Cud nad Wisłą

Skomentuj (17)

2 maja 2009 r. podczas majówki w Zajeździe Piastowskim w Kazimierzu odbyło się oficjalne rozstrzygnięcie konkursu organizowanego przez gminę na wykonanie logo promocyjnego oraz najlepsze hasło reklamujące Kazimierz Dolny. Patronat medialny nad konkursem objął największy portal grafików komputerowych – digart.pl.

Podczas kilkutygodniowego zbierania ofert wpłynęły łącznie 283 prace konkursowe, w tym 141 na wykonanie logo oraz 142 prac na samo hasło promocyjne. Komisja konkursowa, do której weszli między innymi: Jan Wołek – artysta malarz, poeta, Jarosław Koziara - artysta plastyk, happener, grafik, prof. Grzegorz Mazurek, dr Sławomir Plewka – graficy, wykładowcy Instytutu Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego UMCS, Józef Skrzeczkowski – artysta plastyk, fotografik, miała więc bardzo dużo pracy, ale i ciężki orzech do zgryzienia, bo temat, któremu na imię „Kazimierz Dolny” wbrew pozorom jest niezwykle trudny i wymagający. Równie wymagający okazali się członkowie jury, bowiem po kilkugodzinnych obradach postanowili nie przyznać nagrody dla żadnej ze 141 złożonych propozycji na logo. Werdykt komisji opierał się na wspólnej opinii, że wśród prac konkursowych – mimo kilku propozycji ciekawych - nie znalazła się ani jedna na tyle wybitna i interesująca, by mogła stanowić wizualną „wizytówkę” tak wyjątkowego i pięknego miasta.


Natomiast w drugiej części konkursu - na hasło promujące Kazimierz Dolny – nagrodę przyznano. Już niedługo o Kazimierzu będzie się mówiło coraz częściej: „Kazimierz Dolny. Cud nad Wisłą”. Tak bowiem brzmi nagrodzona propozycja. Jej autorów jest jednak dwóch, ponieważ okazało się, że ten sam pomysł miały dwie różne osoby: Wiesław Król z Torunia oraz lublinianin - Aleksander Włodarski.

Dlaczego takie właśnie hasło? Posłuchajmy uzasadnienia komisji konkursowej: „Kazimierz Dolny. Cud nad Wisłą”. Hasło jest krótkie. To, że odruchowo kojarzymy je z ważnym wydarzeniem historycznym, w tym przypadku jest tylko zaletą, albowiem skupia uwagę i każe odpowiedzieć na pytanie: dlaczego? Jest w tym rodzaj subtelnego żartu dowodzącego, że cudów nie można zmonopolizować i w tym przypadku były co najmniej dwa. Istotne jest przy tym to, iż cud, któremu na imię Kazimierz Dolny dokonał się znacznie wcześniej. Samo słowo „cud” jest słowem nośnym i mocnym, i dla każdego mieszkańca miasta (mamy nadzieję, także dla przyjezdnych) jest jak najwłaściwszym słowem określającym miejsce, w którym przyszło nam żyć bądź przebywać. „Nad Wisłą” - to tylko przybliżenie geograficzne. Uważamy, że na fenomen Kazimierza składa się zbyt wiele atrybutów i walorów, by określić go innym słowem. Na domiar wszystkiego słowo „cud” samo w sobie wydaje się być znakiem.

W tym miejscu historii konkursu na logo nie zakończymy – mówi burmistrz Grzegorz Dunia. Mimo, że w konkursie otwartym, którego rozmiar i ilość złożonych propozycji jest naprawdę imponująca, zwycięzcy nie wyłoniliśmy, prawdopodobnie już niedługo postaramy się zorganizować konkurs zamknięty na samo logo. Tym razem zwrócimy się pewnie do kilku wybranych sprawdzonych kreatorów identyfikacji wizualnej, by zmierzyli się z „cudem Kazimierza”. Na koniec, zarówno dotychczasowym zwycięzcom, jak i wszystkim pozostałym uczestnikom konkursu pragnę złożyć serdeczne podziękowania za zainteresowanie konkursem i naszym miastem. Do zobaczenia w Kazimierzu!

Skomentuj


Dodane komentarze (17)

  • łKrajanka na wygnaniu
    Skoro- jak tu czytam - Sandomierz hasła nie docenił, to nie ma potrzeby się przejmować, że Kazimierz dostał go jako drugi. Kupił go drożej. Sandomierz też nie rozsławił swojego hasła - najpewniej z tego samego powodu : bo się z nim nie identyfikował. Dlatego nie powinien był go sobie zawłaszczać. Gdyby cieszył się nim, wszyscy by o tym słyszeli i nie doszłoby do zdublowania.
  • ludwik
    TO chyba każdy wie ,
  • Pragmatyk
    Cud nad Wisłą = Bitwa Warszawska 1920.
    Niedowiarki mogą sprawdzić.
  • Kaśka
    Jak widać, cudów ci u nas dostatek... Ja również uważam, że zwycięskie hasło doskonale oddaje urok i specyfikę Kazimierza ale rzecz w tym, że jest zdublowane, trochę szkoda, że komisja nie zrobiła wcześniej rozeznania w tej materii, Sandomierz jest przecież porównywany do Kazimierza
  • Guścio
    Podoba mi się nasze hasło i ręce precz od niego! Pan z Torunia także pewnie wielbi swoje nadwiślańskie miasto, ale Kazimierz musiał uważać za coś absolutnie wyjątkowego,bo nie pożałował hasła dla naszego miasta. Albowiem tylko Kazimierz jest naprawdę cudowny. Zamiast kręcić nosem, podajcie swoje propozycje na hasło promocyjne.
  • tessa
    jak by popatrzec na mapę to i siodmy się znajdzie na pewno
  • Kaśka
    "Kraków, Sandomierz, Kazimierz, Warszawa, Toruń, Gdańsk - sześć cudów nad Wisłą", co Wy na to? :) Zabrakło mi siódmego.
  • Baśka
    Ano, to sobie weszłam. I co widzę? Sandomierz za "Cud nad Wisłą" nie przyznał nagrody, ale tyko wyróżnienie. Na dodatek nie pierwsze wyróżnienie, lecz drugie. Jako pierwsze podał: "Jedno miasto. Tysiące lat. Miliony uśmiechów". W ten sposób kupił "Cud" tanio: za 250zł. A mógł kupić drożej, gdyby nie zdegradował hasła z nagrody do wyróżnienia. Sprytne...
  • Miki
    Ludzie, wejdźcie sobie na stronę Sandomierza, na początku tego roku takie samo hasło zostało wybrane by reklamować Sandomierz!
  • ola
    Fajne hasło.Przeniesione na inny grunt i to był świetny pomysł.
  • olo
    ;-)
  • olo
    :-(
  • olo
    :-)
  • kazimierzAnka
    Jak należy rozumieć, tym sprawdzonym kreatorom identyfikacji wizualanej zaproponuje Pan Burmistrz taką samą kwotę wynagrodzenia, jaką zaoferowano uczestnikom konkursu – 1.600 złotych brutto wraz z nieodpłatnym przejęciem autorskich praw majątowych do projektu.
  • Herr
    Fajne hasło.Przeniesione na inny grunt i to był świetny pomysł.
  • Barbara
    Dziękujemy, Panowie, za "Cud nad Wisłą" dla naszego miasta. Teraz myślę,ze to hasło towarzyszyło nam od wieków. Już nie wyobrażam sobie innego.
  • Ewka
    Hasło przeurocze, bardzo mi się podoba. Pomysł prosty i genialny. Strasznie się cieszę.

Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę