne miejsce w Polsce, gdzie jest to wyraźnie widoczne) granica geologiczna dzieląca Europę Zachodnią – fałdową od Europy Wschodniej – płytowej. W rezerwacie urządzono ścieżkę przyrodniczo-dydaktyczną „Nad Tanwią” o długości około 3 km.


Przeczytaj koniecznie: Jednodniowa wycieczka po Roztoczu. Świetna opcja na Lubelszyźnie


Wypoczynek nad Tanwią - czyli co warto zobaczyć?


Jeśli nasz wybór padł na rezerwat przyrody Szumy nad Tanwią, to możemy być pewni tego, że miło spędzimy tu swój wolny czas. Dojazd w to miejsce z każdego zakątka Polski nie powinien stanowić żadnego problemu. Ten punkt docelowy łatwo można znaleźć w nawigacji - wystarczy, że będziemy kierować się na Susiec. Współrzędne parkingu to 50.394200, 23.207438.


Przy rezerwacie znajduje się wybrukowany parking - płatny 10 zł za cały dzień. Jeżeli chcemy znaleźć wolne miejsce, to warto wybrać się tu wcześnie rano. Im później, tym trudniej. Z parkingu udajemy się w kierunku lasu na wędrówkę szlakiem Szumów nad Tanwią. Naszym oczom ukażą się pierwsze progi skalne na Tanwi, ale to dopiero początek. Im bardziej w las, tym zdecydowanie piękniej. Idziemy przed siebie, a malowniczą rzekę Tanew mamy po prawej stronie. Po drodze mijamy mostek i udajemy się w kierunku polany, gdzie mamy dwie opcje wędrówki - szlakiem żółtym lub niebieskim.

 

 

 


Warto podkreślić, że sama woda w rzece jest lodowata, w związku z tym idealna na gorące, letnie dni. Spora część osób moczy w niej swoje nogi. Zdarzają się też odważni, którzy zażywają orzeźwiających kąpieli. W prawostronnym dopływie Sanu nie jest głęboko - rzeka w dużym stopniu przypomina potoki górskie, z którymi mamy do czynienia w popularnych miejscowościach górskich. 


Po dojściu na wspomnianą wcześniej polanę, warto jest się udać w wędrówkę szlakiem niebieskim - jest on nieco dłuższy, ale na pewno bardziej wyjątkowy. Szlak żółty prowadzi nad największy wodospad na Roztoczu, czyli ten, znajdujący się na rzece Jeleń. Wybierając wędrówkę szlakiem niebieskim w kierunku Grodziska Kościółek również dojdziemy do tego wodospadu. Warto w związku z tym urozmaicić sobie spacer i wybrać tę nieco dłuższą opcję. W szczególności, że będziemy mogli delektować się ciszą i spokojem oraz bliskością przyrody. Tu nie ma tłumów, a tutejsza przyrody i zieleń powodują, że czujemy się jak w bajce, a wszystko dosłownie mieni się nam w oczach. Trasa w całości prowadzi przez las.

 

 

 


Po około 30 minutach docieramy do Kościółka. Nazwa dla niektórych osób może być nieco myląca, ale warto podkreślić, że nie jest to żadna świątynia, tylko grodzisko. Wzgórze to znajduje się w miejscu ujścia rzeki Jeleń do Tanwi. To na pewno miejsce niezwykłe - najstarsze ślady osadnictwa pochodzą z VIII-IX wieku. Z okresem tym należy wiązać ceramikę znalezioną w czasie badań oraz palenisko odsłonięte. Odkryte tu zostały m.in. relikty z osady z wcześniejszej fazy wczesnego średniowiecza.

Wzgórze to, co warto podkreślić, posiada również swoją legendę, od której pochodzi druga nazwa tego miejsca, czyli Zamczysko. Według niej stał tu zamek wzniesiony przez Gołdapa. Rycerz ten miał jedną urodziwą córkę Tanewę, która zginęła podczas najazdu tatarskiego. Legenda ta znalazła swe odbicie w kilku innych nazwach miejscowych. Wzgórze to niegdyś nazywano Gołdą, a nazwę pobliskiej rzeki Tanew tradycja wiąże z imieniem córki Gołdapa.

Od Kościółka, zgodnie z tym, co zostało wcześniej wspomniane, możemy ruszyć w dalszą wędrówkę szlakiem niebieskim w kierunku wodospadu na rzece Jeleń (3 km, które pokonamy w godzinę). I warto wybrać właśnie tę opcję. Trasa jest malownicza i prowadzi przez drewniane mostki i malowniczy las. Po pewnym czasie naszym oczom ukaże się malownicza skarpa, na której możemy podziwiać korzenie drzew. Na żywo wygląda to zdecydowanie lepiej, a samo wejście pod górę wymaga odpowiedniego wysiłku. 

 

Trasa zachwyca na każdym kroku, a prawdziwą wisienką na torcie jest wodospad na rzece Jeleń. Może nie jest to taki próg skalny, jaki znamy z gór, bo liczy zaledwie 152 cm, ale jest naprawdę wyjątkowy. Można zrobić tu sobie krótką przerwę na orzeźwienie, napicie się wody, czy na pamiątkowe zdjęcia. Od tego miejsca udajemy się już szlakiem żółtym, którym wracamy do polany, na której następuje rozwidlenie szlaku, które zostało wspomniane na początku artykułu. 

 

 

 


Możemy delektować się szumami na polanie lub powrócić ścieżką nad Tanwią do parkingu, na którym znajduje się nasz samochód. Całe przejście tym malowniczym szlakiem powinno zająć nieco ponad 2 godziny. Naprawdę warto! Roztocze jest magiczne, a pobyt w tym miejscu sprawi, że będziemy chcieli je odkrywać jeszcze bardziej!


Noclegi w Suścu


Jeśli planujesz dłuższy pobyt w tym miejscu, to wiedz, że Susiec posiada bardzo dobrze rozwiniętą bazę noclegowo-gastronomiczną. Największy wybór noclegów znajdziemy w ofertach z kategorii agroturystyka. I to właśnie o te obiekty najczęściej pytają turyści. W Suścu funkcjonuje również wiele domków oraz pokoi i kwater prywatnych. W mniejszej ilości, ale występują także obiekty noclegowe typu pensjonaty, ośrodki szkoleniowo – wypoczynkowe oraz camping.


Cena za nocleg w Suścu zależy od kategorii wybranego obiektu oraz jego lokalizacji. Najkorzystniej jest zatrzymać się w obiekcie z kategorii agroturystyka, wtedy koszt noclegu może wynieść nawet od 25 zł. Jednak średnia cena noclegu w Suścu wynosi 118 zł.Domki

Domki

Susiec, ul. Majdan Sopocki II

Domki Susiec 9.8
Pod Lasem

Pod Lasem

Susiec, ul. Majdan Sopocki II

Agroturystyka Susiec 9.9
Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Suścu


Mamy nadzieję, że treść tego artykułu zachęci Was do wizyty w tym miejscu. To idealna propozycja na każdą porę roku. Co ważne, z powodzeniem można tu wjechać również wózkiem z małym dzieckiem. Polecamy!
SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2024? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2024.
Pokaż stopkę