4 kazimierze w nowej szacie

Skomentuj (15)
W sobotę 5 kwietnia w Kazimierzu Dolnym wprowadzony zostanie do obiegu drugi już dukat lokalny o nominale 4 kazimierze. Kazimierze służą promocji Kazimierza Dolnego i funkcjonują jako „środek płatniczy” dla turystów odwiedzających miasto w okresie obowiązywania emisji, czyli od 5 kwietnia do 30 czerwca.
Mennica Polska zastrzega, że 4 kazimierze, podobnie jak dukaty lokalne emitowane w innych miastach polskich, nie są pieniądzem lokalnym. To żeton, który księgowo ma wartość bonu towarowego i przede wszystkim stanowi atrakcyjną pamiątkę kolekcjonerską.

Główny punkt wymiany kazimierskich dukatów działał będzie w oddziale PTTK w Rynku. W dniu inauguracji emisji w Kazimierzu otwarte będzie także stoisko handlowe Mennicy Polskiej.

Oprócz mosiężnego dukata 4 kazimierze wybitego w nakładzie 20.000 sztuk ukażą się także - w ograniczonym nakładzie - dukaty kolekcjonerskie. Mennica wybiła 500 sztuk dukata srebrnego 40 kazimierzy oraz 100 sztuk dukata złotego 400 kazimierzy. Dukaty srebrne będzie można nabyć w punkcie wymiany PTTK, a dukaty złote - w stoisku Mennicy Polskiej.

Emisji kazimierzy towarzyszy pamiątkowy blister - specjalnie drukowane ozdobne etui na dukat – promujący uroki i zabytki Kazimierza Dolnego. Ta unikalna pamiątka numizmatyczna wydana została w nakładzie zaledwie 500 egzemplarzy.

Nowy dukat ma awers identyczny jak 4 kazimierze zimowej emisji. Na rewersie natomiast przedstawiony jest fragment renesansowego reliefu z kamieniczki „Pod Świętym Krzysztofem”, która w duecie z kamienicą "Pod Świętym Mikołajem" znana jest pod nazwą kamienice Przybyłów i stanowi przykład architektury późnego renesansu. Autorem projektu jest młody, bardzo zdolny medalier, współpracujący z Mennica Polską, Witold Nazarkiewicz.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę