5 pomysłów na jednodniowe wycieczki po Lubelszczyźnie. Gdzie się wybrać?

Wycieczki jednodniowe z każdym rokiem stają się coraz popularniejsze i częściej wpisują się w element weekendowych wyjazdów. W ten sposób jesteśmy w stanie zobaczyć miejsca wyjątkowe i to dosłownie w przeciągu kilku godzin. Przed nami kolejny region. Tym razem zabieramy Was w podróż po Lubelszczyźnie.

O tym, jak popularną formą wypoczynku są wycieczki jednodniowe, wie chyba każdy. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim w sezonie letnim, ale i w zimie można zauważyć duże zainteresowaniem właśnie taką formą poznawania niezwykłych miejsc w naszym kraju. 


Taka forma spędzania wolnego czasu, w gronie rodziny lub znajomych, daje każdemu naprawdę wiele korzyści. Przede wszystkim w końcu mamy taką możliwość, by nieco lepiej poznać miejsca w naszej najbliższej okolicy, na zwiedzanie których najzwyczajniej brakuje nam czasu. Bardzo często wybieramy te regiony bardziej odległe. To dobry moment, by w końcu nadrobić zaległości.


Region, który mamy przyjemność zaprezentować, jest wyjątkowy z wielu powodów. Wspaniałe zabytki, miejsca na spacer, atrakcje przyrodnicze, miasta i miasteczka z klimatem i niezwykle bardzo dobre połączenie z resztą kraju. Również tutaj znajduje się siedziba naszego portalu - Nocowanie.pl. Lubelszczyzna stanowi idealne miejsce do wypoczynku na każdą porę roku. Pewne jest również to, że nikt nie powinien się tu nudzić. Na Lubelszczyznę coraz chętniej decydują się również turyści podczas wakacyjnego, czy zimowego wypoczynku.

 

 

Dzięki licznym wydarzeniom zainteresowanie tym regionem jest naprawdę spore. O wyjątkowości województwa lubelskiego świadczy również to, że znajdziemy tu 2 parki narodowe, czyste jeziora - idealne na letni wypoczynek, czy miasta z zabytkami, w których możemy pospacerować klimatycznymi uliczkami. O Kazimierzu Dolnym, Lublinie, Nałęczowie, czy Puławach słyszał chyba każdy, podobnie jak i Roztoczu i Polesiu, które szczególnie cenią miłośnicy przyrody.


Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, które atrakcje na Lubelszczyźnie są najciekawsze. Na liście na pewno znajdą się zabytki, w tym zamek w Lublinie i Kazimierzu Dolnym. Dla miłośników zimowego szaleństwa mamy również dobre informacje. W regionie działa wiele stacji narciarskich. Najpopularniejsze z nich to: Stacja Kazimierz Dolny, Nart-Ski w Rąblowie, czy Rzetelski w Chrzanowie. Nikt nie powinien się tu nudzić!


Sprawdź również: 10 najciekawszych miejsc na Lubelszczyźnie


Najlepsze miejsca na jednodniowe wycieczki w województwie lubelskim


Lubelszczyzna ma naprawdę wiele do zaoferowania, jeśli chodzi o turystykę i miejsca, które każdy powinien odwiedzić. A naprawdę jest co zobaczyć. Odpowiednie rozplanowanie wyjazdów pozwoli poznać atrakcje przyrodnicze, czy zabytki, oraz najpopularniejsze miejscowości, czy lasy, okoliczne jeziora, czy też Roztoczański i Poleski Park Narodowy. Lubelszczyzna to region, w którym można zaplanować zarówno spokojny weekend, jak też intensywny długi urlop. Jedno jest pewne, kto raz tam pojechał, na pewno będzie chciał wrócić chociaż na kilka dni! A gdzie warto wybrać się na jednodniową wycieczkę w województwie lubelskim? Sprawdźmy!


  • Jednodniowa wycieczka do Lublina


Naszą podróż po Lubelszczyźnie rozpoczynamy od stolicy regionu, czyli Lublina, która jest niezwykle popularna również wśród turystów z zagranicy. To oczywiste, że znajdziemy tu sporą liczbę zabytków. Ale na tym zwiedzanie Lublina się nie kończy - bo oprócz tego znajdują się wspaniałe parki, czy ogród botaniczny, uznawany za jeden z najpiękniejszych w Polsce. 

 

Lublin można spokojnie polecić na każdą porę roku. Najwięcej jednak dzieje się tu w sezonie letnim, kiedy organizowane są liczne festiwale, czy wydarzenia kulturalne, przyciągające turystów z całej Polski. Lublin stanowi świetny pomysł dla każdego i jest szczególnie polecany na weekendowy wyjazd, nie tylko w wakacje. Warto podkreślić, że nawet podczas jednodniowego pobytu spędzimy miło czas i będziemy w stanie zobaczyć wszystko, co najważniejsze w tym mieście. Obowiązkowe punkty podczas wycieczki do Lublina to przede wszystkim: Stare Miasto i Zamek Lubelski, Plac Litewski, Muzeum Wsi Lubelskiej, Państwowe Muzeum na Majdanku, Ogród Botaniczny UMCS, czy też możliwość spaceru nad Zalewem Zemborzyckim. Lublin poleca się na każdą porę roku!


