"Cześć, Tereska"

Skomentuj (13)

Choć w Kazimierzu Dolnym nie ma kina, projekcji filmowych w Miasteczku nie brakuje. Co roku odbywa się tu festiwal filmowy oraz inne imprezy, podczas których możemy zetknąć się z X Muzą. Tym razem dzięki projektowi Polska Światłoczuła mogliśmy w Kazimierzówce obejrzeć film „Cześć, Tereska”.

„Cześć Tereska” to zwycięzca festiwalu w Gdyni w 2001 roku oraz laureat nagrody publiczności na międzynarodowym festiwalu w Karlovych Varach. Bez wątpienia można także stwierdzić, że jest to jeden z najważniejszych polskich obrazów ostatnich lat. Dramatyczny, smutny i może nieco wstrząsający, ale prawdziwy film, zarówno o młodzieży, jak i ich rodzicach.

 

Bohaterką filmu jest 15-letnia Tereska, mieszkająca w blokowisku. Dziewczyna właśnie rozpoczyna naukę w szkole krawieckiej, marzy, by zostać projektantką mody. Tam „zaprzyjaźnia” się z nową koleżanką - Renatą. To ona uczy główną bohaterkę palić papierosy, pić wino czy się całować. Tym samym Tereska wchodzi w nowy etap swojego życia, który bardzo ją rozczarowuje i zmienia, niestety, na gorsze.

 

Jak piszą krytycy, największą atrakcją filmu są kreacje aktorskie. Znawcy tematu zwracają szczególną uwagę na to, że u boku artystów profesjonalnych w filmie wystąpili również młodzi amatorzy, których reżyser Robert Gliński znalazł po trwających ponad rok poszukiwaniach. A castingi odbywały się specjalistycznych ośrodkach dla trudnej młodzieży. Stąd też pochodzą dwie główne bohaterki - Ola Gietner (Tereska) i Karolina Sobczak (Renata). Warto tutaj dodać, że one nie grają swoich bohaterek, one nimi w rzeczywistości były.

 

Podczas projekcji filmu „Cześć Tereska” w Kazimierzówce odbyło się także spotkanie z Karoliną Sobczak, odtwórczynią roli Renaty. Do Kazimierza przyjechała ona z synem Norwidem i przyjaciółką, a zarazem reżyserką i scenarzystką - Karoliną Benderą.

 

- Zarówno Ola, jak i Karolina bardzo wiele wniosły do filmu – mówi Karolina Bendera. - Sprawiły one, że film stał się jeszcze bardziej autentyczny. Pamiętam, jak wspólnie z reżyserem dziewczyny pracowały nad dialogami, jak nanoszone były poprawki według ich wskazówek, a część była wręcz improwizowana.

 

Jaki był tego efekt? To ocenić może każdy, kto tylko widział ten film. A obejrzeć bez wątpienia warto. Karolina Sobczak nie widziała w całości filmu „Cześć Tereska”.

 

- Nie lubię oglądać siebie na ekranie – mówi odtwórczyni roli Renaty. – Zawsze gdy tylko zaczyna się projekcja, ja wychodzę. Nie umiem tego wytłumaczyć.

 

Karolina Sobczak urodziła się 5 marca 1984 roku w Kutnie. Jej dzieciństwo nie należało do najszczęśliwszych. Jako mała dziewczynka trafiła do Domu Dziecka w Gostyninie. Jednak los nieco się do niej uśmiechnął i przyniósł jej rolę w filmie „Cześć Tereska”. Za tą rolę otrzymała Nagrodę Młodych oraz nagrodę na festiwalu w Chicago. Kilka miesięcy po premierze, w wieku 16 lat Karolina Sobczak urodziła dziecko i zamieszkała w domu samotnej matki. Rok później w nakręconym przez Karoliną Benderę dokumencie "Co dalej z Tobą, Karolinko" opowiadała ona, jak trudne jest życie bez rodziny. Obiecała też, że się zmieni i skończy szkołę.

