Do Kazimierza przez nowy most

Skomentuj (16)

zobacz więcej (8)

Powstaje most na Wiśle w miejscowości Kamień. Jak jego budowa wpłynie na turystykę Kazimierza Dolnego?

Najbliższe mosty przez Wisłę – w Annopolu i w Puławach – dzieli 75 kilometrów. To najdłuższy odcinek Wisły, na którym nie ma tego typu przeprawy. Teraz to się zmienia. W miejscowości Kamień - oddalonej od Kazimierza o niewiele ponad 30 km na południe - samorządowcy województw lubelskiego i mazowieckiego wmurowali 6 lutego kamień węgielny pod budowę nowego mostu na Wiśle. Powstaje on w ciągu drogi wojewódzkiej nr 747, która łączy drogi krajowe nr 19 w woj. lubelskim i nr 9 w woj. mazowieckim i ma być wygodnym połączeniem między Lublinem, Radomiem i Kielcami. Ułatwi też komunikację Lubelszczyzny z centralną i zachodnią Polską oraz usprawni dojazd z centrum kraju do przejść granicznych z Ukrainą w Dorohusku, Zosinie i Hrebennem.

W ten sposób powstaje także alternatywna trasa do Kazimierza z kierunku Radom / Kielce.
Łatwiej też będzie turystom połączyć pobyt w Miasteczku z odwiedzinami w Parku Jurajskim w Bałtowie. Dotąd jedyną formą komunikacji była przeprawa promowa w Kamieniu. Powstanie też nowa trasa turystyczna z Kazimierza Dolnego do oddalonego o półtorej godziny jazdy samochodem Sandomierza, do którego będzie można dojechać przez nowy most w Kamieniu, a wrócić przez stary most w Annopolu, odwiedzając przy okazji owiany legendami Piotrawin nad Wisłą.

Nowy most łączący Kamień (woj. lubelskie) i Solec nad Wisłą (woj. mazowieckie) będzie miał ponad kilometr długości i blisko 20 metrów szerokości. Będzie miał dwa pasy ruchu o szerokości 3,5 metra każdy, dwa pasy awaryjne po 2,5 m, ścieżkę rowerową i chodnik dla pieszych. Zbudowanych też zostanie ponad 700 m dróg dojazdowych.

Inwestycja pochłonie ponad 215 mln zł, z czego 126 mln zł pochodzić będzie z dotacji unijnej z programu Rozwój Polski Wschodniej, 25 mln z kasy samorządu województwa mazowieckiego, resztę kosztów pokryje samorząd Lubelszczyzny.

Przebudowana zostanie również droga nr 747 na ponad 50 - kilometrowym odcinku z Kamienia do Konopnicy pod Lublinem. Powstaną m.in. obwodnice Bełżyc, Chodla i Opola Lubelskiego. Planowany koszt tej inwestycji to ponad 550 mln zł, z czego 362,8 mln zł pochodzić będzie z unijnej dotacji z programu Rozwój Polski Wschodniej. Pozostałe koszty pokryją samorządy województwa lubelskiego i jednostek samorządowych, przez które przebiega trasa.

 

Nowy most w Kamieniu ma być gotowy do końca 2014 r., a przebudowa dróg ma się zakończyć w pierwszym kwartale 2015 r.

Fot. Agencja "RAKI"

Skomentuj


Dodane komentarze (15)

 • Rajmund Kwiczoł
  "Już w czasie wojny Niemcy planowali most w Kamieniu ( widoczne są fragmenty przyczółków z tamtego okresu)"

