Drugie płuco Kazimierza

Skomentuj (12)

Możliwe, że Kazimierz będzie "oddychał dwoma artystycznymi płucami": nie tylko plastycznym, ale i literackim. Pomiędzy Zarządem Głównym Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, reprezentowanym przez prezesa oddziału lubelskiego SPP Bernarda Nowaka,  a Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym, zostało zawarte porozumienie o współpracy.

Legenda związana z osobami i Domem Marii i Jerzego Kuncewiczów, związki z Miasteczkiem wybitnych pisarzy (m.in. Jan Kochanowski, Józef Czechowicz i Szalom Ash), a także sporadyczne spotkania z literatami to bardzo wiele, ale mimo wszystko zbyt mało, aby w Kazimierzu na co dzień kwitło prawdziwe życie literackie. Do tego potrzeba stałej obecności twórców literatury, szczególnie tych najznakomitszych, zdolnych ukształtować wyobraźnię literacką i historyczną czytelników, zwłaszcza tych najmłodszych. Taka obecność, podbudowana literackimi wydarzeniami w rodzaju cyklicznego  festiwalu literackiego i targów książki, praca już utworzonego wydawnictwa "Klematis" i czasopisma pod tym samym tytułem, mogą doprowadzić do trwałego wzbogacenia kolonii artystycznej Kazimierz Dolny. Z oferty skorzystają zapewne kazimierzacy, bo o nich szczególnie troszczy się Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów. Dotyczy to nie tylko namawiania do uczestnictwa w imprezach, ale i oferowania wymiernych korzyści. Drugie "płuco" bowiem może wspomóc równomierne "oddychanie" gospodarki Kazimierza przez cały rok. Podstawą jej egzystencji są przecież przybywający goście.

Porozumienie o współpracy Kuncewiczówką ze Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich zakłada udzielanie pomocy Domowi Marii i Jerzego Kuncewiczów w działalności programowej. Osią tego biograficznego muzeum jest życie i twórczość Domowników - Marii i Jerzego Kuncewiczów oraz Jana Józefa Szczepańskiego, bratanka pisarki, a one stanowią podstawę do  badania i opisywania dramatycznych losów inteligencji polskiej XX wieku. Odbyło się już spotkanie inaugurujące współpracę SPP z Kuncewiczówką: 24 i 25 listopada 2005 mówiono na temat "Stosunek literatury do PRL - w czasach PRL i dziś". Na obrady przyjechali literaci, tłumacze i historycy literatury, będący też profesorami uczelni Warszawy, Krakowa, Lublina, a w przeszłości uniwersytetów francuskich i włoskich. Byli to, między innymi, Jacek Trznadel, Kazimierz Orłoś i Jan Prokop.

Skomentuj


Mapa

Muzea

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2024. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Pokaż stopkę