17 polskich zamków wartych zobaczenia

zobacz więcej (46)

Powstały w różnych epokach, są lepiej lub gorzej zachowane, ale łączy je jedno – nadal poruszają wyobraźnię zwiedzających je turystów. Specjalnie dla was wybraliśmy kilkanaście ciekawych polskich zamków, które warto jest poznać.

Zamki w Polsce są naprawdę fascynujące! Wyjątkowa historia, związane z nimi opowieści działają zarówno na osoby, które mogą pochwalić się wybujałą fantazją, jak też na osoby mocno stąpające po ziemi.  

Zabytki można zwiedzać na wiele sposobów. Trzymając się oznakowanego szlaku, takiego jak Szlak Orlich Gniazd, bądź “przy okazji”, wypoczywając nad morzem albo w górach. Zamki zobaczymy bowiem w niemal całej Polsce!


Zobacz: Wycieczkia Szlakiem Orlich Gniazd. Co trzeba wiedzieć?


Zamek Wronin w Czorsztynie

Pierwsza warownia na Górze Zamkowej powstała prawdopodobnie w połowie XIII wieku, jednak wzrost znaczenia zamku w Czorsztynie przypada na lata panowania Kazimierza Wielkiego. Stojąca na stromej skale budowla stanowiła istotne wzmocnienie południowej granicy kraju. Zamek w Czorsztynie przez kilka stuleci pełnił rolę siedziby starosty, który zarządzał królewskimi dobrami. Najbardziej zasłużonym dla warowni był Jan Baranowski – to właśnie on nadał budynkowi obecny kształt.
Zobacz atrakcyjne noclegi w Czorsztynie:
Apartamenty Przy Ścieżce

Apartamenty Przy Ścieżce

Dębno (pow. nowotarski), ul. Kościelna

Apartamenty Dębno (pow. nowotarski) 10
Domki Widokówka

Domki Widokówka

Kluszkowce, ul. Modrzewiowa

Domki Kluszkowce 9.8

Zamek w Czorsztynie był świadkiem wielu historycznych momentów – był zniszczony przez Moskali, a także służył Konfederatom Barskim za schronienie. Zbrojne działania przyczyniły się do niszczenia warowni, ale do ostatecznej ruiny doprowadziły siły natury. W 1790 roku wybuchł wywołany piorunem pożar. Kolejni właściciele nie mieli środków na odbudowę grodu, a do szybkiej dewastacji rękę przyłożyli też miejscowi, traktując zamek jako źródło budulca dla ich własnych domów. Od całkowitego zniszczenia ocaliła zamek w Czorsztynie rodzina Drohojowskich – dzięki nim zaprzestano rozbiórki.

Zamek w Czorsztynie udostępniony jest do zwiedzania przez cały rok.

Zamek Dunajec w Niedzicy

Zamek Dunajec

Zamek Dunajec

Niedzica, ul. Zamkowa

Zamki Niedzica 4.8
Zamek w Niedzicy to dawna węgierska warownia wybudowana w początkach XIV wieku na granicy z Polską. Pierwszymi właścicielami byli członkowie rodu Berzeviczych, później należał między innymi do Zapolyów, Łaskich oraz Horvathów. To właśnie przedstawiciele tej ostatniej rodziny odegrali dużą rolą w dziejach zamku – Jerzy zamienił średniowieczną warownię w renesansową rezydencję, natomiast Andrzej Horvath ocalił go od upadku. Ostatnimi właścicielami zamku Dunajec byli Salamonowie, którzy dzierżyli majątek nawet wtedy, kiedy po I wojnie światowej znalazł się w granicach Polski. W 1945 roku przeszedł na własność państwa.
Zobacz noclegi w Niedzicy:
Chata u Danusi

Chata u Danusi

Łapsze Niżne, ul. Dunajecka

Domki Łapsze Niżne 9.1
Dom Wczasowy Kinga

Dom Wczasowy Kinga

Niedzica, ul. Św. Anny

Domki Niedzica 9.7

Na zamku Dunajec powstało wiele filmów – był plenerem kręconej w 1955 roku „Zemsty”, realizowano tu też zdjęcia do znanych polskich seriali, takich jak „Janosik” oraz „Wakacje z duchami”.

Obecnie zamek podzielony jest na część muzealną i hotelową. Turyści mogą zwiedzać komnaty a także zamkowe lochy, gdzie urządzono piwnice oraz więzienie. Zwiedzający mogą wejść też na taras widokowy, z którego roztacza się panorama całej okolicy. Bilety wstępu na zamek w Czorsztynie to koszt 19 zł (bilet normalny) lub 14 zł (bilet ulgowy).

Zamek na Wawelu

Rezydencji polskich królów na pewno nie może zabraknąć w naszym zestwieniu. Wzgórze Wawelskie było zagospodarowane już w XI wieku – później tamtejsza rezydencja była sukcesywnie powiększana. Gdy Kraków został stolicą Polski, romański kasztel jeszcze się rozwinął. Dobudowywano kolejne obiekty, wzniesiono też mury obronne. Kolejne wieki, to dalszy rowój krakowskiego zamku, dzięki czemu w jednym miejscu można dostrzec mieszankę różnych stylów architektonicznych – najbardziej dominujący jest nurt renesansowy. Zawdzięczmy to wielkiej przebudowie, które miała miejsce podczas panowania króla Zygmunta Starego.

Obecnie na Wawelu mieści się muzeum. Aby obejrzeć wszystkie zgromadzone dzieła, skarby oraz zabytkowe wnętrza (z wyjątkową kaplicą Zygmuntowską na czele), z pewnością trzeba na to poświęcić więcej niż jeden dzień.

Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie

Zamek Książąt Pomorskich

Zamek Książąt Pomorskich

Darłowo, ul. Plac Zamkowy

Muzea Darłowo 4.5

Zamek w Darłowie został wybudowany prawdopodobnie podczas panowania księcia Bogusława V i Elżbiety, córki króla Kazimierza Wielkiego. Warownia stanęła na wyspie w południowej części miasta i jak na ówczesne czasy była niezwykle okazałym budynkiem. Pełniła też funkcje reprezentacyjne, o czym świadczy zorganizowanie tam zjazdu książąt pomorskich w roku 1372.

W kolejnych wiekach zamek w Darłowie był przebudowywany i pełnił różnorodne funkcje. W darłowskiej warowni stacjonowali żołnierze, a w czasach wojen napoleońskich znajdował się tu szpital. Natomiast w początkach XX wieku otwarto tu muzeum regionalne, które mieści się w zamku również współcześnie – jest ono oczywiście otwarte dla zwiedzających.

Zamek w Janowcu

Zamek w Janowcu

Zamek w Janowcu

, ul. Lubelska

Zamki 4.4
Janowiecki zamek to jedna z większych atrakcji Lubleszczyzny. Gmach został wzniesiony w początkach XVI wieku jako siedziba magnackiego rodu Firlejów – później należał między innymi do Lubomirskich i Tarłów. Jako rezydencja potężnych rodzin zamek musiał wyróżniać się na tle innych, stąd też pomysł zatrudnienia wybinych artchitektów i rzeźbiarzy epoki: Santiego Gucciego Fiorentino, Giovanniego Battistę Falconiego i Tylmana z Gameren.

Zamek wyróżnia się na tle okolicy – wznosi się na skarpie tuż nad Wisłą, a jego frontowa elewacja pomalowana jest w charakterystyczne pasy. Mimo że dawniej rezydencja godna była magnatów, rozmaite zawirowania historii i przechodzenie zamku z rąk do rąk powodowały jego stopniowe niszczenie… Gdy zamek przejęło Muzeum Nadwiślańskie, dokonano zabezpieczenia ruin oraz częściowej odbudowy gmachu. Turystom udostępniono między innymi Dom Północy, Budynek Bramny oraz wielopoziomowe krużganki, z których roztacza się wspaniały widok na całą okolicę.

Zwiedzanie zamku w Janowcu, wraz z muzealnymi ekspozycjami, to koszt 12 zł (bilet normalny) lub 8 zł (bilet ulgowy).

