Pierwszy Festiwal odbył się w dn. 23-27 sierpnia 1995 roku. Wśród ówczesnych organizatorów festiwalu byli Sławomir Rogowski i Roman Gutek. Wyświetlono 15 filmów pełnometrażowych i 2 poranki dla dzieci. Głównym sponsorem imprezy był Bank Handlowy w Warszawie SA. Wtedy właśnie pojawiły się popularne wśród widzów wieczorne pokazy filmów na Małym Rynku. Momentem przełomowym w historii imprezy było pojawienie się dwóch firm - Polkomtel S.A. (Plus GSM) i Telewizji Polskiej S.A. Wtedy właśnie w nazwie Festiwalu pojawił się przymiotnik "artystyczny", ponieważ do programu włączono inne imprezy towarzyszące. To zaś z kolei, spowodowało wzrost zainteresowania mediów - patronat nad Festiwalem objęli: „Gazeta Wyborcza”, Program III Polskiego Radia, miesięczniki „Film” i „Kino”. Do dzisiaj wszystkie wymienione powyżej instytucje są na stałe związały się z Festiwalem. Trzecia edycja Festiwalu, która odbyła się w dn. 3-10 sierpnia 1997 roku, była ogromnym sukcesem, który zaskoczył szczególnie...
+ czytaj pełny opis
Pierwszy Festiwal odbył się w dn. 23-27 sierpnia 1995 roku. Wśród ówczesnych organizatorów festiwalu byli Sławomir Rogowski i Roman Gutek. Wyświetlono 15 filmów pełnometrażowych i 2 poranki dla dzieci. Głównym sponsorem imprezy był Bank Handlowy w Warszawie SA. Wtedy właśnie pojawiły się popularne wśród widzów wieczorne pokazy filmów na Małym Rynku.
Momentem przełomowym w historii imprezy było pojawienie się dwóch firm - Polkomtel S.A. (Plus GSM) i Telewizji Polskiej S.A. Wtedy właśnie w nazwie Festiwalu pojawił się przymiotnik "artystyczny", ponieważ do programu włączono inne imprezy towarzyszące. To zaś z kolei, spowodowało wzrost zainteresowania mediów - patronat nad Festiwalem objęli: „Gazeta Wyborcza”, Program III Polskiego Radia, miesięczniki „Film” i „Kino”. Do dzisiaj wszystkie wymienione powyżej instytucje są na stałe związały się z Festiwalem.
Trzecia edycja Festiwalu, która odbyła się w dn. 3-10 sierpnia 1997 roku, była ogromnym sukcesem, który zaskoczył szczególnie organizatorów. Pokazano 40 filmów fabularnych i dokumentalnych. Tłumy widzów oblegały kino Wisła a setki ludzi oglądały w nocy filmy na Małym Rynku. Imprezy artystyczne, takie jak spektakl teatru KTO „Wieża Babel”, czy przedstawienie z cyklu „Taras Słowa”, okazały się strzałem w dziesiątkę. Wydano także festiwalową gazetę – „Bulwar Nadwiślański”.
W 1997 roku pierwszy raz wręczono festiwalowe nagrody - Korony Kazimierza Wielkiego. Publiczność przyznała nagrodę filmom „Cwał” Krzysztofa Zanussiego i „Wszyscy mówią: Kocham Cię” Woody'ego Allena. Honorowe Korony otrzymali: Lucyna Winnicka, Jerzy Kawalerowicz, Kazimierz Kutz, Daniel Szczechura i Krzysztof Zanussi.
W 1997 roku impreza zgromadziła 20 000 widzów. Natomiast w 2002 roku filmy i imprezy obejrzało już ponad 70 000 widzów.
- zwiń