Dzień Wolnej Sztuki w Kazimierzu

26 kwietnia, w samo południe, muzea na terenie całego kraju przez godzinę będą przekazywać zwiedzającym ideę Wolnej Sztuki. Dzień Wolnej Sztuki obchodzony będzie również w Kazimierzu Dolnym. Do akcji po raz kolejny włącza się Muzeum Nadwiślańskie.

Dzień Wolnej Sztuki organizowany jest od 2011 roku. W ten jeden dzień w roku, galerie oraz muzea sztuki, historyczne, archeologiczne i etnograficzne w całej Polsce pokazują kilka wybranych dzieł ze swoich kolekcji. Przez godzinę uczestnicy tego wydarzenia są przekonywani, że sztukę można oglądać świadomie, z rozmysłem i bez kompleksów, że nie ma się odpowiedniej wiedzy czy wykształcenia. Przy każdym obiekcie będzie stała osoba, zadająca uczestnikom Dnia Wolnej Sztuki pytania, motywująca ich do podjęcia refleksji i nabrania odwagi do samodzielnego szukania odpowiedzi. Jej celem będzie pokazanie, że obiekt muzealny może stać się źródłem inspiracji.

- Przez te cztery lata w ponad 30 muzeach w całej Polsce przekonywaliśmy zwiedzających, że wchodząc do muzeum warto postawić na jakość zwiedzania, nie na ilość – piszą organizatorzy. - Że lepiej obejrzeć mniej obiektów, ale za to się nad nimi zastanowić.

Skąd pomysł na organizację tego rodzaju wydarzenia?

- Badania mówią, że goście muzeów statystycznie spędzają przed każdym dziełem sztuki osiem sekund – piszą organizatorzy Dnia Wolnej Sztuki. - Dzieje się tak, ponieważ wchodząc do muzeum, czujemy się zmuszeni do obejrzenia wszystkich dzieł, które się w nim znajdują. Efekt jest taki, że bezrefleksyjnie i kompulsywnie przebiegamy dziesiątki sal muzealnych, po czym jesteśmy zmęczeni i źli. Co gorsza, kompletnie nie pamiętamy i nie rozumiemy, co oglądaliśmy. Lekarstwem na tego typu bierne i męczące zwiedzanie jest Slow Art - Ruch Wolnej, a raczej Powolnej Sztuki.

Organizatorami Dnia Wolnej Sztuki są Zuzanna Stańska oraz Przemysław Głowacki. Kim są? Niby zwyczajnymi ludźmi… Zuzanna Stańska to pomysłodawczyni i główna organizatorka wydarzenia. Jest historykiem sztuki i (prawie) politologiem. Od grudnia 2010 roku prowadzi pierwszego i do tej pory jedynego w polskim Internecie bloga poświęconego technologiom w muzeach. Oprócz tego jest także założycielką firmy consultingowej zajmującej się tworzeniem innowacyjnych i kreatywnych projektów dla muzeów i instytucji kultury, w szczególności wykorzystujących nowoczesne technologie.

Przemysław Głowacki również jest historykiem sztuki, ale oprócz tego także edukatorem muzealnym i nauczycielem. Współpracuje m.in. z Zamkiem Królewskim w Warszawie, Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej, Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki, Wydziałem Pedagogicznym UW. Przez wiele lat pracował w Muzeum Narodowym w Warszawie, gdzie pełnił obowiązki zastępcy kierownika Działu Edukacji. Jest jednym z założycieli Forum Edukatorów Muzealnych oraz członkiem Międzynarodowego Komitetu Muzeów (ICOM).

W wydarzeniu biorą udział również inne muzea, m.in.: Muzeum Narodowe w Kielcach, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Śląskie, Rezerwat Archeologiczny Genius Loci, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Śląska Opolskiego, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Początków Państwa Polskiego czy Muzeum Pamięci Sybiru.

- W sobotę, 26 kwietnia o godzinie 12.00 przyjdź do jednego z muzeów biorącego udział w Dniu Wolnej Sztuki – zachęcają organizatorzy. - Po wyjściu z niego, już nigdy nie będziesz myślał o muzeach tak, jak do tej pory. 

W roku ubiegłym, podczas Dnia Wolnej Sztuki bliżej mogliśmy się przyjrzeć dwóm dziełom: „Portretowi ślepca z dziewczynką” z 1925, którego autorem jest Antoni Michalak (Kamienica Celejowska) oraz piecu huculskiemu z lat 30-tych XX wieku (Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów). Jakie atrakcje Muzeum Nadwiślańskie przygotowało na tegoroczny Dzień Wolnej Sztuki? Tego dowiemy się już wkrótce.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę