II Pardes Festival. Spotkania z Kulturą Żydowską

Udostępnij ten artykuł

Zapraszamy na drugą edycję Pardes Festival – Spotkań z Kulturą Żydowską 19-23 sierpnia 2014!

Muzeum Historii Żydów Polskich i Pan Sławomir Sosnowski Marszałek Województwa Lubelskiego objęli patronatem honorowym Pardes Festival 2014.

Sukces ubiegłorocznego Pardes Festival dodał animuszu organizatorowi wydarzenia, Fundacji Spichlerz Kultury, w pracach nad tegoroczną edycją festiwalu. Poszerzyło się grono polskich i zagranicznych partnerów festiwalu a co szczególnie cieszy – festiwal znalazł znakomitych partnerów w Kazimierzu Dolnym i na Lubelszczyźnie.

Pardes Festival zaprosił do współpracy Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym. Zbiory Muzeum, jego potencjał materialny i intelektualny czynią go doskonałym partnerem festiwalu i stanowią o wyjątkowości formuły Spotkań z Kulturą Żydowską w Kazimierzu Dolnym. Partnerami festiwalu są także Urząd Miasta Kazimierz Dolny wraz z Kazimierskim Ośrodkiem Kultury, Promocji i Turystyki, Centrum Informacji Turystycznej w Kazimierzu, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, która sprawuje opiekę na Synagogą kazimierską, Dom Architekta SARP, Willa Ima, Pensjonat Folwark Walencja, Hotel Berberys, Restauracja Bajgiel i puławska firma Elżbieta Skoczylas. Usługi Przewodnickie i Pilockie. Kazimierskim patronem medialnym jest portal KazimierzDolny.pl.

W ramach Pardes Festival w Kazimierzu Dolnym przez trzy festiwalowe dni realizowany będzie edukacyjny projekt Muzeum Historii Żydów Polskich „Muzeum na kółkach” (19-21 sierpnia).

Pardes Festival nawiązuje do wielokulturowego dziedzictwa Kazimierza Dolnego. Zgodnie z szeroką formułą festiwal obejmie także szlaki lubelskie i europejskie, aby przywrócić wartość odmienności innych kultur i przybliżyć krajobrazy kulturowe, o których pamięć uległa zatarciu, a niekiedy wręcz wymazaniu.

Szczegółowy program opublikujemy niebawem, ale już zapowiadamy bogate, interdyscyplinarne wydarzenie kulturalne z wieloma prezentacjami multimedialnymi poświęconymi twórcom żydowskim. Zapraszamy na wystawy fotograficzne, wybrane filmy z programu Festiwalu „Żydowskie Motywy”, spacery tematyczne po kolekcji Muzeum Nadwiślańskiego i dwa znakomite koncerty w Synagodze kazimierskiej.

Program festiwalowy oferuje spotkania poświęcone historii Kazimierza Dolnego i słynnej kazimierskiej polsko-żydowskiej kolonii artystycznej. Tego roku koncentrujemy się na twórczości urodzonego w Kazimierzu żydowskiego malarza Chaima Goldberga. Tematykę europejskich kolonii artystycznych prezentujemy na przykładzie Dachau i Darmstadt. Podążymy także do Wiednia śladami Gustawa Klimta i jego żydowskich mecenasów. Na wędrówkę szlakiem europejskich kolonii artystycznych zapraszamy w czwartek, 21 sierpnia, do Pensjonatu „Folwark Walencja”.

Organizujemy dwa wydarzenia w ramach obchodów Roku Oskara Kolberga: prezentację multimedialną poświęconą wątkom żydowskim w dziele Oskara Kolberga oraz koncert muzyki żydowskiej w wykonaniu rewelacyjnej Kapeli Brodów na finał festiwalu 23 sierpnia (sobota).

Przemierzamy szlaki tradycji i kultury żydowskiej, ale jeden festiwalowy dzień chcemy poświęcać kulturze mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkałych w Polsce. Tego roku zabieramy publiczność festiwalową na wyprawę ku tradycji i kulturze romskiej. „Jadą Cyganie wielu wozami…” to blok tematyczny przybliżający tradycję i kulturę romską (piątek, 22 sierpnia). Zapraszamy na spotkania ze sztuką artystów romskich, rozmowę z kulturoznawczynią Agnieszką Caban, redaktorką naczelną „Kwartalnika Romskiego”, minispektakl teatralny oparty na motywach baśni romskich.

W programie rozmowa z Elżbietą Ficowską i czytanie prozy Jerzego Ficowskiego w Willi Ima. Ukoronowaniem dnia romskiego na Pardes Festival będzie koncert słynnego zespołu Çaci Vorba w kazimierskiej Synagodze.

Ostatniego dnia festiwalu, w sobotę 23 sierpnia, zapraszamy do Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki na blok tematyczny poświęcony Zagładzie w kontekście regionalnym i europejskim. Organizatorzy festiwalu zaprosili wybitnych znawców problematyki z prezentacjami multimedialnymi. A potem wspólnie wybierzemy się z Joanną Krauze z Fundacji „Nomem omen” na spacer śladami cmentarzy żydowskich w Kazimierzu Dolnym.

Wieczorem 23 sierpnia na tarasie Willi Ima posmakujemy kuchni żydowskiej. Nie zabraknie karpia po żydowsku, bo karp to tegoroczny leitmotiv graficzny festiwalu. Autorką oprawy graficznej festiwalu jest tego roku młoda wybitna artystka Antonina Konopelska.


Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe nieodpłatny, poza koncertem Kapeli Brodów w synagodze. Bilety wstępu (nieodpłatne) na koncert Caci Vorba oraz bilety na koncert Kapeli Brodów w cenie 35 zł w Centrum Informacji Turystycznej, Rynek 27, tel. 81/88 10 709, codziennie w godz. 9.00-17.00, a w dniu koncertu w Synagodze.


Tekst: Aleksandra Markiewicz

 

 

 

Data publikacji:

Autor:

Komentarze