Czyja będzie Kuncewiczówka?

Skomentuj (4)

Kazimierska willa "Pod wiewiórką" znana powszechnie jako Kuncewiczówka najprawdopodobniej stanie się własnością społeczeństwa. Zarząd Województwa Lubelskiego zdecydował się podjąć kwestię wykupienia domu od Witolda Kuncewicza, syna pisarki Marii i Jerzego.

Nieoficjalnie wiadomo, że Urząd Wojewódzki jest w stanie wyłożyć na ten cel około 750 tys. złotych, a o brakującą sumę - kolejne 200 tys. zł - wystąpi do ministerstwa. Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść na sesji sejmiku wojewódzkiego 8 listopada. Nie ustalono, czy willa będzie zakupiona na aukcji czy na prawie pierwokupu.

Dwa tygodnie temu Witold Kuncewicz, by sfinalizować ciągnącą się od pewnego czasu kwestię sprzedaży domu zdecydował się wystawić go na aukcje. Wille wyceniono na 1690 tys. zł, a jej cena wywoławcza to 950 tys. zł. Tak więc teraz wszystko zależy od wyniku negocjacji ceny.

Jeżeli wszystko ułożyłoby się dobrze, w willi powstanie oddział Muzeum Nadwiślańskiego wspierany przez Stowarzyszenie Kuncewiczówka, gdyż fundacja Kuncewiczów - jak przypuszcza jej prezes Edward Balawejder - zostałaby z przyczyn formalnych rozwiązana.

Skomentuj


Mapa

Muzea

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę