Co łączy Wilno z Kazimierzem?

Skomentuj (3)
W Galerii Letniej można obejrzeć wystawę czasową "Ludomir Sleńdziński i szkoła wileńska". To wynik poszukiwań powiązań artystycznych międzywojennego Kazimierza z innymi koloniami artystycznymi tego czasu.
Muzeum Nadwiślańskie gromadzi i eksponuje prace związane z tradycją Kazimierskiej Kolonii Artystycznej, jaka istniała tu przed wojną. Wystawy czasowe często prezentują dorobek malarzy związanych z Miasteczkiem, ale też z ideą kolonii artystycznej w ogóle. Tym razem wystawa „Ludomir Sleńdziński i Szkoła Wileńska” otwarta z początkiem czerwca w Galerii Letniej prezentuje dorobek malarzy związanych z dalekim geograficznie Wilnem.

I Kazimierz i Wilno stały się w dwudziestoleciu międzywojennym ośrodkami, wokół których powstały ważne dla polskiej sztuki ugrupowania artystyczne. W Kazimierzu było to Bractwo św. Łukasza – patrona malarzy skupione wokół legendarnego prof. Tadeusza Pruszkowskiego. W Wilnie - Towarzystwo Artystów Plastyków, zwane też Szkołą Wileńską, które powstało wokół Ludomira Sleńdzińskiego, który uchodził za autorytet w czasach funkcjonowania w Wilnie Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego (1919-1939). Swoim studentom wydawał się postacią niemal mityczną, stad też ich prace nierzadko wyglądają, jakby wyszły spod jego ręki. Obie grupy artystyczne wykreowały podobny program, którego fundamentem było twórcze odniesienie do tradycji wielkiej sztuki – dla Prusza było to przede wszystkim malarstwo XV – XVII wieku, dla Sleńdzińskiego - sztuka klasyczna, ale nie tylko sztuka starożytnej Grecji czy Rzymu – także Asyrii i Egiptu oraz dorobek włoskiego renesansu. W obu bractwach przywiązywano dużą wagę do znajomości warsztatu malarskiego, który był podstawą prawdziwej sztuki. Jednak realizacja tych założeń wyglądała inaczej nad Wisłą i nad Wilejką, mimo że i tu, i tam celem sztuki miała być wyrażenie ducha narodowego wobec odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jak realizował te założenia Sleńdziński – zobaczcie Państwo w Galerii Letniej, Rynek 19. Wystawa czynna do 1 sierpnia od wtorku do niedzieli w godz. 11.00 - 18.00. Bilety: normalny 4,00 zł, ulgowy 2,00 zł.

Skomentuj


Mapa

Muzea

Manufaktura Muzealna


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę