Hasłem naszym zgoda będzie i Ojczyzna nasza

Udostępnij ten artykuł

W Kazimierzu 3 maja jak co roku uczczono rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Jak co roku uroczystości 226. Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja rozpoczęły się mszą świętą w kazimierskiej Farze, gdzie oprócz narodowego święta celebrowano także święto kościelne Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. W czasie homilii ks. Proboszcz Tomasz Lewniewski podkreślał odwieczny związek narodu polskiego i Matki Bożej, u której Polacy szukali oparcia w trudnych dla narodu chwilach. Wagę tego podwójnego święta podkreślił koncert Archidiecezjalnego chóru chłopięco – męskiego „Pueri cantores lublinenses”.

Po mszy świętej zebrani – w asyście pocztów sztandarowych gminnych ochotniczych straży pożarnych, szkół i instytucji – kolumną marszową udali się pod Klasztor Ojców Franciszkanów, gdzie złożono wieńce i wiązanki kwiatów.

- 226 lat temu została uchwalona pierwsza nowoczesna polska konstytucja – pierwsza w Europie, druga na świecie. Była na swoje czasy aktem bardzo postępowym. Wprowadzała Polskę na nowe tory rozwoju, na nowy poziom świadomości społecznej. Chociaż krótko obowiązywała – bo niewiele ponad 14 miesięcy – była uznawana za najwyższy akt w ówczesnym państwie polskim – przypomniała zebranym Małgorzata Kuś sekretarz Urzędu Miasta.

- Jesteśmy dumni z tego, że taki dokument powstał, że Polacy byli w stanie stworzyć taki dokument mimo podziałów – powiedział Marcin Pisula radny Rady Powiatu Puławskiego Marcin Pisula. – To nie było tak, że twórcy konstytucji byli monolitem: mieli różne zdania, różne koncepcje, ale – jak śpiewamy w piosence – „Hasłem naszym zgoda będzie i Ojczyzna nasza!” potrafili zostawić spory wewnętrzne z boku, bo wierzyli w wartość najwyższą – Ojczyznę.

Niewielu kazimierzaków jednak wysłuchało okolicznościowych przemówień, chociaż mówiono tu o wartościach ważnych i potrzebnych niezwykle także i teraz.

Po południu młodzież pod opieką Marcina Pisuli wyruszyła na rowerowy Rajd Konstytucji. Ich celem był Kurów – miejscowość związana z jednym z autorów Konstytucji 3 maja – Grzegorzem Piramowiczem.

Nieco później w Farze odbył się koncert chóru Pueri cantores lublinenses pod dyrekcją ks. Attili Hontiego, który jeszcze nie tak dawno posługiwał w kazimierskiej Farze.

Wieczorem zaś w Synagodze z koncertem "Muzyka polska" wystąpili z okazji 3 maja Marcin Król i Karolina Hordyjewicz. Koncert ten kończył czterodniowy „WpółDrogi” Festival w Synagodze i uroczystości trzeciomajowe w Kazimierzu.

Data publikacji:

Autor:

Komentarze