Co jest twoją ojczyzną?

Skomentuj (4)

zobacz więcej (7)

Patriota - według Słownika Języka Polskiego - to "człowiek kochający swoją ojczyznę i swój naród, gotów do poświęceń dla ich dobra." To człowiek, manifestujący swoją przynależność narodową, chociażby poprzez udział w uroczystościach państwowych.
3 maja tych, którzy chcieli to zamanifestować, pod pomnikiem na wzgórzu klasztornym w Kazimierzu zebrała się tylko garstka...

Święto Królowej Polski jak zwykle zbiegło się z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jak zwykle uroczystą mszę świętą z udziałem władz lokalnych, pocztów sztandarowych w asyście ochotniczej straży pożarnej odprawiono w kościele farnym. Płomienne kazanie wygłosił proboszcz parafii św. Michała w Lublinie ks. Ryszard Winiarski, który wołał: "Jak marnie idzie nam budowanie dróg, a jak dobrze - budowanie płotów. W mentalności grillowania. Za płotem można być niewolnikiem, na drodze - jest się wolnym. Może twoją ojczyzną stała się twoja firma i produkt krajowy brutto? Co jest twoją ojczyzną? Kochasz ten kraj?!"

Słowa mocne, których zebrani słuchali z zapartym tchem.
A potem , jak zwykle, przemaszerowano pod kazimierskie Miejsce Pamięci. Poczty sztandarowe, przedstawiciele władz lokalnych i kościelnych, straż, chór Cantemus, grupka młodzieży, która za chwilę miała wyrecytować przygotowane na cześć majowego święta okolicznościowe wiersze, przeszły przez rynek nie wzbudzając żadnego zainteresowania. Na wzgórzu klasztornym w oficjalnej części, której przewodniczył burmistrz, Andrzej Szczypa, oprócz bezpośrednich uczestników wzięła garstka osób.
Jak zwykle...

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

 • thk[relk[hba (gość)
  spoko......................................
 • Sylwia (gość)
  moim zdaniem ojczyzna to miejsce w którym się urodzilam, mój naród i matka. Ojczyzna to wspólny obowiazeki odpowiedzialność
 • karol (gość)
  Zgadzam się z Tobą Tadku. A może patriota, to również człowiek uczciwie, solidnie pracujący czy to u siebie, czy innych firmach. Nie biorący łapówek, kochający swoją pracę i wykonujący ją najlepiej jak potrafi.... szanujący swój naród i godnie Go reprezentujący w każdem miejscu i sytuacji....A w razie zagrożenia nawet walczący. Człowiek szanujący prawdę, historię i tradycje swojego narodu.
  A od samych manifestacji (czasami tylko!!!) - nie przybędzie nam patriotyzmu. Oczywiście nie mam nic przeciwko tym, co w tak uroczysty sposób uczcili, to podwójne Święto.
  Ale nie jest to bynajmniej jedyny dowód na miłość do Ojczyzny. I rzeczywiście mocne mogą się wydawać słowa skierowane do zebranych "może twoją ojczyzną stała się firma i produkt krajowy brutto? Co jest twoją ojczyzną? Kochasz ten kraj?"
  A może właśnie naszą małą ojczyzną jest dom, rodzina, osiedle, miasto i wieś w której mieszkam, wreszcie firma w której pracuję, a Tą Wielką, której na imię Polska składa się właśnie z takich "drobiazgów"
  A może się mylę? Może słowo patriotyzm w dzisiejszych czasach znaczy zupełnie coś innego....?
 • Tadek
  Myślę, że z takiego patriotyzmu w pojęciu czysto słownikowym skutecznie "wyleczyła" nas przez 45 lat nieboszczka komuna. Zauważam to u siebie. Po tylu obowiązkowych apelach i pochodach też mam ciężką alergię na uroczystości partyjno-państwowe z delegacją na czele. To mnie męczy i nie wzrusza. Przemówienia, składanie kwiatów itp. Zresztą przytoczę Wam przykład z mojego podwórka. Byłem 3 maja na oficjalnej mszy w moim kościele parafialnym. Stałem grzecznie z tyłu, gdyż pierwsze ławki oczywiście były zajęte przez oficjeli: Prezydent, radni miejscy i powiatowi, starostwo itp. I co? Te ćwoki nawet nie wiedziały, kiedy należy wstawać, kiedy siedzieć, a kiedy klękać, a oglądać się za siebie pewnie im nie wypadało. Zapewniam Was- niewiele to miało wspólnego z patriotyzmem. Ale gdy w domu oglądałem zdjęcia dziadka i pradziadka (jeden w mundurze pruskim, drugi w rosyjskim), to łza się w oku zakręciła. Więc chyba jeszcze z tym moim patriotyzmem nie jest tak źle.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę