Czyj jest patent na koguta?

Skomentuj (14)
Wzory kazimierskich kogutów nie są już własnością piekarza Cezarego Sarzyńskiego. Taki wyrok wydał sąd przy Urzędzie Patentowym w Warszawie. Oznacza to, że od uprawomocnienia się wyroku, koguty będzie mógł wypiekać każdy.
Cezary Sarzyński, który patent na wzór pieczywa ma od 1996 roku zapowiedział odwołanie się od decyzji sądu. Ma na to 30 dni. Piekarz swoje prawa argumentuje rodzinną tradycja oraz wysiłkiem włożonym w promocję koguta w Polsce i zagranicą.

W 1999 roku o unieważnienie patentu wystąpił Stanisław Pieklik, przedsiębiorca z Kazimierza. Twierdzi on, że koguta pieczono w Kaziemierzu Dolnym już w latach 50-tych i 60-tych, zanim w mieście pojawił się Cezary Sarzyński.

Skomentuj


Dodane komentarze (14)

 • fliper (gość)
  a dajcie spokoj biednemu kogutowi.niech odleci w sina dal.
 • leo
  Doskonale wiadomo, czym skutkuje zastrzeżenie znaku. Dlatego dziwię się, że niektórzy jeszcze nie rozumieją, o co chodzi w tej sprawie. Sąd postanowił i kropka. Są odpowiednie procedury. Trudno się smucić albo cieszyć. Ja się obawiam czegoś innego. Obawiam się ATMOSFERKI. Otóż zauważyłem, że ona już panuje. Atmosferka mrugania okiem: "A Sarzyński! Wiadomo!" W polskim piekiełku, gdzie rządzą stereotypy, uprzedzenia a nade wszystko kompleksy w stosunku do ludzi, którym coś się udaje jest wyjątkowo podatny grunt do rozwoju takiego "klimatu". Niestety to brzydko pachnie. Od zawiści i kompleksów do nienawiści jest mały kroczek! Wydaje mi się,że teraz, po wyroku sądu, tym bardziej należą się miłe słowa p. Sarzyńskiemu, którego działalności nie mozna sprowadzać JEDYNIE DO KOGUTA.
 • Agusia (gość)
  Tak jak oscypki kjarza sie wylacznie z okreslonym terenem w Polsce, tak i kogut kojarzyl sie wlasnie z Kazimierzem.W jakim celu ktos chcial to zmienic??Po to zeby Panu Sarzynskiemu spedzac sen z powiek i odebrac satysfakcji wypromowania koguta??Totalna bzdura i po raz kolejny ludzka bezmyslnosc. Zgadzam sie z internauta "Micz", Microsoft do upadlosci, a tego nie przewiduje nie odda Windowsa,a i kogut w Kazimierzu powinien pozostac.
 • Zając (gość)
  mnie to nie interesuje bo itak nie jem ich. Nie wierzę też w to że zaraz cała Polska ba Europa rzuci się na wypiek kogutów. Może wolą kury albo kaczki, gęsi itp.
 • Zofia (gość)
  Tak nie powinno być. To tak, jakby kopiować czyjś pomysł
 • Tadek
  Ile zdań, tyle racji. Jak to u nas. Będę więc z zaciekawieniem czytał dalsze komentarze, może wreszcie coś zrozumiem.
 • Przemek (gość)
  Żle to rozegrano. Kogut powinien być zastrzeżony dla KAZIMIERZA a nie wyłącznie dla Sarzyńskiego. Powinni to wywalczyć wspólnie z samorządem lokalnym, ale gdzie tam... Skorzystałby na tym i Sarzyński, i kilku innych piekarzy i samo miasto. Tak to jest, jak każdy patrzy na czubek własnego nosa (i stan konta).
 • micz (gość)
  taa, argument ze Pan Sarzynski juz sie napiekl kogotów jest tak samo uzasadniony, jak argument, ze Microsoft juz zarobił na Windowsie i powinien go oddac innym..................
 • aza
  ciekawe jakie bylo uzasadnienie wyroku?? mnie wypiekane koguty kojarza sie tylko z Kaziemierzem i prawdopodobnie wielu innym równiez dlatego uwazam ze powinny byc wypiekane tylko w tym miescie i to przez pana Sarzyńskiego bo to dzieki niemu wypiekany kogut nierozłącznie kojarzy sie z Kazimierzem Dolnym
 • bozena Kroiss (gość)
  Widocznie jest w tym jakas prawda.Pan Szarzynski juz sie chyba napiekl tych kogutow~moze teraz nich inni maja ta anse.Bez powodu Sad nie wydal tego wyrku?!?!?!?Musial miec jakies dowody "niezbite"
 • ten co wyżej (gość)
  miało być:
  nie podpisze się, bo mnie mieszkańcy zlinczują
 • nie podpisze się, bo mnie mies
  a kto wypromował koguta ? Sarzyński !!
  nikt mi nie powie, że 10 lczy 50 lat temu sprzedaż koguta w jakiejkolwiek piekarni było dochodowym zajęciem. Jeśli już był sprzedawany to przy okazji tak samo jak inne bułki....

  Dopiero jak Sarzyński zainwestował w swoją piekarnię i wypromował koguta na całym świecie, to znalazło się kilku naśladowców, którzy chcieli się wzbogacić na jego marce.

  W Polsce jjest tak: eśli ktoś się dorabia i broni swoich interesów to staje się wrogiem publicznym numer 1 !!

  ja jestem za Cezarym, bo gdyby nie on to nikt by nie słyszał o jakiejśtam bułce w kształcie koguta......
 • kurka kazimierska (gość)
  oliwa sprawiedliwa
  koguty były wcześniej niż Sarzyński który nie jest nawet z Kazimierza i myśli że wszystko mu wolno
  a ta cała historia o kogucie którą wydał Sarzyński to kompletna bzdura i kłamstwo
 • J. Dżoga (gość)
  Fatalnie, prawo do wypiekania koguta powinno dotyczcyć obszaru Kazimierza a nie np. piekarza z Sopotu.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2022! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2022. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę