Ala z elementarza

Film dokumentalny „Ala z elementarza” zobaczymy w sobotę 2 marca o godz. 16.00 w Folwarku Walencja. Gościem specjalnym pokazu będzie Edyta Wróblewska, reżyser tego filmu nagrodzonego m.in. Srebrnym Feniksem na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Żydowskie Motywy w 2012 r.

Kto z nas nie zna słynnego elementarza Mariana Falskiego, od którego wielu z nas zaczynało naukę czytania? Pytanie retoryczne. Zapewne jednak niewielu z nas wie, że pierwowzorem postaci słynnej Ali była Alina Margolis-Edelman, której rodzice zaprzyjaźnieni byli z autorem podręcznika, późniejsza żona Marka Edelmana. Ta wybitna lekarka i działaczka społeczna, nazywana pediatrą świata, przeżyła koszmar getta, gdzie uczestniczyła w powstaniu. Jako pielęgniarka brała udział również w powstaniu warszawskim. Po wojnie została lekarzem pediatrą i opiekowała się dziećmi chorymi na cukrzycę. Wydarzenia marca 1968 r. zmusiły ją do wyjazdu zagranicę. Działała w organizacji charytatywnej „Lekarze świata” i wielu innych stowarzyszeniach tego typu. Na statkach - szpitalach udzielała pomocy uciekinierom z komunistycznego Wietnamu, pracowała także w szpitalach w Salwadorze, Czadzie, Afganistanie oraz Bośni i Hercegowinie. W 1991 r. założyła Fundację Dzieci Niczyje.

- Dlaczego ciągnęło ją do największych nieszczęść? Jakie były koszty takiego życia? – pyta dr Aleksandra Markiewicz, która poprowadzi spotkanie w Folwarku Walencja. –  Czy to doświadczenia z getta sprawiły, że podobnie jak jej mąż, Marek Edelman, zajmowała się głównie tymi, których szanse na przeżycie były niewielkie? Ala opowiada historię swojego życia, a jej fascynujące opowieści układają się w obraz naszych czasów.

Odpowiedzi na te pytania udzieli zapewne film Edyty Wróblewskiej „Ala z elementarza”, którego bohaterką jest Alina Margolis-Edelman.

Film dokumentalny "Ala z elementarza"
Scenariusz i reżyseria: Edyta Wróblewska
Zdjęcia: Piotr Niemyjski
Muzyka: Marcin Kuczewski
Kraj: Polska 2009
Czas trwania: 28min

Pokaz już w sobotę 2 marca o godzinie 16.00 w Folwarku Walencja. Po filmie spotkanie z reżyserem, które poprowadzi dr Aleksandra Markiewicz
. Zapraszamy.

 

Organizatorzy: Stowarzyszenie Żydowskie Motywy i Folwark Walencja.

 

Skomentuj


Mapa

Pensjonaty

Karlik


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2020.
Pokaż stopkę