Patriotyzm i pamięć czy może młodość i nowoczesność?

Udostępnij ten artykuł

W ramach budżetu obywatelskiego do Urzędu Miasta wpłynęły dwa wnioski. Jeden dotyczy urządzenia miejsca zabaw dla dzieci i młodzieży, drugi – upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Co wybiorą mieszkańcy? Tego dowiemy się już 9 listopada. 

Radni zapoznali się już z projektami, które wpłynęły do Urzędu Miasta w ramach budżetu obywatelskiego. Okazało się, że mieszkańcy wnioskują o skatepark i upamiętnienie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w postaci kolumny z polskim orłem ustawionej w przestrzeni miasta. 

 

We wniosku dotyczącym setnej rocznicy niepodległości wskazana jest wstępnie lokalizacja: obelisk będzie usytuowany na terenie dawnego cmentarza pomiędzy Farą z Zamkiem obok tablic upamiętniających powstanie styczniowe.

 

- Kazimierz Dolny jako unikalny w skali całego kraju zabytek klasy 0 promieniuje w sposób szczególny na całą Polskę. Ciesząc się dzisiaj wolną Ojczyzną, spłacamy moralny dług wobec pokoleń, dzięki którym Polska powróciła na mapę świata po 123 latach niewoli. Projektowane upamiętnienie będzie wyrazem naszego patriotyzmu i przyczyni się również do kształtowania postaw patriotycznych następnych pokoleń – czytamy w uzasadnieniu.

 

Koszt obelisku oszacowano na 79 tysięcy zł. Środki z budżetu obywatelskiego pozwoliłyby pokryć wydatki związane z wykonaniem rzeźby i napisu, resztę wnioskodawcy są gotowi pozyskać z innych źródeł.

 

Projekt drugi skierowany jest do wszystkich miłośników jazdy na deskorolce, hulajnodze, rowerze typu BMX czy rolkach. Zakłada wybudowanie w okolicy siłowni plenerowej nad Wisłą specjalnej rampy o profilu łukowym, do której z czasem można by doinstalować nowe przeszkody. 

 

- W chwili obecnej oferta dla dzieci w wielu 10 – 18 lat jest bardzo w Kazimierzu ograniczona. Powstanie miejsca, gdzie młodzież mogłaby aktywnie spędzać czas korzystnie wpłynie na rozwijanie pasji sportowych, jak również bardziej pozytywnie postrzeganie życia w Miasteczku poprzez stworzenie miejsca spotkań dla tej grupy wiekowej – argumentują wnioskodawcy.

 

Koszt projektu powinien się zamknąć w 40 tysiącach zł.

Oba wnioski podnoszą ważne sprawy dla Kazimierza. Rocznica odzyskania niepodległości już za rok i kwestia jej godnego upamiętnienia nie powinna podlegać dyskusji. Ale spraw młodzieży też nie wolno spychać na dalszy plan. A że młodzi nie mają gdzie spędzać czasu wolnego w Kazimierzu – każdy widzi. Wybór będzie więc bardzo trudny. Wszystko rozstrzygnie się 9 listopada. Głosowanie odbędzie się w Kazimierskim Ośrodku Kultury Promocji i Turystyki o godzinie 16.00.

 

 

Data publikacji:

Autor:

Komentarze