Historia na żywo

Skomentuj (3)
W niedzielę w okolicach obecnego budynku WKU w Puławach rozegra się bitwa sprzed 63 lat. Żołnierze AK znów będą atakować Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego i uwalniać przetrzymywanych tam więźniów politycznych. Poprzez rekonstrukcję historyczną przemówi historia.
W ubiegłym roku ci, którzy 23 września znaleźli się w puławskim parku, mogli oglądać widowiskową inscenizację wydarzeń wrześniowych 1939 r. W najbliższą niedzielę Związek Strzelecki, który jest organizatorem przedsięwzięcia, przypomni o wydarzeniach sprzed ponad 60 lat, dokonując rekonstrukcji uwolnienia z puławskiego Urzędu Bezpieczeństwa ponad 100 więźniów przetrzymywanych w piwnicach budynku. Wtedy spektakularną akcję przeprowadzili żołnierze Armii Krajowej pod dowództwem porucznika Mariana Bernaciaka ps. "Orlik”. Teraz przypomną o tym aktorzy ze Związku Strzeleckiego.

Z przyczyn technicznych rolę budynku Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przejmie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie przy al. Królewskiej. Widowisko zacznie się od wjazdu dwóch ciężarówek z żołnierzami AK w mundurach żołnierzy radzieckich dozorujących jeńców. Gdy jeden z oficerów NKWD pilnujących puławskiego urzędu, zauważy, że to zasadzka, dojdzie do strzelaniny. Grupa „Orlika” będzie stopniowo zdobywać budynek i uwalniać przetrzymyanych tam więźniów politycznych. Potem wycofa się w kierunku lasu. Nie zabraknie efektownych walk i przejmującego huku wystrzałów.

Inscenizacja rozpocznie się po mszy świętej o godz. 10.00 w kościele garnizonowym i złożeniu kwiatów pod tablicą pamiątkową budynku Wojskowej Komendy Uzupełnień.

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

lub zarejestruj sięZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2018? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2018.
Pokaż stopkę