Śladami Kuncewiczów

Udostępnij ten artykuł

„Kazimierz dwóch księżyców” to nowy szlak turystyczny obejmujący miejsca związane z Marią i Jerzym Kuncewiczami. Pierwsza prezentacja już za nami.

Premierowa prezentacja nowego szlaku turystycznego zatytułowanego „Kazimierz dwóch księżyców” za nami. W Domu Kuncewiczów, oddziale Muzeum Nadwiślańskiego miało miejsce uroczyste wręczenie przez przedstawicieli firmy farmaceutycznej nagrody pieniężnej, dzięki której możliwe było opracowanie szlaku i publikacja przewodnika w formie wydawnictwa.  Muzeum Nadwiślańskie uzyskało ten grant w ramach konkursu „Adamed dla Seniora". Nietrudno więc się domyśleć, że beneficjentami projektu są seniorzy, a w ramach projektu przewidujemy spacery po Kazimierzu Dolnym, organizowane bezpłatnie dla grup seniorów z całej Polski.

Literacki szlak turystyczny pn. "Kazimierz dwóch księżyców" to pewna nowość na mapie turystycznej Kazimierza Dolnego. Tematyczny szlak obejmuje bowiem miejsca i budynki, w których bywali Kuncewiczowie oraz osoby z nimi zaprzyjaźnione.

- Ten przewodnik powstał po to, aby pokazać Kazimierz oczyma Kuncewiczów i udowodnić, że naprawdę warto wdrapywać się na wzgórze wieńczące wąwóz Małachowskiego – mówi Monika Januszek – Surdacka, kierownik Domu Kuncewiczów. – W połowie grudnia zaproszę Państwa raz jeszcze do Kazimierza Dolnego na prawdziwy spacer szlakiem Kuncewiczów, zaś dziś zrobimy do tego taką drobną przystawkę. Mam nadzieję, że ta podróż dostarczy Państwu ogromnie wielu wzruszeń, wrażeń i radości. Chciałabym też, byście Państwo otworzyli się na Kazimierz i na swoje wspomnienia związane z tym miastem. Bo tak naprawdę bardzo wielu fragmentów tego przewodnika nie byłoby, gdyby nie wiedza seniorów związana z Kazimierzem Dolnym. To oni nam ten przewodnik weryfikowali.

Autorem wydawnictwa opisującego wspomniany szlak jest Stanisław Turski. Trasa biegnie przez ciekawe, bardziej lub mniej znane miejsca w Miasteczku. Zaczyna się w Domu Kuncewiczów zbudowanym przez Karola Sicińskiego w 1936 r., kończy zaś na kazimierskim cmentarzu, przy pomniku Kuncewiczów.

Data publikacji:

Autor:

Komentarze