Dwa Brzegi - zarys programu

Skomentuj (9)
Festiwal filmowy i artystyczny wraca do Kazimierza Dolnego nad Wisłą. Trwać będzie od 4 do 11 sierpnia 2007r. Aby podkreślić udział drugiego brzegu Wisły i malowniczego Zamku w Janowcu, ale również konfrontację twórców sztuki i uczestników Festiwalu nazwaliśmy go: Festiwal Filmu i Sztuki DWA BRZEGI Kazimierz Dolny – Janowiec n/Wisłą
Główną ideą Festiwalu, który w tym roku staje się imprezą międzynarodową, będzie pokazanie dzieł filmowych w oprawie tych dziedzin sztuki, które na film się składają lub są jego inspiracją.

Podczas Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi będzie można zobaczyć filmy, które po raz pierwszy zagoszczą na polskim ekranie. Oprócz premier zobaczymy najnowsze produkcje wybrane m.in. spośród filmów prezentowanych na tegorocznych Festiwalach w Berlinie, Rotterdamie, Cannes oraz retrospektywę kultowego amerykańskiego reżysera, gościa specjalnego Festiwalu Dwa Brzegi Boba Rafelsona („Pięć łatwych utworów”, „Listonosz zawsze dzwoni dwa razy”, „Krew i wino”, „The King of Marvin’s Garden, „Góry księżycowe”).

Szczególną ucztą dla kinomanów będzie również pokaz dzieł filmowego duetu Jiri Menzel, Bohumil Hrabal, który odbywać się będzie w obecności Jiri Menzla a towarzyszyć mu będzie debata na temat adaptacji filmowej dzieła literackiego.

Szczególne miejsce w programie kazimierzowskiego święta będą miały lekcje kina. Jedna z nich będzie zatytułowana „Spowiedź reżysera filmowego”, a opowiadali o swojej twórczości będą Bob Rafelson, Wiesław Saniewski i Andrzej Titkow.

W sekcji dokumentu niezwykle atrakcyjnie zapowiada się projekcja filmu "The Pervert's Guide to the Cinema" ("Z-Boczona historia kina") Sophie Fiennes. Będzie jej towarzyszyć dyskusja o psychoanalitycznej teorii kina. Dyskusja dotyczyć będzie nie tylko problemów poruszanych w filmie, ale i książki Slavoja Žižka "Lacrimae rerum. Kieślowski, Hitchcock, Tarkowski, Lynch", która właśnie wchodzi do księgarń.

Będzie również w Kazimierzu miejsce dla teatru, muzyki, literatury, sztuk plastycznych, w tym video-artu. Rozpoczynamy Festiwal 4 sierpnia koncertem specjalnym Gustavo Santaolalla (Argentyna), dwukrotnego zdobywcy Oscara za muzykę do filmów „Brokeback Mountain” i w tym roku „Babel”. Gustavo Santaolalla przyjeżdża wraz ze swym znakomitym zespołem „Bajo Fondo Tango Club”. Koncert na Zamku w Kazimierzu rozpocznie się o 21:00.

Projekcje i koncerty festiwalowe, w tym koncert wirtuoza etnicznej muzyki baskijskiej Kepa Junkera (Hiszpania) z zespołem, odbywać się będą między innymi w niepowtarzalnej atmosferze Kazimierskiego Zamku. Koncert Kepa Junkera na Zamku – 8 sierpnia.

Pokaz filmów animowanych wybitnego twórcy, animacji Mariusza Wilczyńskiego z muzyką na żywo graną przez Kiniora odbędzie się na Zamku 10 sierpnia. Mariusz Wilczyński zaprezentuje te same filmy, które w maju tego roku były prezentowane podczas indywidualnej wystawy artysty w Museum of Modern Art w Nowym Jorku.

W Dużym Namiocie będą się odbywały projekcje filmów wyselekcjonowanych z festiwali w Berlinie, Rotterdamie, Cannes. Kilka z tych filmów będzie miało polskie premiery na Festiwalu Dwa Brzegi, w tym film na zamkniecie festiwalu, dzieło francusko-włoskie „Zakochany Molier”. Znakomita aktorka włoska Laura Morante, grająca jedną z głównych ról, będzie gościem Festiwalu na jego zakończenie.

Mały Rynek będzie miejscem prezentacji filmów fabularnych z repertuaru światowego, wybranych spośród najciekawszych propozycji sezonu (niektórym projekcjom towarzyszyć będą specjalne wywiady z twórcami filmów zarejestrowane i prowadzone przez Grażynę Torbicką). Rozpoczęcie projekcji o godz. 21:00, codziennie od 4 do 11 sierpnia. Będą to pokazy niebiletowane.

W „Małym Kinie”, które mieścić się będzie w budynku szkoły w Kazimierzu, odbywać się będą pokazy filmów dokumentalnych, animacji i filmów krótkich. W większości będą to filmy produkowane lub współprodukowane przez Telewizję Polską (między innymi: „Płonący facet” reż. S. Grynberg, E. Pieta, „Pamiętnik Filmowy Andrzeja Kondratiuka”, „Bunt Janion” A. Arnold, „Dwie szuflady” J. Strekowski, „Profesor” M. Zmarz-Koczanowicz, ”Słońce i cień” J. Holoubek).

Do plejady filmowych wydarzeń włączyliśmy w tym roku również miejsce o niecodziennej aurze i klimacie. Projekcje, które początkowo miały odbywać się na Dużym Rynku, zostały przeniesione na teren kazimierskiego Zamku. Tam właśnie o 23:00 rozpoczynać się będą projekcje w cyklu Kocham Kino. Zaprezentujemy filmy, które na antenie TVP2 pojawią się w przyszłym sezonie. We wtorek 7 sierpnia zaprezentowany zostanie film „Good Bye Lenin”, który tego samego wieczoru na antenie TVP2, w wieczorze filmowym Kocham Kino, widzowie Dwójki obejrzą poprzedzony wstępem „na żywo” z Kazimierza. Kazimierz będzie miejscem dyskusji i konferencji prasowych z udziałem gości Festiwalu, w tym Dr Felice Laudadio (Włochy), Dyrektora Festiwali Filmowych w Wenecji, biorącego udział w Radzie Artystycznej naszego Festiwalu.

Spotkaniom z pisarzami poświęcone będą wieczory literackie organizowane przez klub-księgarnię „Czuły Barbarzyńca”.

Podczas Festiwalu odbędzie się Dzień Polskiej Szkoły Filmowej, zorganizowany z okazji 50 rocznicy jej narodzin. Jednym z wydarzeń tego Dnia będzie projekcja filmu „Pociąg” Jerzego Kawalerowicza z Leonem Niemczykiem w roli głównej.

W Janowcu codziennie projekcje filmowe w kinie Stodoła. Natomiast na dziedzińcu Zamku w Janowcu koncert zamykający Festiwal.

Również w Janowcu, nad brzegiem Wisły, powstanie niezwykły „obraz” tak zwany LandArt, dzieło Jarka Koziary, plastyka, performera, który na łące nadwiślańskiej „wykosi” obraz. Niezwykłe, spektakularne przedsięwzięcie, które obserwować będzie można ze skarpy wiślanej od strony Janowca.

Innym artystą, którego twórczość nie mieści się w prostych definicjach, a który będzie gościem festiwalu jest Robert Kuśmirowski (laureat Paszportu Polityki), który na Kazimierz przygotowuje specjalny performance.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę