Dostęp do księgi wieczystej - jak ustalić jej numer?

Planując zakup działki lub mieszkania warto zapoznać się najpierw z księgą wieczystą. To podstawowy dokument, zawierający wszelkie istotne informacje na temat nieruchomości. Księgi wieczyste są jawne, łatwo więc można uzyskać do nich dostęp. Trzeba tylko znać numer księgi wieczystej. Jak go ustalić? Artykuł powstał, dzięki współpracy reklamowej z ksiegi-wieczyste.org.

Księga wieczysta to najważniejszy dokument dotyczący nieruchomości, z którego można się dowiedzieć wielu interesujących i przydatnych rzeczy o mieszkaniu czy działce. Księga wieczysta zawiera informacje m.in. o tym, kto jest właścicielem nieruchomości, jaka jest jej dokładna lokalizacja, czy na nieruchomości zostały ustanowione prawa osób trzecich, takie jak np. współwłasność, hipoteka, prawo pierwokupu oraz czy nie została wszczęta egzekucja.


Podstawowym celem prowadzenia ksiąg wieczystych jest zapewnienie bezpieczeństwa w obrocie nieruchomościami. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do stanu prawnego nieruchomości obowiązujące będzie to, co zostało wpisane do księgi wieczystej. Aby móc przeglądać księgę wieczystą wystarczy wejść np. na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości (System Elektronicznych Ksiąg Wieczystych) i podać numer księgi wieczystej, którą chcemy odnaleźć. Numer księgi wieczystej składa się z kodu wydziału Sądu Rejonowego, który prowadzi księgę, 8 cyfr zgodnie z repertorium ksiąg w danym sądzie oraz tzw. cyfry kontrolnej (np. WA2M/00123456/7) Jeśli nie znamy numeru księgi wieczystej, nie należy się jednak martwić, gdyż łatwo można go uzyskać.


Gdzie znaleźć numer księgi wieczystej?


Pierwszą możliwością jest uzyskanie numeru księgi wieczystej w Starostwie Powiatowym. Trzeba udać się do Wydziału Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Wniosek o udostępnienie numeru księgi wieczystej można też złożyć w Sadzie Rejonowym. Odpowiedni będzie tu Sąd Rejonowy właściwy dla miejsca położenia nieruchomości. Zarówno w Starostwie Powiatowym, jak i w Sądzie Rejonowym, przy składaniu wniosku należy się wykazać interesem prawnym do nieruchomości. Wystarczające będzie tu np. udokumentowane prawo do dziedziczenia nieruchomości. Plan zakupu danego mieszkania czy działki nie jest akceptowalnym argumentem. Wniosek o podanie numeru księgi wieczystej musi, w przypadku np. działki, zawierać jej numer, obręb i jego jednostkę ewidencyjną lub adres, a także dane osobowe i adres osoby, która składa wniosek.


Pozyskanie numeru księgi wieczystej drogą urzędową nie należy zatem do najłatwiejszych spraw. Na szczęście w Internecie istnieją specjalistyczne wyszukiwarki, które umożliwiają znalezienie numeru księgi wieczystej po podaniu adresu nieruchomości, numeru działki czy też jej identyfikatora. Warto pamiętać o tym, że identyfikator działki, zbudowany jest z ciągu cyfr, które precyzyjnie określają położenie działki w terenie. Każda działka ma przypisany swój indywidualny numer ID.


Wyszukanie księgi wieczystej po adresie nieruchomości lub numerze działki to najszybszy i jednocześnie najwygodniejszy sposób na poznanie numeru księgi wieczystej, w dodatku bez konieczności wychodzenia z domu. Informacje o tym, jak krok po kroku zdobyć numer księgi wieczystej za pomocą wspomnianych danych można znaleźć tutaj https://ksiegi-wieczyste.org/jak-znalezc-numer-ksiegi-wieczystej-po-adresie-lub-numerze-dzialki/. Uzyskanie numeru księgi wieczystej umożliwi zapoznanie się z jej treścią i tym samym upewnienie się, że stan prawny nieruchomości nie budzi żadnych zastrzeżeń i zakup danej działki czy mieszkania jest bezpieczny.

 

Współpraca reklamowa z ksiegi-wieczyste.org


SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2023.
Pokaż stopkę