25 lat Unii Miasteczek Polskich

Udostępnij ten artykuł

Unia Miasteczek Polskich, idea powstania której narodziła się właśnie w Kazimierzu Dolnym, świętuje swoje 25 – lecie.

Świętująca swój jubileusz Unia Miasteczek Polskich, skupiająca około 130 małych miast z całej Polski, powstała w roku 1991 z inicjatywy burmistrza Kazimierza I kadencji, czyli w latach 1990 – 94, Wiesława Giermasińskiego.

- Ja to wymyśliłem, a miałem wspaniałych ludzi, którzy mnie wspierali w tej myśli. Byli to prof. Geremek, prof. Kulesza, prof. Regulski, sędzia Stępień. To oni mnie namawiali do tego, by stworzyć organizację małych miast, która by reprezentowała nasze środowiska w sejmie i w rządzie – mówił Wiesław Giermsiński podczas spotkania jubileuszowego w Kazimierzu 20 października.

Spotkanie jubileuszu 25 – lecia odbyło się tuż przed okrągłą rocznicą pierwszego spotkania Komitetu Założycielskiego 9-10 listopada 1990r., którego działania doprowadziły do powstania w roku następnym Unii Miasteczek Polskich.

- Już w chwili powstania UMP - miała być platformą poszukiwania praktycznych i sprawdzonych rozwiązań polskich problemów w standardach europejskich z złożeniem wyrażonym w deklaracji programowej Unii Miasteczek Polskich z kwietnia 1991r., że „państwo jest bogate bogactwem swoich gmin, a te bogactwem swych obywateli” – mówił podczas jubileuszu zastępca burmistrza gminy Chojna Wojciech Długoborski obecny prezes Unii Miasteczek Polskich. – Obecnie – zadaniem Unii Miasteczek Polskich jest wypracowanie stanowisk w sprawach będących przedmiotem wspólnej troski małych miast i gmin polskich, wspieranie idei samorządności lokalnej oraz rozwoju wspólnot lokalnych i społeczeństwa obywatelskiego. Istotą jej działalności oraz najważniejszym celem jest reprezentowanie interesów małych miast i gmin oraz promowanie takich rozwiązań ustrojowych i prawnych, które będą korzystne z punktu widzenia tej kategorii samorządów lokalnych i ich społeczności.

Dla Kazimierza członkostwo w Unii Miasteczek Polskich oznacza możliwość wymiany doświadczeń, korzystania z doświadczeń innych samorządów. Jednym z nich, które będzie wdrażane w naszej gminie przy okazji realizacji Gminnego Programu Rewitalizacji, jest partycypacja społeczna – podejmowanie działań perspektywicznych w konsultacji ze społeczeństwem.

- Nas czeka wiele rozmów i spotkań związanych z tworzeniem Gminnego Programu Rewitalizacji. Nie wszyscy tę sprawę dobrze rozumieją. W listopadzie odbędą się konsultacje społeczne. Chciałbym, by nasze społeczeństwo się zaangażowało i chciało wziąć aktywny udział w tych spotkaniach – mówił burmistrz Kazimierza Andrzej Pisula.

Uroczystości 25 –lecia uświetnił swoją obecnością przedstawiciel rządu Adam Hamryszczak - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju.

 

Data publikacji:

Autor:

Komentarze