Zobacz również: Romantyczny Lublin. Gdzie warto wybrać się ze swoją drugą połówką?


  • Kazimierz Dolny i Mięćmierz


Tego miasteczka chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Kazimierz Dolny cieszy się nieustającą popularnością wśród turystów z całej Polski. Sam klimat i możliwość przebywania w tej miejscowości powinien zachwycić każdego. Na Rynku, czy bulwarze nad Wisłą zawsze można spotkać tłumy turystów. Miejsce to jest szczególnie cenione wśród aktorów i ludzi związanych z kulturą. W sezonie letnim organizowany jest tu znany na całą Polskę - Festiwal Filmowy Dwa Brzegi. Kazimierz zachęca również wspaniałymi zabytkami - koniecznie powinniśmy tu zobaczyć: Rynek, basztę, ruiny zamku, czy wąwóz lessowy, znajdujący się na obrzeżach Kazimierza.
Osobom, które poszukują wyciszenia i spokoju, polecamy również odległy o kilka kilometrów Mięćmierz. To prawdziwa perełka Lubelszczyzny, określana mianem żywego skansenu. Dawniej osada flisacka, dziś letniskowa wieś, nazywana żywym skansenem, dzięki pokrytym strzechą, wiekowym chałupom, z których część została tu przeniesiona z innych miejscowości. Panuje tu cisza i spokój i co ważne - nie ma tłumów turystów.


Więcej informacji znajdziesz tutaj: Atrakcyjna Lubelszczyzna - Mięćmierz


  • Roztoczański i Poleski Park Narodowy


Te miejsca na pewno powinni docenić miłośnicy przyrody. To obszary leśne z klimatem, które warto odwiedzić niezależnie od pory roku. Trudno jest jednoznacznie wskazać park, który jest lepszy i piękniejszy - najlepiej zobaczyć jedno i drugie miejsce. Roztocze charakteryzuje się wspaniałymi trasami spacerowymi po lasach i popularnymi miejscowościami - ze Zwierzyńcem i Krasnobrodem na czele. Po drodze warto jest również zwiedzić Zamość.


W przypadku Poleskiego Parku Narodowego do wyboru mamy naprawdę wiele wspaniałych ścieżek edukacyjnych, które powinny umilić czas każdemu. Najlepiej jest się tu wybrać poza sezonem, kiedy ruch turystyczny jest ograniczony, a widoki i przyroda w zimowej odsłonie są równie wspaniałe.


Przeczytaj również:


Polska jest piękna - Zwierzyniec i Roztocze

Poleski Park Narodowy - świetny wybór na weekendową wycieczkę


  • Wycieczka do Nałęczowa i Puław


Nasza kolejna propozycja powinna zadowolić każdego. Wybór tych miejsc to odpowiednia lekcja historii oraz możliwość spaceru po jednym z najbardziej znanych uzdrowisk w Polsce. Puławy i Nałęczów nie są zbyt oddalone od siebie, dzięki czemu z powodzeniem możemy zwiedzić przez 1 dzień - po drodze możemy zahaczyć jeszcze o Kazimierz Dolny, ale zwiedzanie 3 miejsc przez jeden dzień może się odbyć w tempie ekspresowym. 

 

W przypadku Puław warto się wybrać do miejsca z historią, czyli Parku Czartoryskich i następnie na spacer bulwarem wiślanym. Nałęczów to oczywiście niezwykły Park Zdrojowy, wspaniałe zabytki i możliwość skosztowania miejscowej wody w Nałęczowskiej Pijalni Wód. Wybór Puław i Nałęczowa to świetna propozycja dla rodzin i par.


Sprawdź: 


Puławy na weekend - co warto zobaczyć?

Nałęczów na weekend - co warto zobaczyć?

  • Lubelskie jeziora


Przegląd miejsc, idealnych na jednodniowe wycieczki w województwie lubelskim, kończymy na popularnych lubelskich jeziorach, które stanowią świetne miejsce do wypoczynku i to nie tylko w sezonie letnim. W pozostałych porach roku są szczególnie cenione przez miłośników spacerów i aktywnie spędzanego czasu. Do najpopularniejszych akwenów wodnych w województwie lubelskim należą: Jezioro Białe w Okunince, Jezioro Firlej, Jezioro Krasne, Jezioro Zagłębocze, czy też Jezioro Piaseczno. Każde z nich znajduje się w regionie Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, gdzie zawsze panuje wspaniały klimat, a pobliskie lasy nadają niezwykłego uroku znajdującym się tu zbiornikom wodnym. Polecamy!


Poznaj: 5 najpopularniejszych kąpielisk w województwie lubelskim


Mamy nadzieję, że nasz subiektywny ranking miejsc na Lubelszczyźnie, idealnych na jednodniowe wycieczki, zachwyci różnorodnością zabytków, niezwykłą historią i piękną przyrodą i przede wszystkim klimatem. Na pewno znajdziemy tu o wiele więcej interesujących miejsc. Pewne jest to, że cały region województwa lubelskiego jest klimatyczny, spokojny i warty odwiedzenia. Jeśli macie swoje ulubione miejsca, w które warto wybrać się na wycieczkę jednodniową na Lubelszczyźnie, to koniecznie dajcie znać w komentarzu pod tym artykułem.


SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2023.
Pokaż stopkę