Grochola u ... Kuncewiczów?

Skomentuj (4)

Katarzyna Grochola - królowa rynku księgarskiego w Polsce, której dzieła sprzedają się jak świeże bułeczki, pojawiła się w sławnej willi na razie tylko symbolicznie. Stała się  osią dyskusji na temat poczytności książek w Polsce.

Rozważania te rozpoczęto w Domu Kuncewiczów już 1 maja w czasie prezentacji twórczości Dariusza Foksa. Przedstawił go Bohdan Zadura anonsując wszem i wobec, iż  oto mamy przed sobą laureata nagrody TVP Kultura 2006 za twórczość literacką. Na spotkanie z Foksem przybyli znakomici goście, a wśród nich Jerzy Jarniewicz.. Z kolei 13 maja goszczono u Kuncewiczów Bohdana Królikowskiego, pisarza i historyka o imponującym dorobku pisarskim, kronikarskim, publicystycznym i redakcyjnym. Związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim twórca, od półwiecza spisuje dzieje Rzeczypospolitej. Koryguje to, co zafałszowane, odsłania też fakty ukryte. Gościom zebranym w Domu Kuncewiczów zaprezentował swoją powieść o Jasnej Górze pt. „Fortalicum Marianum”. Wśród publiczności uwagę zwracała liczna grupa kilkunastolatków.
 
Oba spotkania literackie prowokowały pytania o szanse ambitnej literatury w rynkowym zderzeniu z pisaniem lekkim, łatwym i przyjemnym. Odpowiedzi udzielano na rozmaite sposoby: w myślach, szeptem i pełnym głosem. Sprowadzały się one do następującego wspólnego mianownika: pisać każdemu wolno, a czas pokaże, kto z piszących przetrwa. Niech teksty mówią same za siebie. Swoją wymowę mają również decyzje programowe zapadające w siedzibie „Pod Wiewiórką”. Sięgają górnych literackich rejestrów: już 1 lipca z monodramem na motywach z Szekspira wystąpi profesor Wiesław Komasa z Akademii Teatralnej w Warszawie. To wydarzenie artystyczne zapoczątkuje warsztaty teatralne dla młodych mieszkańców miasta i gminy Kazimierz Dolny. Bezpłatna oferta twórczego spędzenia części wakacji budzi wielkie zainteresowanie.

Darek Foks – poeta, prozaik. Laureat m.in. głównej nagrody Konkursu na BruLion Poetycki (1993) i Nagrody im. Natalii Gall (1999), stypendysta „Nowego Nurtu” (1994) i dwukrotny stypendysta Ministra Kultury (1999 - 2000, 2001), nominowany do Paszportu „Polityki” 2000, redaktor prowadzący magazynu „Aktivist”. Mieszka w Skierniewicach.

Jerzy Jarniewicz - poeta, tłumacz, krytyki wykładowca współczesnej literatury angielskiej,  na uniwersytetach w Łodzi i Warszawie; jest członkiem zespołu redakcyjnego "Literatury na Świecie". Jako krytyk stale współpracuje m.in. z "Gazetą Wyborczą", "Tygodnikiem Powszechnym" i "Tyglem Kultury", a także z pismami brytyjskimi "Poetry Review" (Londyn) i "Arete" (Oksford). Mieszka w Łodzi.

Bohdan Królikowski - urodzony w Wilnie (1934) - pisarz i historyk, współautor obowiązującego wzoru polskiego orła wojskowego, autor kilku powieści o tematyce staropolskiej. W wielu tekstach publikowanych w czasopismach (m.in. w „Tygodniku Powszechnym", „Ethosie", „Więzi", „Polsce Zbrojnej"), a także w kilku cenionych książkach dał się poznać jako wnikliwy badacz i wytrawny znawca dziejów polskiej kawalerii. Ogłosił też biografię gen. Mikołaja Bołtucia (Warszawa 1998), wybitnego żołnierza i dowódcy, obrońcy Zamościa w roku 1920, który poległ we wrześniu 1939 r. pod Warszawą. Jego książka „Fortalicium Marianum” otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie literackim ogłoszonym przez Episkopat Polski z okazji sześćsetlecia Jasnej Góry.

Wiesław Komasa - aktor, wykładowca Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W swoim dorobku artystycznym ma kilkadziesiąt ról teatralnych i telewizyjnych oraz kilkanaście ról filmowych. Ze spektaklami Janusza Wiśniewskiego zdobył liczne nagrody na najbardziej prestiżowych festiwalach teatralnych Europy.  Jest również wielokrotnym laureatem teatru małych form. Za całokształt pracy artystyczno-dydaktycznej otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki. Prowadzi liczne warsztaty teatralne w kraju i za granicą. Jest autorem książki „Mieć jak rzeka swoje źródło”. Zajmuje się również pracą reżyserską, m.in. w Paryżu zrealizował spektakl „O beri-beri” Witkacego. W „Egzaminie z życia” (serial) gra rolę Tomasza Oleszuka – ojca Michała (Mateusz Damięcki).

Skomentuj


Mapa

Muzea

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2024. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Pokaż stopkę