Zamek krzyżacki w Lęborku


Dawny zamek krzyżacki to świadectwo bogatej historii Lęborka. Wzniesiono go przed 1363 rokiem jako siedzibę krzyżackiego wójta, który zarządzał miastem w imieniu zakonu. Do naszych czasów nie zachował się cały zamek, a tylko dom zakonny. Na skutek wielokrotnego przebudowywania zatarły się charakterystyczne gotyckie elementy – wprawne oko dostrzeże jednak zarysy ostrołukowych okien czy też schodkowe szczyty. W latach 30. XX wieku zabytkowy budynek został zaadaptowany na potrzeby sądu i jest jego siedzibą do dziś.

Zamek Lubelski

Pierwsza drewniana warownia w Lublinie powstała jeszcze w XII wieku, natomiast murowana zabudowa zamku została zapoczątkowana w kolejnym stuleciu powstaniem wieży obronnej – obecnie jest to przykład świetnie zachowanej architektury romańskiej. Zamek z prawdziwego zdarzenia powstał już za panowania Kazimierza Wielkiego. Królowie z kolejnej dynastii cenili lubelską warownię: Jagiełło ozdobił kaplicę freskami bizantyńsko-ruskimi (zachowane do dzisiaj stanowią unikatowy zabytek), a Kazimierz Jagiellończyk wychowywał tu swoich synów. Na początku XVI wieku Zygmunt Stary postanowił zamienić surowy gotycki zamek w renesansową rezydencję, a jego syn zapisał Lublin na kartach historii jako miejsce zawarcia unii realnej pomiędzy Koroną a Litwą.
Zobacz noclegi w Lublinie:
Grand Apartament

Grand Apartament

Lublin, ul. Nadstawna

Apartamenty Lublin 9.9
VisitLublin Apartments

VisitLublin Apartments

Lublin, ul. Piłsudskiego

Apartamenty Lublin 9.9
Apartamenty Wieniawa

Apartamenty Wieniawa

Lublin, ul. Bartosza Głowackiego

Apartamenty Lublin 9.7

Zamek Lubelski ma jednak mało chwalebne karty w swojej historii. Od 1824 do 1954 roku pełnił funkcję więzenia – osadzano tu zarówno powstańców styczniowych, jak i kryminalistów, a podczas wojny i krótko po niej członków ruchu oporu, walczących przeciw hitlerowcóm i komunistom.

Obecnie zamek jest główną siedzibą Muzeum Narodowego w Lublinie, która oczywiście jest udostępniona zwiedzającym. Zwiedzanie ekspozycji, romańskiego donżonu i kaplicy Trójcy Świętej to koszt 40 zł (bilet normalny) oraz 30 zł (bilet ulgowy).

Zamek w Malborku

ZAMEK KRZYŻACKI

ZAMEK KRZYŻACKI

Malbork, ul. Starościńska

Zabytki Malbork 4.4
Zamek w Malborku to chyba jedna z najsłynniejszych warowni w Polsce. Nie mogło jej więc zabraknąć w naszym zestawieniu. Zamek od początku XIV wieku był główną siedzibą Zakonu Krzyżackiego i oprócz funkcji obronnej spełniał również reprezentacyjną. Po wielkiej przebudowie warownia zyskała fosy, kilka pierścieni murów obronnych z licznymi wieżami oraz budynki codziennego użytku. Zamek wiele razy przechodził z rąk do rąk, należał między innymi do Polaków, a później Prusaków. Niosło to za sobą także przebudowy, przez co dawna krzyżacka warownia stopniowo traciła swój pierwotny charakter.

Szanse na przywrócenie zamkowi dawnego blasku pojawiły się w 1816 roku, gdy podjęto decyzję o wielkiej odbudowie. Było to rzeczywiście monumentalne przedsięwzięcie, trwające jeszcze w wieku następnym. W latach międzywojennych zamek był bogato wyposażonym muzem, prezentującym sposób życia barci zakonnych w średniowieczu.

Również obecnie zamek w Malborku czeka na turystów, którzy chcą poznać jego tajemnice. W cenę biletów wliczono zwiedzanie z przewodnikiem lub audioprzewodnikiem. Wysokość opłat zwiedzania różni się w zależności od sezonu.

