Cała noc w marszu i z modlitwą

Udostępnij ten artykuł

Święta za pasem. Już piątek 16 marca wierni wyruszą na trasę III Kazimierskiej Całonocnej Drogi Krzyżowej. Przed nimi 35 km marszu i modlitwy.

W Kościele katolickim trwa Wielki Post. To czas refleksji nad życiem i modlitwy, którą podejmować można na różne sposoby. Jednym z nich jest III Kazimierska Całonocna Droga Krzyżowa, która  odbędzie się w najbliższy piątek 16 marca.

III Kazimierska Całonocna Droga Krzyżowa  rozpocznie się mszą świętą w Farze o godzinie 18.00, a zakończy około 5 rano przy krzyżu powstańczym na terenie dawnego cmentarza pomiędzy Zamkiem a Farą.

Przed uczestnikami nabożeństwa 35 kilometrów trasy wiodącej głownie polnymi drogami. Wierni przejdą najpierw w kierunku Dołów, gdzie przy Starej Chacie Niezabitowskich wejdą w piękną korzeniową głębocznicę, by wejść na wierzchowinę, znów skierować się ku Dołom i wyjść przy kapliczce z inwokacją „Bożej, daj temu, co zazdrości” na Wylągach. Potem przejdą niedługi odcinek ulicą, by przed stawami znów skręcić w polne drogi, tym razem z lewo od głównego traktu.

Dalej trasa prowadzi przez Skowieszynek, Węgierzec, Wierzchoniów aż do krzyża powstańców styczniowych na tyłach pałacu w Celejowie. Powrót planowany jest także polnym szlakiem wzdłuż rzeki Bystrej. W Bochotnicy wierni wejdą na kazimierskie Góry Wąwozem na Kogutka i tamtędy dotrą do ostatniej stacji Drogi Krzyżowej między Zamkiem a Farą.

Trasa piękna, ale nie o jej piękno tu chodzi, zwłaszcza że nocą nawet w świetle latarek widać będzie niewiele. Ważna jest modlitwa – i ta wspólna w czasie kolejnych stacji Drogi Krzyżowej zlokalizowanych przy krzyżach przydrożnych i kapliczkach – i ta zupełnie prywatna. I trud drogi, dla niektórych jej uczestników bardzo duży: na trasę wyruszają zwykle nie tylko ludzi młodzi i wysportowani. Ale także starsi, a nawet dzieci.

Na trasie zaplanowano dwa miejsca odpoczynku: w Skowieszynku i w Wierzchoniowie. Pątnicy poruszać się będą zwartą grupą. Jeżeli komuś zabraknie sił, w dowolnym momencie mogą się odłączyć, meldując ten fakt organizatorom.

Planując udział w tej Drodze Krzyżowej, która w rozważaniach Męki Pańskiej jest swoistą pielgrzymką do krzyży i kapliczek przydrożnych, warto przygotować odpowiednie obuwie i strój, także przeciwdeszczowy, pamiętając, że w nocy będzie chłodniej niż w dzień. Warto zabrać ze sobą także suchy prowiant i coś do picia, żeby po drodze uzupełnić wydatek energii. 

Zapisy w zakrystii Kościoła Farnego lub pocztą elektroniczną e-mail: farakazimierz@gmail.com

Data publikacji:

Autor:

Komentarze