Rondo im. Ofiar Krwawej Środy 1942

Udostępnij ten artykuł

Krwawa Środa to jedno z najtragiczniejszych wydarzeń zapisanych na kartach historii naszego regionu. W tym roku po raz kolejny uczczono pamięć tych, którzy wtedy zginęli. Jednym z ważniejszych punktów tegorocznych uroczystości było nadanie rondu w Bochotnicy imienia Ofiar Krwawej Środy 1942r.

 

W 73. rocznicę tragicznych wydarzeń Krwawej Środy uroczystości odbyły się nie tylko w Kazimierzu Dolnym, ale również w pobliskiej Bochotnicy. Tam święto było podwójne. Podczas uroczystości nadano imię Ofiar Krwawej Środy 1942r. rondu.


- Pomysł nadania imienia Ofiar Krwawej Środy 1942r. naszemu rondu, pojawił się ponad rok temu – mówi Laurencja Krasowicz. – Wnioskodawcą był ówczesny burmistrz Kazimierza Dolnego Grzegorz Dunia. – Będąc radną z tej miejscowości, czułam się zobowiązana do podjęcia działań mających na celu realizację tego zamierzenia. Oczywiście zgodnie z obowiązującymi procedurami. Dziś bardzo dziękuję wszystkim osobom, których działania doprowadziły do nadania tego imienia, a tym samym do dzisiejszej uroczystości.


Uroczystości w Bochotnicy rozpoczęły się mszą św., która odprawiona została w kaplicy. Chwilę później zaprezentowano program artystyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Bochotnicy. W samo południe nastąpiło złożenie wieńców przy pomniku i oddanie hołdu poległym oraz oficjalne nadanie imienia Ofiar Krwawej Środy 1942r. rondu w Bochotnicy. Po południu zaś odbyło się spotkanie ze świadkami wydarzeń z 1942 roku.


- Nadanie rondu imienia Ofiar Krwawej Środy 1942r. jest wyrazem pamięci wobec wszystkich, którzy wtedy zginęli oraz wobec tych tragicznych wydarzeń, jakie miały tu miejsce – mówi Laurencja Krasowicz. – Jest to także działanie zmierzające do tego, by utrwalać pamięć i szacunek dla tych tragicznych wydarzeń.


W uroczystościach rocznicowych wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bochotnicy, przedstawiciele Urzędu Miasta, członkowie Rady Miejskiej, ksiądz proboszcz Tomasz Lewniewski oraz mieszkańcy Bochotnicy.


- Bardzo się cieszę, że w taki uroczysty sposób wspominamy te tragiczne wydarzenia – mówi Andrzej Pisula, burmistrz Kazimierza Dolnego. – Jest to nasz obowiązek, aby pamiętać, wspominać i mówić o tych wydarzeniach sprzed lat. Aby się za te osoby modlić. A przede wszystkim uczyć i przypominać najmłodszym, żeby pamięć o tych ludziach zawsze trwała. O ludziach, którzy oddali swoje niewinne życie, byśmy my mogli żyć. Jesteśmy teraz świadkami bardzo podobnych wydarzeń, które dzieją się na naszych oczach. Za pomocą telewizji obserwujemy ostatnie wydarzenia we Francji. Jest to jakby nawiązanie do tego, co wydarzyło się u nas 73 lata temu.


Obchody upamiętniające te tragiczne wydarzenia sprzed 73 lat odbyły się także w Kazimierzu Dolnym. W mieście uroczystości rozpoczęły się mszą św. w Klasztorze o.o. Franciszkanów. Później przy pomniku upamiętniającym Krwawą Środę złożone zostały wieńce.

 

Data publikacji:

Autor:

Komentarze