Chojzes Klezmorim zagra U Fryzjera

Skomentuj (3)

zobacz więcej (6)

Od lipcowego Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej upłynęło już w Wiśle, która mówiła kiedyś także po żydowsku, wiele wody. Ale taka już natura rzeki. Koncert Chojzes Klezmorim w Kazimierzu nie jest jednak próbą zatrzymania przeszłości – to sięganie po nowe, budowanie nowej tradycji Miasteczka. I zapowiedź kolejnego festiwalu.
W drugiej połowie września w Knajpie U Fryzjera pojawi się nowa klezmerska kapela rodem z Lublina - Chojzes Klezmorim. Tworzy go 13 muzyków - uczniów, studentów i absolwentów lubelskich szkół muzycznych i uczelni artystycznych. Głównym założeniem zespołu jest nawiązywanie do brzmienia tradycyjnych klezmerskich orkiestr dętych, które istniały niegdyś na wschodnich terenach Rzeczypospolitej. Nie znaczy to, że zespół skupia się jedynie na odtwarzaniu brzmień popularnych w XIX i na początku XX wieku w Środkowej i Wschodniej Europie. Często dawne melodie wyrosłe na gruncie przenikania się kultur - żydowskiej, węgierskiej i słowiańskiej (polskiej, rosyjskiej, ukraińskiej) prezentuje w autorskich aranżacjach i opracowaniach. Ważne jednak, by nie zagubić ducha czasów, gdy współistniało ze sobą wiele narodów, tworząc niepowtarzalną kulturę.

Działający od pięciu lat Chojzes Klezmorim, powstały z inicjatywy absolwenta łódzkiej Akademii Muzycznej Przemysława Łozowskiego, koncertował w wielu miastach Polski, m. in. w Lublinie, Chełmie, Warszawie, Poznaniu, Narolu. Jego największym sukcesem jest zajęcie drugiego miejsca na festiwalu „Nowa Tradycja" w Warszawie, gdzie zdobył II nagrodę Radiowego Centrum Kultury Radiowej.

Skład zespołu:

Przemysław Łozowski - trąbka, mandolina, śpiew;
Anna Bartkowicz - Łozowska - flet, sopiłka, śpiew;
Wojtek Durak – trąbka;
Anna Kozińska – puzon;
Marcin "Kabat" Kowalczuk – puzon;
Mikołaj – klarnet;
Adam Cegiełkowski – klarnet;
Marek Tarnawski – akordeon;
Paweł Świderski – perkusja;
Tomek Gościłło – darabuka;
Bartek - gitara basowa, bas;
Michał Kowalczyk "Szczurek" - gitara basowa, bas;
Łukasz Sobolewski - pianista;
Andrzej Samborski - śpiew, tłumaczenia, konferansjerka.

Kazimierski koncert kapeli Chojzes Klezmorim odbędzie się U Fryzjera 22 września br. o godzinie 20:00.
Fot. Z archiwum zespołu Chojzes Klezmorim

Skomentuj


Dodane komentarze (3)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę