Andersen na kazimierskiej scenie

zobacz więcej (7)

W tym roku obchodzimy 200-lecie urodzin Hansa Christiana Andersena, z tej okazji V Edycja Przeglądu Teatrów Szkolnych, organizowana przez Bibliotekę Miejską w Kazimierzu Dolnym została poświęcona twórczości duńskiego bajkopisarza.

W tym roku przegląd cieszył się dużym zainteresowaniem, czym w miły sposób zaskoczył organizatorów. Swoją kandydaturę zgłosiło aż 5 szkół podstawowych z gminy Kazimierz Dolny. Ze względu na tak dużą liczbę uczestników impreza miała miejsce dzięki gościnności dyrektora Jerzego Arbuza na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 przy ulicy Szkolnej.

25 listopada br. szkolna aula zaczęła wypełniać się powoli od godziny dziesiątej. Ostatnie poprawki kostiumów, dekoracji i … jeszcze próby. I cisza. Bowiem stało się. V Edycja Przeglądu Teatrów Szkolnych została rozpoczęta!

Jako pierwsza zaprezentowała się 10-osobowa grupa teatralna ze Szkoły Podstawowej w Skowieszynku pod opieką Mirosławy Kowalskiej. Najmłodsi wśród uczestników przeglądu aktorzy wzruszyli publiczność baśnią pod tytułem "Królowa śniegu". Niezatarte wrażenie pozostawiła malutka aktorka grająca rolę Gerdy, która śpiewając przy akompaniamencie Sławomira Doraczyńskiego szukała swojego przyjaciela Kaja.

Jako druga wystąpiła grupa ze Szkoły Podstawowej w Bochotnicy pod opieką Elżbiety Bogusz i Beaty Oroń. Artyści zainteresowali publiczność autorskim scenariuszem przedstawienia. Młodzi aktorzy zabrali widzów w podróż po krainie baśni Andersena.

Szkoła Podstawowa w Rzeczycy była reprezentowana przez 12 osobową grupę pod opieką Anny Wydry. Dzieci wystąpiły w przedstawieniu: "Księżniczka na ziarnku grochu", które zdecydowanie ożywiło publiczność, a zwłaszcza dzieci z przedszkola. Żywa gra aktorska, efekty specjalne zostały nagrodzone gromkimi brawami.

Inną interpretację tej samej baśni przedstawiła trupa 16 osobowa aktorska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kazimierzu Dolnym, pod opieką Moniki Matysiak. Mali artyści przybliżyli publiczności nie tylko baśń, ale i postać samego Andersena. Mistrz, który pojawił się na scenie, miał okazję zobaczyć, jak współcześnie interpretowane są jego utwory.

Jako ostatni na przeglądzie wystąpili gospodarze – czyli grupa ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kazimierzu Dolnym. 18 -tu młodych artystów z III klasy przygotowała do pięknego występu Hanna Paruch. Dzieci oprócz talentu aktorskiego wykazały się umiejętnościami plastycznymi. Publiczność mogła podziwiać bogatą scenografię, na tle której rozgrywały się dramatyczne losy Brzydkiego Kaczątka.

Mimo wcześniejszego zdenerwowania młodzi wykonawcy zaprezentowali się wspaniale. Po zakończeniu prezentacji dyrektor Kazimierskiego Ośrodka Kultury Monika Dudzińska wszystkim aktorom i ich opiekunom wręczyła dyplomy uznania i upominki książkowe.

Przegląd jak zwykle był okazją do wymiany doświadczeń między uczestnikami i opiekunami szkolnych grup teatralnych, także w części nieoficjalnej – przy ciepłej herbatce i baaardzo słodkich pączkach.

A za rok młodych aktorów z kazimierskich szkół podstawowych bogatszych o obecne doświadczenia zobaczymy podczas VI edycji Przeglądu Teatrów Szkolnych.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2021.
Planujesz wyjazd Sylwestrowy 2021/2022? Szukasz korzystnego miejsca noclegowego? Daj się porwać szaleństwu sylwestrowej nocy. Sprawdź ofertę obiektów noclegowych, w których z radością przywitasz...
Pokaż stopkę