Dwa Brzegi 2008

Skomentuj (26)
W 2008 roku, po raz drugi, w dniach od 2 do 9 sierpnia odbywać się będzie Festiwal Filmu Sztuki DWA BRZEGI Kazimierz Dolny – Janowiec n/Wisłą, którego inicjatorem i głównym organizatorem jest powstałe ww. miastach Stowarzyszenie DWA BRZEGI.
Ubiegłoroczna edycja festiwalu spotkała się spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem i zebrała bardzo dobre recenzje. To pozwoliło nam uwierzyć, że propozycja letniego festiwalu, który jest prezentacją nie tylko filmów, ale też tych dziedzin sztuki, które są częścią każdego dzieła filmowego była strzałem w dziesiątkę.

Na Dwóch Brzegach w 2007 roku gościli: zdobywca Oskarów za muzykę filmową Gustavo Santaolalla z zespołem Bajofondo Tango Club. Koncert tego zespołu na Zamku w Kazimierzu, transmitowany przez Program 2 TVP, był wielkim wydarzeniem otwierającym festiwal. Naszym gościem był wybitny amerykański reżyser Bob Rafelson, (Pięć łatwych utworów, Listonosz zawsze dzwoni dwa razy), który podczas Lekcji Kina spotkał się z publicznością opowiadając o tym jak rodziła się jego miłość do sztuki filmowej, Jiri Menzel (zdobywca Oskara za „Pociągi pod specjalnym nadzorem”), który osobiście prezentował na naszym festiwalu filmy zrealizowane na podstawie powieści Bohumila Hrabala, nagrodę publiczności zdobył film „Rezerwat” Łukasza Palkowskiego, odbyły się liczne spotkania ze znakomitymi twórcami i artystami, wśród nich: Jerzy Skolimowski, Wiesław Saniewski, Andrzej Barański, Joanna i Krzysztof Krauze, Iga Cembrzyńska, producent (zdobywca Oskara za film Tsotsie) Peter Fudakowski, Felice Laudadio (były dyrektor Festiwalu w Wenecji, obecnie szef artystyczny Casa del Cinema w Rzymie) i wielu innych. Licznym spotkaniom towarzyszyły ciekawe, gorące dyskusje - ten aspekt festiwalu był i jest dla nas najcenniejszy.

Dlatego również w tym roku chcemy by tych miejsc, w których spotyka się twórca z odbiorcą było na Dwóch Brzegach jak najwięcej.

W Kazimierzu będą to, między innymi:
• Sala kinowa „Świat pod namiotem” (ponad 900 miejsc),
• Małe Kino pod namiotem (250 miejsc),
• Mały Rynek (projekcje plenerowe dla ponad 2000 widzów po 21-ej),
• Ruiny kazimierskiego zamku (miejsce koncertów i projekcji z cyklu „Kocham Kino”),
• SARP (spotkania z twórcami i mini koncerty, wystawa),
• Galeria Letnia,
• Galeria na Plebanii,
• Sale Kolegium Sztuki (wystawy),
• Siedziba Towarzystwa Przyjaciół Kazimierza (wystawy i spotkania autorskie),
• Cafe „Kocham Kino” (klub festiwalowy),
• Klub Empik,
• Hotel Król Kazimierz (scena teatralna),
• Knajpa U Fryzjera (klub festiwalowy).

W Janowcu miejscami spotkań uczestników festiwalu będą:
• Zamek (dziedziniec - wieczorne kino pod gwiazdami oraz koncerty),
• Sala Rycerskiej i Muzeum Nadwiślańskie (spotkania z artystami, wystawy i kameralne koncerty),
• Gminny Ośrodek Kultury (projekcje filmowe).

Na repertuar filmowy Festiwalu Dwa Brzegi, w 2008 roku, złożą się filmy wyselekcjonowane na tegorocznych festiwalach w San Sebastian, Rotterdamie, Berlinie, Cannes, na Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie, a także nowości europejskie zaproponowane przez naszych współpracowników w Niemczech, na Węgrzech, w Czechach, we Włoszech, w Anglii, Irlandii, Turcji, Hiszpanii i Francji. Będą to przede wszystkim filmy reprezentujące nurt kina autorskiego, artystycznego i kina niezależnego, ze szczególnym naciskiem na młode kino europejskie.

40 lat temu w 1968 roku w Europie miała miejsce seria wydarzeń nazwanych później REWOLTA 68. Wydarzenia we Francji, Włoszech, Hiszpanii, w Ameryce, Polsce stały się inspiracją dla wielu twórców. Przygotowujemy prezentacje filmów które zainspirowane zostały tamtymi wydarzeniami oraz cykl spotkań pod hasłem „Rewolta 68 - o co chodzi?”.

Proponujemy także zabawę - konkurs „CANNES i Dwa Brzegi” związany z faktem, iż 40 lat temu w maju 1968 roku Festiwal w Cannes przerwany został w wyniku wydarzeń majowych i protestów studenckich. Na stronie internetowej Festiwalu Dwa Brzegi 15 kwietnia opublikowaliśmy listę filmów, które wówczas, w 1968 roku znalazły się w konkursie canneńskiego festiwalu (był wśród nich także „Żywot Mateusza” Witolda Leszczyńskiego!!!) i wspólnie wybierzemy te trzy, które zdaniem internautów miały największą szansę na Grand Prix Cannes 1968. Postaramy się by trzy zwycięskie filmy, a więc te z największą liczbą głosów, zostały pokazane na Festiwalu Dwa Brzegi.

Spośród uczestników tego konkursu wybierzemy trzy osoby, które otrzymają zaproszenie na wszystkie projekcje i wydarzenia tegorocznego Festiwalu Dwa Brzegi.
Informacja prasowa Biura Festiwalu Dwa Brzegi
Warszawa, dnia 19 maja 2008 roku

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę