Krwawa Środa

Udostępnij ten artykuł

Łucjan Pałka, Mieczysław Gardecki, Edmund Załuski, Stefan Zdanowski... to dopiero początek listy ofiar "Krwawej Środy"- akcji mającej na celu likwidację lokalnego ruchu oporu podczas II wojny światowej. W czwartek 18 listopada minęła 62 rocznica tych wydarzeń.

Rankiem 18 listopada 1942 r. Niemcy zablokowali teren od wsi Parchatka przez Bochotnicę, Kazimierz, Cholewiankę, aż po Rogów. Nastąpiły liczne aresztowania i mordy. Apogeum przypadło na 22 listopada – we wsi Kolonia Zbędowice ginęły nawet kobiety i niemowlęta, spalono wiele zabudowań gospodarczych. Zabitych pośpiesznie grzebano, a aresztowanych wywożono do obozów koncentracyjnych. W Bochotnicy 24 listopada zamordowano całą rodzinę Grzegorczyków.

Sprawcami masakry byli żandarmi z I Zmotoryzowanego Batalionu Żandarmerii SS oraz 791 batalionu Ostlegionów rekrutowanego z żołnierzy Armii Czerwonej więzionych w obozach jenieckich, którzy zdecydowali się na kolaborację.

Wydarzenia „Krwawej Środy” upamiętnia pomnik znajdujący się przy Klasztorze Ojców Franciszkanów – Reformatorów. Na murach klasztoru wyryto nazwiska poległych.

W Koloni Zbędowice znajduję się cmentarz ofiar i poświęcony im pomnik, a w Bochotnicy na wzgórzu pod zamkiem kamień upamiętniający tragiczne losy rodziny Grzegorczyków.

Obchody rocznicy rozpoczną się Mszą Św. o godz. 10.00 w Klasztorze Ojców Franciszkanów – Reformatorów.

Wiele o wydarzeniach "Krwawej Środy" można znaleźć w ostatnim numerze Brulionu Kazimierskiego.

Data publikacji:

Komentarze