"Dziady" u świętej Anny

Skomentuj (2)
Wielki Post skłania do zwolnienia tempa życia, do refleksji nad jego sensem. Spektakl pt. „Dziady” przygotowany przez młodzież kazimierską oparty na dramacie wieszcza Adama włącza się w te wielkopostne rozważania.

O zmierzchu oświetlony migotliwymi płomykami świec kościół świętej Anny wypełnił się wyciem wichru i mrocznymi odgłosami z zaświatów, zamieniając się w kaplicę cmentarną wprost z mickiewiczowskiego dramatu. Przed publicznością zjawiały się kolejno, przywoływane przez guślarzy, duchy zmarłych, napominając żywych, jak żyć, jakie wartości naprawdę w życiu coś znaczą. Mimo, że obrzęd, do którego odwoływał się w swoim dziele Adam Mickiewicz, był pogański, to jednak kodeks moralny bohaterów niesie prawdy typowo biblijne: miłość i cierpienie – to jest podstawa życia ludzkiego, z którego zostaniemy kiedyś rozliczeni.

Spektakl, którego premiera odbyła się w gościnnych wnętrzach Centrum Sztuki Sakralnej, był wspólnym przedsięwzięciem kilku kazimierskich instytucji kulturalno – oświatowych: Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza, Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego oraz Kazimierskiego Ośrodka Kultury, przy którym działa Zespół Pieśni i Tańca Kazimierz i Biblioteki Miejskiej.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Weekend listopadowy 11-15 listopada 2022 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Pokaż stopkę