Majowy Festiwal Muzyczny 2012

Udostępnij ten artykuł

Już po raz szósty ci, którzy przyjadą do Kazimierza w czasie długiego weekendu majowego, będą mogli uczestniczyć w Majowym Festiwalu Muzycznym organizowanym przez krakowską Fundację Czardasz. Przed nami trzy dni wydarzeń muzycznych, teatralnych i filmowych.

3 maja

godz. 17.00 -
Ave Maria - recital pieśni maryjnych i gospelowychkościół oo. franciszkanów

Występują: Ewa Uryga i Piotr Wrombel – piano

Ewa Uryga należy do elity polskich wokalistek. Śpiewa w stylistyce jazzowej, soulowej, bluesowej oraz gospel.

Wstęp wolny.

4 maja

godz. 17.00 –
koncert „Przy szabasowych świecach" synagoga ul. Lubelska 4

Usłyszymy najpiękniejsze utwory muzyki hebrajskiej śpiewane nie tylko po hebrajsku, ale także po polsku i w jidysz, przeplatane szmoncesami – przykładami żydowskiego humoru.

Występują: aktorzy Teatru Żydowskiego w Warszawie: Henryk Rajfer - śpiew, dialogi, Marek Węglarski - śpiew, dialogi oraz Ewa Warta-Śmietana - śpiew, Dorota Śmietana -śpiew, Danuta Śmietana - Kurasiewicz -skrzypce, Teresa Wrońska - fortepian, prowadzenie, Paweł Kurasiewicz - klarnet, Waldemar Król - fortepian.

Bilety w cenie 30 złotych do nabycia w miejscu koncertu (Synagoga ul. Lubelska 4, telefon(81) 881-08-94 telefon kom. 692-578-677 oraz w BIURZE PTTK, Rynek 27, tel. +48081 8810046

godz. 19.00 - "Tych miasteczek nie ma już" - synagoga ul. Lubelska 4

Widowisko muzyczne zrealizowane przez Fundację Czardasz, Rosco Polska oraz TVP Kraków. Jego premiera odbyła się w grudniu ubiegłego roku. W filmie wystąpili m.in. Ewa Warta – Śmietana, (w roli Rebeki Goldman, która przyjeżdża do Polski z Nowego Jorku odzyskać kamienicę po babci), Tadeusz Jakubowicz – opiekun Synagogi w Krakowie, Leopold Kozłowski – Kleinman, a także znakomici aktorzy: Jerzy Nowak, Jerzy Trela, Piotr Pilitowski.

Bilety w cenie 20 złotych do nabycia w miejscu projekcji filmu (Synagoga ul. Lubelska 4, telefon(81) 881-08-94 telefon kom.
692-578-677(oraz w BIURZE PTTK, Rynek 27, tel. +48081 8810046

5 maja

godz. 17.00 -
spektakl Teatru Starego w Krakowie: Roman Brandstaetter „Ja jestem Żyd z Wesela” - synagoga ul. Lubelska 4

Spektakl Brandstaettera „Ja jestem Żyd z Wesela” w wykonaniu aktorów Narodowego Starego Teatru w Krakowie miał swoją premierę w 1994 r. Jesienią ubiegłego roku obchodzono jubileusz 600 wystawienia tej sztuki prezentowanej nie tylko w Polsce, ale i m.in. w Szwajcarii, Szwecji, USA, Austrii, Ukrainie i Litwie.

- Jest to troszeczkę śmieszna, choć w zasadzie bardzo smutna opowieść, zasłyszana i z melancholijnym humorem napisana przez Romana Brandstaettera. Jej bohaterem jest Hersz Singer, karczmarz z Bronowic Małych, który pewnego dnia, nie przeczuwając, co z tego wyniknie, znalazł się wraz z żoną i córką na weselu poety Rydla. No i po kilku miesiącach wynikło. Pan Hersz, spokojny obywatel i uczciwy kupiec, oraz jego córka Pepa, panienka przyzwoicie wychowana, znaleźli się w literaturze. (...) Taki wstyd, taka obmowa, na cały Kraków, na całą Galicję - za co, dlaczego? I nie dość, że poszkodowany został na kupieckim honorze, jeszcze stracił nazwisko, bo wszyscy zaczęli o nim mówić „Żyd z Wesela” – pisała o sztuce Romana Brandstaettera W. Szymborska w „Lekturach nadobowiązkowych”.

- Patrząc na Nowaka miałem wrażenie, że oto wyłonił się skrawek zaginionej Atlantydy, o której powiadają, że była, a niektórzy znali nawet jej mieszkańców. Chodzi mi o typ aktorstwa, którego na polskich scenach niemal już nie uświadczysz, które jest właściwie reliktem dawnego teatru, a które w przelotnym jak epifania uobecnieniu okazuje się fascynujące. (...) Nowak gra. Wychodzi na scenę i przez pół godziny jest Herszem Singerem. Nikogo nie obchodzi, co robił przedtem i co będzie robił potem, nie ma w nim skrawka prywatności, którą mógłby przehandlować publiczności uwielbiającej ten towar. W pewnym sensie Nowaka w ogóle nie ma. I na tym polega paradoksalna miara jego aktorstwa – pisał o kreacji Nowaka J. Majcherek w czasopiśmie „Teatr”.

Występują: Hersz - Jerzy Nowak, Filip Washutz - Tadeusz Malak. Melodie z epoki gra Tomasz Romanek. Adaptacja i reżyseria-Tadeusz Malak. Czas trwania przedstawienia 55 min.

Bilety w cenie 30 złotych do nabycia w synagodze ul. Lubelska 4, telefon(81) 881-08-94 telefon kom. 692-578-677  oraz w BIURZE PTTK, Rynek 27, tel. +48081 8810046.

godz. 18.30 - "Tych miasteczek nie ma już" - synagoga ul. Lubelska 4

Bilety w cenie 20 złotych do nabycia w miejscu projekcji filmu (Synagoga ul. Lubelska 4, telefon(81) 881-08-94 telefon kom.
692-578-677(oraz w BIURZE PTTK, Rynek 27, tel. +48081 8810046

godz. 20:00 – Muzyczne wspomnienia – Jan Kiepura i Marta EggerthDom Pracy Twórczej Architekta SARP, Rynek 20

Koncert w 110 rocznicę urodzin światowej sławy polskiego tenora Jana Kiepury (1902 - 1966) i 100 rocznicę urodzin jego żony Marty Eggerth (ur. 1912) - węgierskiej śpiewaczki operetkowej (sopran koloraturowy) i aktorki. W programie usłyszymy najsłynniejsze arie i duety operetkowe i musicalowe, a także pieśni neapolitańskie z repertuaru słynnego małżeństwa.

Wykonawcy: Beata Wardak – mezzosopran - solistka w Warszawskiej Operze Kameralnej, Leszek Świdziński – jeden z najbardziej wszechstronnych i cenionych polskich tenorów oraz Koreanka Ye Young Sohn - sopran, laureatka konkursu operetkowo – musicalowego im. I. Borowickiej. Przy fortepianie: prof. Małgorzata Westrych. Prowadzenie red. Jacek Chodorowski.

Bilety do nabycia wyłącznie w recepcji Domu Architekta SARP tel. 81 883 55 44, tel. 609 931 500 mail: sarp@dom-architekta.com.pl

Patronat honorowy nad imprezą tradycyjnie objął Burmistrz Miasta Kazimierza Grzegorz Dunia.
Patronem medialnym Festiwalu od jego początków jest Kazimierski Portal Internetowy.

 

Data publikacji:

Autor:

Komentarze