Zamek w Ojcowie

Zamek w Ojcowie

Zamek w Ojcowie

Sułoszowa, ul. Ojców

Zamki Sułoszowa 4.5
Zamek znajduje się na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Jego powstanie łączy się z osobą króla Kazimierza Wielkiego, który przebudawł istniejącą w tym miescu drewnianą warownię. Budowla została włączona do systemu obronnego kraju i chroniła ówczesną stolicę przed atakami wrogów. Zamek w Ojcowie należał najpierw do dóbr królewskich, ale później przeszedł na własność rodziny Korycińskich, a następnie Warszyckich i Załuskich.

Wojny i rozbiory doprowadziły do ruiny zamku. W wieku XIX podejmowano prace konserwatorskie, które kontynuowała dyrekcja Ojcowskiego Parku Narodowego. Z oryginalnego zamku zachowały się tylko resztki murów obronnych, brama wjazdowa, wieża oraz część mieszkalna. Jest to również miejsce, z którego można oglądać widok na malowniczą Dolinę Prądnika.

Zamek udostępniony jest zwiedzającym. Opłata za wstęp to 18 zł (bilet normalny) oraz 9 zł (bilet ulgowy).

Zamek w Olsztynie k. Częstochowy

Zamek w Olsztynie to wyjątkowe miejsce, będące jednym z punktów szlaku „Orlich Gniazd”. Warownię wzniesiono w drugiej połowie XIII wieku – przez kilkadziesiąt lat należał do biskupów karkowskich, a później znalazł się w obrębie dóbr królewskich. Zamek został rozbudowany przez Kazimierza Wielkiego, chętnie przebywał tu również Władysław Jagiełło… Olsztyńska warownia kryje wiele ciekawych historii, jak na przykład śmierć głodowa wojewody poznańskiego oraz bohaterska obrona przed wojskami austriackiego arcyksięcia Maksymiliana.

Zamek składał się z kilku części – dwóch przedzamczy oraz zamku dolnego, środkowego i górnego. Do warowni można było się dostać przez most zwodzony oraz bramę. Budynek zaczął popadać w ruinę jeszcze przed potopem szwedzkim i już nigdy nie odzyskał swojej świetności.

Ruiny zamku udostępnione są zwiedzającym za niewielką opłatą – 8 zł dla dorosłych oraz 5 zł dla uczniów.

Zamek w Rynie

Zamek Krzyżacki

Zamek Krzyżacki

Ryn, ul. Plac Wolności

Zamki Ryn 4.4
Zamek w Rynie to okazała budowla położona pomiędzy dwoma mazurskimi jeziorami – Ryńskim oraz Ołów. Zakon Krzyżacki przeznaczył go na siedzibę najpierw komtura, a później wójta. W kolejnych wiekach zamek należał do pruskich starostów, mieściło się tu także więzienie, a po drugiej wojnie światowej muzeum, dom kultury i urząd miasta.

Obecnie w ryńskim zamku mieści się luksusowy hotel, właściciel zadbał jednak o to, by budynek nie zatracił swojego gotyckiego charakteru. Zachowano więc elementy portali oraz sklepień, a na ekspozycji udostępniono oryginalne uzbrojenie, jakim posługiwali się nie tylko rycerze krzyżaccy, ale również słowiańscy wojowie.

Zamek Jana III Sobieskiego w Rzucewie

Chociaż wygląd rezydencji przypomina średniowieczną warownię, to neogotycki pałac został wybudowany w pierwszej połowie XIX wieku dla rodziny von Below. Usytuowany nad brzegiem Zatoki Puckiej, otoczony romantycznym ogrodem do dzisiaj zachwyca osoby, które odwiedzają to miejsce. Chociaż pałac nie mógł gościć króla Sobieskiego, to w jego miejscu stały inne dwory – w tym również ten należący do władcy. Według legendy to właśnie on zasadził istniejącą tu do dzisiaj aleję lipową.

Obecnie w zamku mieści się hotel z pięknymi wnętrzami i zadbanym otoczeniem.

Zamek w Sobkowie

Zamek w Sobkowie znajduje się w województwie świętokrzyskim. Warownia powstała w XVI wieku – otoczona była murami obronnymi z czterema basztami. Niestety, zarówno zamek, jak i wzniesiony później klasycystyczny pałac, nie dotrwały do czasów współczesnych. Pamiątką po budynkach jest fasada z kolumnami oraz wschodnia ściana pałacu.

