Imprezy i wydarzenia w Kazimierzu Dolnym


Zwiedzisz Zaobserwujesz Polubisz

Data: 4 maja

Miejsce: Przewodnicy od pokoleń

Zwiedzisz Zaobserwujesz Polubisz

Data: 4 maja

Miejsce: Przewodnicy od pokoleń

Nie znaleziono imprez w danym terminie

Aktualności Kazimierz Dolny

Punktualne o 20.00 zamknięto oba lokale wyborcze w Kazimierzu Dolnym. Głosy podliczono. Teraz trwa liczenie głosów ze wszystkich okręgów wyborczych w Polsce. Jakiego prezydenta chciałby mieć Kazimierz?

Na co dzień pomagają kapłanom w parafiach. Potrafią się jednak także bawić, o czym świadczył sobotni piknik betański w Kazimierzu Dolnym. Bramy Zgromadzenia Sióstr Betanek przy ulicy Puławskiej po raz drugi otwarto dla wszystkich, którzy chcieli odwiedzić kazimierskie siostry.

Idzie weekend

Przed nami kolejny letni weekend. W Kazimierzu Dolnym, jak zawsze atrakcji nie zabraknie. Oprócz uczestnictwa w imprezach kulturalnych, zachęcamy również do spacerów i wycieczek rowerowych. Okolice Kazimierza są bardzo malownicze.

Wkrótce zamkną Zamek

Jeżeli chcemy zwiedzić ruiny kazimierskiego zamku, należy pospieszyć się z przyjazdem do Miasteczka. W związku z pracami w ramach projektu pt. „Rewaloryzacja i zagospodarowanie zespołu zamkowego w Kazimierzu Dolnym” już została zamknięta Baszta, Zamek zwiedzać można tylko do końca czerwca.

W najbliższy weekend w Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dolnym odbędzie się V Konwencja Polskiego Towarzystwa Origami. Dla zwiedzających otwarta zostanie również wystawa Origami – starej wschodniej sztuki tworzenia figurek z papieru. Zapraszamy!

Ze wzgórz promieniejące i zielone za dnia piękno Kazimierza wzbiera w wonny nadmiar – tak pisał o Miasteczku Józef Czechowicz. Lata minęły, zmienili się ludzie, zmieniło się i samo Miasteczko, ale te dwie jego dominanty: zieleń i Wisła - która mając ramiona założone pod głowę, leży na wznak, śpi… - pozostały. Popatrzmy.

W dzień wyborów prezydenckich 20 czerwca w Kazimierzu zostanie odsłonięta objazdowa wystawa „Żołnierze Wyklęci. Antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 roku”. Wśród prezentowanych materiałów znalazło się miejsce i dla majora Zapory, który działał także w naszym Miasteczku.

 

 

List Burmistrza

W Kazimierzu rozgorzała bardzo emocjonalna dyskusja, do której postanowiłem się odnieść. Dotyczy ona mojej decyzji co do ograniczenia ruchu turystycznego w dniach 22 – 23 maja br. podczas alarmu powodziowego ogłoszonego na terenie naszej gminy - napisał w liście otwartym burmistrz Kazimierza Dolnego Grzegorz Dunia.

W najbliższą sobotę 19 czerwca siostry betanki z ulicy Puławskiej zapraszają na drugie już spotkanie w Betanii. Gościem specjalnym dnia otwartego w Zgromadzeniu Sióstr Rodziny Betańskiej będzie Joszko Broda z zespołem „Dzieci z Brodą”.

Są wyjątkowo dokuczliwe. Na terenach podmokłych mają świetne warunki do rozmnażania. Tym bardziej na terenach objętych powodzią. Nic więc dziwnego, że plagi komarów w Kazimierzu, który wprawdzie uchronił się przed wielką wodą, ale ma podtopione tereny tuż nad samą Wisłą, poważnie obawiają się i mieszkańcy, i turyści. Będziemy z tym walczyć - zapowiadają urzędnicy w kazimierskim magistracie.

Przy ul. Zamkowej w Kazimierzu Dolnym developer zamierza postawić osiedle domów jednorodzinnych. Problem jednak w tym - jak podaje Gazeta Wyborcza w Lublinie - że na razie nie ma jak dojechać do działki budowlanej, stąd pomysł, by tymczasową drogę urządzić w wąwozie. - To go zniszczy - ostrzega były miejski konserwator zabytków miasta.

Weekend ze sztuką

Ostatni weekend czerwca zapowiada się bardzo ciekawie. W sobotę w Galerii Letniej odbędzie się finisaż wystawy „Mięćmierzanie”, zaś w niedzielę w Kamienicy Celejowskiej otwarta zostanie wystawa zatytułowana „Józef Pankiewicz z Paryża nad Wisłę w 120 – lecie pleneru artysty w Kazimierzu Dolnym”.

Bezpieczny Kazimierz

Tegoroczny sezon w Kazimierzu Dolnym w niczym nie przypomina dotychczasowych. Miasteczko świeci pustkami. Powodem jest oczywiście powódź, która dotknęła wiele rejonów Polski. Wbrew temu, jakie informacje podają ogólnopolskie media, w Kazimierzu i jego najbliższej okolicy powodzi nie ma.

Woda w Janowcu powoli opada. Na budynkach i drzewach widać poprzedni jej poziom wyższy o jakiś metr. Jednak wiele posesji wciąż jest zalanych, z innych woda owszem cofnęła się, ale wciąż stoi na podwórkach. Fotoreportaż Mateusza Stachyry.


W Kazimierskim Ośrodku Kultury oglądać można wystawę autorstwa Sylwestra Doraczyńskiego zatytułowaną „Żałoba”. Prezentowane na wystawie prace zostały wykonane w Warszawie w czasie trwania żałoby narodowej po katastrofie w Smoleńsku.

Przez Polskę przetacza się druga fala powodziowa, a wraz z nią coraz bardziej powszechne staje się przekonanie, że pękające wały to wina bobrów. Zlinczować więc bobry za powódź?

Wdzierająca się do miejscowości Dobre w gminie Wilków woda z pobliskiej Chodelki zaczęła zagrażać mieszkańcom wsi. Jak wyglądała walka o Dobre?

W nocy przerwany został wał w Janowcu. Już teraz zalanych jest ok. 1000 ha powierzchni gminy Janowiec. Woda zalewa trzy miejscowości: Brześce, Janowice i niżej położoną część Janowca.

Już można było wejść do domu. Już można było zacząć sprzątanie.Najważniejsze było - wrócić do normalności. Zapomnieć. Tylko, że Wisła o sobie zapomnieć nie da. "Pokochałam to miejsce. Zostaję tu na zawsze" - powiedział ktoś w jednym z wywiadów, mając na myśli Wisłę. To brzmi teraz jak fatum... Zresztą, popatrzcie.

Do Kazimierza zbliża się druga fala powodziowa. Oczekiwana była już dzisiaj w godzinach południowych, ale najprawdopodobniej pojawi się dopiero w godzinach nocnych. Przed Kazimierzem na Wiśle pękają wały: Zastów Polanowski, Szczekarków, teraz - Janowiec.

Pokaż stopkę