 

- Karolina dotrzymała słowa – mówi Karolina Bendera. – Jest ona bardzo dobrym człowiekiem, ale przede wszystkim matką.

 

- Nie wiem, czy ten film coś zmienił w moim życiu – zastanawia się Karolina Sobczak. – Może tak, może nie. Trudno powiedzieć. Na pewno stał się dla mnie pewnego rodzaju szansą, by zacząć normalne życie. Jednak czy z tej szansy skorzystałam? Potem był dokument „Co dalej z Tobą, Karolinko” i to po nim miałam swoje pięć minut.

 

Niestety, losy tytułowej bohaterki filmu „Cześć Tereska” Oli Gietner są dużo bardziej zawiłe. Nie potrafila zerwać z dawnym zyciem i w chwili obecnej prawdopodobnie przebywa w więzieniu.

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (13)

 • krystyna
  @-marta anna- To mój ostatni wpis pod tym tekstem!dziękuję za wyjaśnienia-o zgrozo!Na przyszłość nie kompromitujcie się.I nie chodzi o widownie- z nią, jak wiemy bywa różnie-zresztą po co komentarz-szkoda gadać!
 • marta anna
  @Krystyna:
  Te trzy osoby to nie widownia. To Karolina Sobczak, odtwórczyni roli Renaty, jej syn oraz reporterka Karolina Bedndera. A na ostatnim zdjęciu trzy kolejne osoby to ekipa "Polski Światłoczułej". Widownia nie została w ogóle sfotografowana
 • aaa
  jak zawsze wszystko w kazimierzu na nie. Najlepiej nic. Chociaż wtedy też będzie źle
 • pijany znad Grodarza
  O jejku." Troje na rowerze, seanse coby nie umarli, przeplacać za dodatkowy pobyt w Kazimierzu".
  Drodzy Hotelarze. Sami strzelacie sobie gole. Turystom TOŁKUJECIE w głowki, że tak zawsze jest. A przecież, tak NIE JEST.
  Usiadłem, wyjąłem, łyknąłem. Piekny jest nasz Kazimierz.
 • senior
  Jasne, najlepiej w dużym kinie, z dzwiękiem surround i popcornem z colą :) Tylko po co przepłacać za dodatkowy pobyt w Kazimierzu? To jest pytanie!
 • Ulka
  @senior, z całym szacunkiem, ale marudzisz. Lepiej obejrzeć film na dużym ekranie w takim minikinie, niż głupi serial w TV. Przecież wieczorem trzeba coś robić, nawet w Kazimierzu. Nie wszyscy lubią przesiadywać na rynku przy piwku.
 • tak sobie myślę
  Każdy zabawia gości jak chce lub potrafi.
  Ja swoim gościom proponuję wycieczki rowerowe.
  Na rowerze jest tylko jedna osoba.
  Dziwne?
  Powinny być trzy lub więcej?
 • senior
  To już jest tak tragicznie z rozrywkami w Kazimierzu, że hotelarze organizują dla gości seanse kinowe, aby nie umarli z nudów? Dziwne....

  Płacić kupe kasy za pobyt i spędzać go w kinie. Gdzie tu logika?
 • Szok
  pijany no no no ty to masz przebicie , nawet dla ciebie zmienili zdjęcie .
  Jestem w szoku.
 • kazimierzanka
  No tak entliczek pentliczek.....Jestem zdegustowana.Tak po prostu nie można.
 • krystyna
  Pijany znad grodarza-rozwijam,widziałeś tłumy, rzesze ludzi?Na spotkaniu nie było nikogo, poza zainteresowanymi.Monika jest tam menażerem,
 • pijany znad Grodarza
  @ krystyna
  możesz rozwinąć?
 • krystyna
  żałosne,trzy osoby- absolutna antyreklama, to jakaś prowokacja. Pani Moniko o opamiętanie proszę.

Mapa

Hotele

Hotel KAZIMIERZÓWKA


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2020.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2020.
Pokaż stopkę