Sobkowski zamek został częściowo odrestaurowany – w komnatach mieszczą się pokoje hotelowe oraz restauracja. Turystów przyciągają również pokazy walk rycerskich, sokolnicze oraz kuligi i spływy kajakowe.

Zamek w Kazimierzu Dolnym

Zamek kazimierzowski w Kazimierzu Dolnym to jedna z największych atrakcji niewielkiego miasteczka na Lubelszczyźnie. Była to budowla o charakterze obronnym, składała się z przyziemia oraz piętra i opasywały ją mury obronne. Podobnie jak inne średniowieczne warownie, w późniejszych wiekach zamek był przebudowywany – zyskał między innymi renesansowe attyki i inne ozdoby w nowym stylu.
Zobacz noclegi w Kazimierzu Dolnym:
Hotel *** Zajazd Piastowski

Hotel *** Zajazd Piastowski

Kazimierz Dolny, ul. Słoneczna

Hotele Kazimierz Dolny 6.7
Willa Pod Basztą

Willa Pod Basztą

Kazimierz Dolny, ul. Doktora Tadeusza Tyszkiewicza

Pensjonaty Kazimierz Dolny 9.1
Pokoje Podgórna 6

Pokoje Podgórna 6

Kazimierz Dolny, ul. Podgórna

Kwatery i pokoje Kazimierz Dolny 9.1

Wskutek wielu wojen, jakie przetoczyły się przez polskie ziemie, zamek w Kazimierzu podupadł. Obecnie utrzymywany jest w stanie trwałej ruiny. Niedawno przeprowadzono prace rewitalizacjynje, dzięki czemu budowla oraz wzgórze zostały odświeżone i przystosowane do organizowania imprez plenerowych. Ponadto archeolodzy odkryli zapomniane kondygnacje mieszkalnej części zamku – efekty ich prac prezentowane są na specjalnej wystawie. Cena biletu wstępu na zamek to 10 zł.

Zamek Bobolice

Jurajską warownię w Bobolicach wybudowano z polecania Kazimierza Wielkiego. Była elementem systemu obronnego granic królestwa – obecnie znajduje się na szlaku „Orlich Gniazd”. Zamek został wybudowany na skalistym wzgórzu, aby wejść na dziedziniec trzeba pokonać zwodzony most. Na zabudowania składa się część mieszkalna oraz baszta, które otaczają mury z blankami.

Jak wiele innych zamków również bobolicki popadł w ruinę. Jednak dzięki staraniom obecnych właścicieli odzyskał blask. Teraz znajduje się tu hotel i restauracja, ale zabytkowa budowla czeka też na zwiedzających. Bilet wstępu to wydatek rzędu 15 zł (normalny) i 10 zł (ulgowy).

Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku

Zamek Książąt Pomorskich

Zamek Książąt Pomorskich

Słupsk, ul. Dominikańska

Muzea Słupsk
Zamek w Słupsku został wybudowany na początku XVI wieku w stylu gotyckim. Już kilkadziesiąt lat po wzniesieniu postanowiono nadać mu renesensowych cech – zystał duże okna i ozdobną wieżę. Kolejne wieki przyniosły upadek budowli, gdyż dawna rezydencja książąt pod niemieckim panowaniem została zamieniona na koszary, a później nawet magazyny zbożowe. Po drugiej wojnie światowej swoją siedzibę ma tu Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Zamek Książ

Zamek Książ

Zamek Książ

Wałbrzych, ul. Piastów Śląskich

Zamki Wałbrzych 4.7
Zamek Książ w Wałbrzychu to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych polskich zamków. Został wybudowany przez księcia Bolka I dla ochrony biegnącego tędy szlaku handlowego biegnącego ze Śląska do Czech. Dzięki temu, że zamek wielokrotnie przebudowywano, dzisiaj jego wygląd zachwyca każdego turystę. Wiele wskazuje na to, że tajemnice zamku Książ nie zostały do końca odkryte – ale można je zgłębiać podczas spacerów różnorodnymi trasami turystycznymi, zarówno w dzień, jak i w nocy.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2023.
Pokaż stopkę