Muzeum: Wielkie Otwarcie

Udostępnij ten artykuł

Muzeum Nadwiślańskie z okazji jubileuszu 50 lecia swojego istnienia otrzymało piękny prezent. Nowa siedziba wybudowana ze funduszy Województwa Lubelskiego z udziałem środków unijnych została otwarta z początkiem tygodnia.

To była historyczna chwila. Uroczystym przecięciem wstęgi dokonano otwarcia nowego budynku Muzeum Nadwiślańskiego przy samym Rynku. W miejscu, gdzie kiedyś okresowo funkcjonowała Galeria Letnia, swoją siedzibę ma teraz oddział Muzeum Sztuki Złotniczej i Galeria Wystaw Czasowych.

- Mamy nadzieję, że podobnie jak Galeria Letnia, nasz gmach stanie się ważnym ośrodkiem dla ludzi kultury z całej Polski, miejscem wystaw, spotkań z artystami, konferencji, pokazów i koncertów – mówiła podczas ceremonii otwarcia dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego Agnieszka Zadura. – Jesteśmy ambitni, chcemy, aby właśnie wokół naszego muzeum gromadzili się miłośnicy kultury i sztuki z całego regionu, kraju i zagranicy.

Podczas ceremonii otwarcia nowej siedziby obecni byli między innymi przedstawiciele władz samorządowych szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego, byli dyrektorzy Muzeum Nadwiślańskiego z Jerzym Żurawskim, z inicjatywy którego powstało właśnie Muzeum Sztuki Złotniczej oprawione niejako w eksponowane czasowo zbiory Galerii Letniej, która swój żywot zakończyła w 2009 r. po 30 latach funkcjonowania.

- Państwa obecność tak liczna na tej uroczystości jest dowodem na to, jak to miejsce było oczekiwane nie tylko przez społeczność Kazimierza, ale także Województwa Lubelskiego i wszystkich miłośników kultury – powiedział marszałek Województwa Lubelskiego Krzysztof Hetman. – Wielkie podziękowania należą się też tym, którzy rozpoczęli cały proces tej inwestycji, która w stu procentach jest inwestycją samorządu Województwa Lubelskiego finansowaną z budżetu Województwa Lubelskiego przy udziale środków europejskich.

Budynek został uroczyście otwarty, co poświadczyła powiatowy inspektor Nadzoru Budowlanego Elżbieta Dudzińska, demonstrując akt zgody na użytkowanie obiektu, który przekazała na ręce dyrektor Muzeum. Proboszcz kazimierskiej parafii ks. Tomasz Lewniewski natomiast dokonał poświęcenia placówki.

- Niech piękno, które tu będzie prezentowane, zachwyca, niech uszlachetnia, niech wszyscy ci, którzy przybędą do tego miejsca, z tego miejsca wyjdą lepsi, piękniejsi, szlachetniejsi – powiedział ks. Tomasz Lewniewski.

Uroczystość otwarcia nowej siedziby Muzeum Sztuki Złotniczej uświetnił wernisaż szczególnej wystawy „Chaim Goldberg. Powrót do Kazimierza nad Wisłą”, która do Miasteczka przyjechała w całości ze Stanów Zjednoczonych dzięki uprzejmości i ogromnej determinacji syna artysty Szaloma Goldberga.

- Kazimierz był czymś więcej aniżeli tylko moim sztetlem, był też domem całej mojej rodziny i bliskich – pisał Chaim Goldberg po latach. –  W mojej głowie wszystkie postacie tego miasteczka są prawdziwe tak jak ich imiona i życia. Misją mojego życia stało się uwiecznianie ich bytu i historii. Moja sztuka, moje życie i mój sztetl to jedno i to samo. Stamtąd pochodzę, nigdy nie zapomnę Kazimierza i bez względu na to, co będę malował, rzeźbił czy rysował, on zawsze będzie mnie wzywał – takie słowa Chaima Goldberga odnotowano w katalogu wystawy, przygotowanym przez dr Waldemara Odorowskiego kierownika Kamienicy Celejowskiej, oddziału Muzeum Nadwiślańskiego.

Wystawę oglądać będzie można do końca sierpnia przyszłego roku.
Do zabytkowych piwnic budynku powróciła ekspozycja sreber Muzeum Sztuki Złotniczej oddziału Muzeum Nadwiślańskiego.

- To, co teraz pokazujemy, jest to część wystawy stałej zbiorów Muzeum Sztuki Złotniczej – mówi Aniela Ryndziewicz, kierownik Muzeum Sztuki Złotniczej, oddziału Muzeum Nadwiślańskiego. –  Jeżeli chodzi o aranżację, ma ona charakter tymczasowy. Docelowo na dole mają być srebra dawne, czyli srebra kultowe chrześcijańskie i judaika, srebra stołowe polskich i zagranicznych ośrodków złotniczych. Muzeum Sztuki Złotniczej ma jedną z trzech największych kolekcji w Polsce złotnictwa współczesnego – w sumie ponad 800 prac. To są najznakomitsze prace czołówki polskich artystów złotników. Znajdą one swoje miejsce w wydzielonych pomieszczeniach na piętrze, niezależnie od tego w głównej części sali będą oczywiście wystawy czasowe. Bardzo ważnym elementem zbiorów jest od niedawna – od 2004 r. pozyskany przez nasz oddział warsztat złotniczy, który zostanie usytuowany na parterze, tuż przy oknie, w miejscu odpowiednio zaaranżowanym i oświetlonym, widocznym z Rynku, co nawiązywać będzie do rzemieślniczych tradycji Kazimierza i będzie elementem zapraszającym do odwiedzenia muzeum, zwłaszcza że przy warsztacie zobaczyć będzie można pracującego złotnika.

Nowa siedziba Muzeum Sztuki Złotniczej przy ul. Rynek 19 zaprasza w okresie zimowym w godzinach 10.00 – 16.00 we wszystkie dni tygodnia.

 

Fot. Mateusz Stachyra,
AS

Data publikacji:

Autor:

Komentarze