Historia na żywo

Skomentuj (3)
W niedzielę w okolicach obecnego budynku WKU w Puławach rozegra się bitwa sprzed 63 lat. Żołnierze AK znów będą atakować Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego i uwalniać przetrzymywanych tam więźniów politycznych. Poprzez rekonstrukcję historyczną przemówi historia.
W ubiegłym roku ci, którzy 23 września znaleźli się w puławskim parku, mogli oglądać widowiskową inscenizację wydarzeń wrześniowych 1939 r. W najbliższą niedzielę Związek Strzelecki, który jest organizatorem przedsięwzięcia, przypomni o wydarzeniach sprzed ponad 60 lat, dokonując rekonstrukcji uwolnienia z puławskiego Urzędu Bezpieczeństwa ponad 100 więźniów przetrzymywanych w piwnicach budynku. Wtedy spektakularną akcję przeprowadzili żołnierze Armii Krajowej pod dowództwem porucznika Mariana Bernaciaka ps. "Orlik”. Teraz przypomną o tym aktorzy ze Związku Strzeleckiego.

Z przyczyn technicznych rolę budynku Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przejmie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie przy al. Królewskiej. Widowisko zacznie się od wjazdu dwóch ciężarówek z żołnierzami AK w mundurach żołnierzy radzieckich dozorujących jeńców. Gdy jeden z oficerów NKWD pilnujących puławskiego urzędu, zauważy, że to zasadzka, dojdzie do strzelaniny. Grupa „Orlika” będzie stopniowo zdobywać budynek i uwalniać przetrzymyanych tam więźniów politycznych. Potem wycofa się w kierunku lasu. Nie zabraknie efektownych walk i przejmującego huku wystrzałów.

Inscenizacja rozpocznie się po mszy świętej o godz. 10.00 w kościele garnizonowym i złożeniu kwiatów pod tablicą pamiątkową budynku Wojskowej Komendy Uzupełnień.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Szukasz noclegu podczas delegacji, wyjazdu służbowego? Poniżej znajdziesz listę obiektów oferujących nocleg. Znajdź interesującą Cię ofertę i skontaktuj się z właścicielem w celu uzgodnienia...
Szukasz noclegu w ustronnym miejscu? Chcesz odpocząć z dala od tłumu ludzi, zgiełku miasta, w zacisznej okolicy lub na łonie przyrody? Ta oferta jest dla Ciebie. Poniżej znajdziesz listę obiektów...
Pokaż stopkę