  Nie żadni niemcy tylko Polacy wybudowali drewniany most w Kamieniu w 1939. Niestety we wrześniu '39 musieli go spalić, aby utrudnić niemcom przeprawę przez Wisłę.
 • Szok
  Co za różnica gdzie most , turysta to i tak ''taky yntelygent'' co bez GPSa nawet do kibla nie trafi a co mówić do mostu.Dopiero by się błąkali , już teraz nie mogą do Kazimierza trafić po co im dojazd jeszcze bardziej utrudniać .
  • urszula
   Ale się ubawiłam!
 • Maciej Wieczorkiewicz
  Fajnie, Fajnie, bo coś wybudowane. Tylko dlaczego nie most Kazimierz- Janowiec to ma sens reszta to ściema.
 • minio
  a co ma ten most do Takiego zadupia jak Kazimierz co innego na pewno skorzysta Bałtów
 • tak sobie myślę
  .................. na dwoje babka wróżyła.
  Albo ten tekst będzie jedenastym komentarzem na "tej"liście albo ósmym na alternatywnej, która jest przecież, ale nie daje się opublikować.Wtajemniczeni wiedzą o co chodzi. opublikować
 • Szok
  Człowieku w Polsce niemożliwym jest wybudowanie kilometra normalnej drogi , a ty dziwisz się że nad mostem dyskutowali 5 lat.
 • malkontent
  Tak sobie myśl-Zasadność budowy mostu w tym miejscu jest tak oczywista, że bezdyskusyjna.To dlaczego dyskutowano przez prawie 5 lat przebieg trasy,głównie opory były ze strony b. marszałka woj.mazowieckiego.Przełom nastąpił niecałe dwa lata temu.Ale jak widać z czytaniem prasy ogólnokrajowej na bakier panie Jarku.
 • Dany
  Komu potrzebny nowy most ? Znowu ktos patrzy do wlasnej kapsy (kieszeni), moze firma jego buduje mosty.. jesli ktos Kazimierz kocha to Wisle przeplynie a ten inny nich to miejsce minie...:-) Oj spekulanci..:-(
 • Szok
  Choćby wybudowali 2 mosty nie tylko jeden turystów od tego nie przybędzie.Czy ktokolwiek sugeruje się mostami przy wyborze miejsca do którego zamierza udać się na weekend?Nowy most jest w Puławach , nie ma on żadnego znaczenia dla frekwencji w Kazimierzu.
 • tak sobie myślę
  Zasadność budowy mostu w tym miejscu jest tak oczywista, że bezdyskusyjna.
  Ten most to jedyny brakujący odcinek drogi 747.Poza tym wszystko już istnieje, nie trzeba ciągnącego się latami wykupu gruntów, sądowych sporów czy szarpania się z eko-terrorystami o taką czy inną żabkę czy ślimaczka.
  Kilka zakrętów trzeba poszerzyć, kilka odcinków dostosować do innego tonażu.
  Koniec,kropka.
  Lepsze bywa wrogiem dobrego;o jakich "korzyściach" myśli Pan Kowalski?
 • Szok
  Komedia , pijany wtrącisz się a zaraz ci palec odgryzą .
 • pijany znad Grodarza
  Widzisz Tomasz, jak trudni sa mieszkańcy grodu Kazimierza?. Nawet nie rozumieją Twojej ironii.
 • mieszkanka
  A moim zdaniem @ Tomasz powinieneś z(most)kować sobie zwoje w mózgu.I nie dlatego,że piszesz niedorzeczności,tylko,że to może (?)pozbędziesz się kompleksów.
 • Tomasz
  Moim zdaniem most powinien stanac w kazimierzu byc przedluzeniem ulicy nadrzecznej i trzeba wrescie puscic tiry przez kazimierz , bo nie do pomyslenia jest ze kierowcy tirow nie moga sobie popatrRzec na miasteczko
 • Janusz Kowalski
  Każda tego typu inwestycja korzystnie wpłynie na rozwój gospodarczy, również ułatwi komunikację pomiędzy Bałtowem a Kazimierzem. Jednak zastanawia minie zasadność budowli w tym miejscu. Nowy most w Kamieniu będzie znajdował się w odległości około 20km od Annopola, ale aż 55 km od Puław. Fakt w Kamieniu miejsce jest dogodne, dobrze usytuowane. Już w czasie wojny Niemcy planowali most w Kamieniu ( widoczne są fragmenty przyczółków z tamtego okresu) ale w owym czasie nie było mostu w Annopolu. Moim skromnym zdaniem o wiele korzystniej byłoby wybudowanie mostu przed Opolem Lubelskim, od strony Kazimierza rzecz jasna.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2024! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Pokaż stopkę