700 lat muzyki organowej

W minioną sobotę w kazimierskiej farze w ciągu godzinny oddanej niezwykłemu instrumentowi, jakim są organy, przemierzyliśmy szlak muzyki europejskiej od najstarszych dwugłosowych kompozycji po współczesne. A wszystko oprawione było przepięknym słowem o muzyce, prowadzącego koncert, Jana Popisa.

Kościół farny, miejsce modlitwy i skupienia, ożył dźwiękami kompozycji granych przez wybitnego artystę Andrzeja Białko na najstarszym polskim instrumencie, jakim są kazimierskie organy.

- Muzyka pisana przez mistrzów żyje emocjami niezależnie od formy i czasu, w jakim powstała. - powiedział Jan Popis. O słuszności tej wypowiedzi mogli się przekonać wszyscy słuchacze Letniego Wieczoru Muzycznego.

Andrzej Białko urodził się w 1959 roku, w Krakowie. Naukę gry na organach rozpoczął, mając czternaście lat. Najpierw uczył się prywatnie a następnie w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Joachima Grubicha. W 1981 roku uzyskał I nagrodę na międzynarodowym Konkursie Organowym w Rzymie, a w 1985 również I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Bydgoszczy - Gdańsku. Posiada bardzo rozległy repertuar obejmujący wszystkie style. Wykonuje komplet organowych dzieł Buxtehudego, Bruhnsa, Mendelssohna, Franca, Liszta. Ma na swoim koncie 6 płyt CD. Dużo koncertuje w Polsce i zagranicą.

IKa

Skomentuj


Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2021.
Pokaż stopkę