Co można kupić za 4 Kazimierze?

Skomentuj (7)
Tej zimy w Kazimierzu pojawią się w obiegu kazimierskie dukaty – „4 Kazimierze” o wartości 4 złotych polskich. W wybranych punktach Miasteczka będzie można nimi płacić na zasadzie bonu towarowego. Jak będzie wyglądała monetka, przekonamy się już w sobotę 8 grudnia podczas Jarmarku Świątecznego.
Duża złotawa moneta z herbem Kazimierza na awersie i szczytem Kamienicy Celejowskiej na rewersie. To 4 Kazimierze. W Miasteczku wejdą do obiegu 8 grudnia. Będzie je można wymieniać na towary w wybranych sklepach i restauracjach na terenie Kazimierza aż do 29 lutego 2008 r. i ta data obok nazwy ukazana jest na rewersie dukata. O tym, gdzie dokładne to będzie możliwe, poinformują plakaty rozwieszone w Kazimierzu w przeddzień Jarmarku Świątecznego, podczas którego odbędzie się promocja monetki.

Od marca 2008 r. 4 Kazimierze będą miały już tylko wartość kolekcjonerską. Jeżeli jednak pomysł się spodoba, latem pojawi się w obiegu kolejne 20 tys. dukatów, ale w innej szacie graficznej. Na awersie ma być znowu herb Kazimierza, co będzie na awersie – jeszcze nie wiadomo.

Mennica Polska, która przygotowała emisję dukata o nominale 4 Kazimierzy, wypuści na rynek w sezonie zimowym także wersje kolekcjonerskie: srebrne 40 Kazimierzy w ilości 500 sztuk, wartość jednej monetki wahać się będzie prawdopodobnie w granicach 200 – 250 zł, oraz złote 400 Kazimierzy w ilości 100 egzemplarzy, za które zapłacić trzeba będzie przypuszczalnie nie mniej niż 2 tys. złotych polskich.

Mennica Polska zastrzega, że 4 Kazimierze, podobnie jak 4 Węglówki w Bogatyni czy 4 Pizreny w Pyzdrach nad Wartą i inne tego typu dukaty, nie są pieniądzem lokalnym. To żeton, który księgowo ma wartość bonu towarowego. 

Skomentuj


Dodane komentarze (7)

 • Scarlett (gość)
  Gdzie można je kupić? Czy można je będzie kupić w lipcu/ sierpniu 2008?
 • Magda (gość)
  Wyjasnienie co do pewnych szczegółów projektu monety. Całość monety projektował p. Robert Kotowicz, ale projekt z fragmentem attyki Kamienicy Celejowskiej wykonał młody artysta - student Warszawskiej ASP Witold Nazarkiewicz, którego znam osobiście i oglądałam tę jego pracę.
 • andrzej-pawlow (gość)
  Wielkie Gratulacje dla Mennicy Państwowej i p. Roberta Kotowicza za kazimierską monetkę i projekt. Szczególnie rewers jest piękny z herbem Kazimierza Dolnego wpisanym w zachodnią fasadę kazimierskiej Fary (są nawet blendy zwieńczone arkadowymi konchami). Interesujący także awers z fragmentem attyki Kamienicy Celejowskiej (w edykułach czytelne sylwetki Chrystusa Salwatora Mundi i Matki Boskiej jako Królowej Nieba). Przyznam, że z pewnym niepokojem oczekiwałem na emisję „dukata kazimierskiego”, ale teraz mogę powiedzieć „dla mnie bomba!”. Wróżę wielkie powodzenie monecie wśród kolekcjonerów – myślę, że za rok „4 Kazimierze” będą wartości 2-3 „Zygmuntów Augustów”.
 • Gucio (gość)
  A kto to organizuje ? Muzeum ? Urząd Miasta ? Bank w Kazimierzu ? A te 40 i 400 to kiedy się pojawią,razem z 4 ? Z tekstu też nie wynika -jaki jest nakład 4 ?
 • a.k. (gość)
  ..oby tylko moneta(żeton) nie wyglądała jak nazwa...pomysłodawcy bądż co bądż świetnego pomysłu nie natrudzili się nad fajną nazwą,mam nadzieję że natrudzili się nad monety wyglądem.
 • red. (gość)
  Robert Kotowicz
 • be (gość)
  Kto wykonał projekt graficzny monety?

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę