Ala z elementarza

Film dokumentalny „Ala z elementarza” zobaczymy w sobotę 2 marca o godz. 16.00 w Folwarku Walencja. Gościem specjalnym pokazu będzie Edyta Wróblewska, reżyser tego filmu nagrodzonego m.in. Srebrnym Feniksem na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Żydowskie Motywy w 2012 r.

Kto z nas nie zna słynnego elementarza Mariana Falskiego, od którego wielu z nas zaczynało naukę czytania? Pytanie retoryczne. Zapewne jednak niewielu z nas wie, że pierwowzorem postaci słynnej Ali była Alina Margolis-Edelman, której rodzice zaprzyjaźnieni byli z autorem podręcznika, późniejsza żona Marka Edelmana. Ta wybitna lekarka i działaczka społeczna, nazywana pediatrą świata, przeżyła koszmar getta, gdzie uczestniczyła w powstaniu. Jako pielęgniarka brała udział również w powstaniu warszawskim. Po wojnie została lekarzem pediatrą i opiekowała się dziećmi chorymi na cukrzycę. Wydarzenia marca 1968 r. zmusiły ją do wyjazdu zagranicę. Działała w organizacji charytatywnej „Lekarze świata” i wielu innych stowarzyszeniach tego typu. Na statkach - szpitalach udzielała pomocy uciekinierom z komunistycznego Wietnamu, pracowała także w szpitalach w Salwadorze, Czadzie, Afganistanie oraz Bośni i Hercegowinie. W 1991 r. założyła Fundację Dzieci Niczyje.

- Dlaczego ciągnęło ją do największych nieszczęść? Jakie były koszty takiego życia? – pyta dr Aleksandra Markiewicz, która poprowadzi spotkanie w Folwarku Walencja. –  Czy to doświadczenia z getta sprawiły, że podobnie jak jej mąż, Marek Edelman, zajmowała się głównie tymi, których szanse na przeżycie były niewielkie? Ala opowiada historię swojego życia, a jej fascynujące opowieści układają się w obraz naszych czasów.

Odpowiedzi na te pytania udzieli zapewne film Edyty Wróblewskiej „Ala z elementarza”, którego bohaterką jest Alina Margolis-Edelman.

Film dokumentalny "Ala z elementarza"
Scenariusz i reżyseria: Edyta Wróblewska
Zdjęcia: Piotr Niemyjski
Muzyka: Marcin Kuczewski
Kraj: Polska 2009
Czas trwania: 28min

Pokaz już w sobotę 2 marca o godzinie 16.00 w Folwarku Walencja. Po filmie spotkanie z reżyserem, które poprowadzi dr Aleksandra Markiewicz
. Zapraszamy.

 

Organizatorzy: Stowarzyszenie Żydowskie Motywy i Folwark Walencja.

 

Skomentuj


Mapa

Pensjonaty

Karlik


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę