Żył Polską

Udostępnij ten artykuł

70 lat od daty mordu sądowego na rtm. Witoldzie Pileckim Kazimierz uczcił pamięć swojego honorowego obywatela. Uroczystości z udziałem przedstawicieli duchowieństwa, władz samorządowych, organizacji i szkół odbyły się w niedzielę 3 czerwca w farze.

25 maja 1948 r. z wyroku komunistycznego sądu został zamordowany bohater oporu przeciwko dwóm totalitaryzmom rtm. Witold Pilecki, którego kazimierzacy uhonorowali w 2011 r. tytułem honorowego obywatela swojego miasta. Z Niemcami walczył w czasie kampanii wrześniowej. Nie składając broni po klęsce wrześniowej, już w listopadzie 1939 r. współzałożył Tajną Armię Polską, z czasem podporządkowaną AK. 19 września 1940 r. dobrowolnie dał się zagarnąć Niemcom w łapance, by w Auschwitz udokumentować niemieckie zbrodnie oraz stworzyć zbrojną konspirację. Po ucieczce z obozu walczył w powstaniu warszawskim, po upadku którego trafił do niewoli. Później był oficerem II Korpusu we Włoszech, skąd w końcu 1945 r. wrócił do kraju, gdzie zaangażował się w konspirację antysowiecką. Zbierał informacje o sytuacji w Polsce i przekazywał je do II Korpusu. 8 maja 1947 r. został aresztowany przez UB. 15 marca 1948 r. po dziesięciu dniach "procesu" został skazany na śmierć za szpiegostwo i zdradę stanu. Wyrok wykonano dwa miesiące później Zrehabilitowano go dopiero w 1990 r. W 2006 r. uhonorowano go odznaczeniem Orła Białego.

Od czasu mordu sądowego na rtm. Pileckim mija właśnie 70 lat. Z tej okazji Kazimierz uczcił pamięć swojego bohatera.

- Pamiętając o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, pamiętamy jednocześnie o innych osobach, żołnierzach, którzy walczyli o wolną Polskę, którzy oddali życie za nią – mówił podczas uroczystości burmistrz Andrzej Pisula.

Stąd też na uroczystości ku czci Pileckiego obecni byli kombatanci: Jerzy Krupa ps. „Burza” oraz Zbigniew Matysiak ps. Kowboj.

– Kultywowanie tej tradycji patriotyzmu, miłości do ojczyzny za wszelką cenę, nawet za cenę własnego życia jest bardzo ważne i na tym powinno polegać wychowanie. Na tym fundamencie powinniśmy budować patriotyzm przyszłych pokoleń –mówił burmistrz.

Uroczystość była także okazją do wręczenia nagród dzieciom i młodzieży, którzy wzięli udział w trzech konkursach dedykowanych rtm. Pileckiemu. W konkursie wiedzy o życiu i działalności Rotmistrza pierwsze miejsce zajęli: w kategorii dzieci ze szkół podstawowych Maciej Głowacki z Gminnego Zespołu Szkół, w kategorii szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych – Jakub Kalinowski, również z  Gminnego Zespołu Szkół. W konkursie plastycznym pierwsze miejsca zajęły Julia Stelmach (SP GZS) i Dorota Rodzik (G GZS). Ich prace oraz prace pozostałych finalistów oglądać można w Kaplicy Królewskiej kościoła farnego. W konkursie recytatorskim najlepsze okazały się Marta Zając (SP GZS) i Martyna Szajnoga z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii „Powrót z U”. Zwycięzcy tego konkursu zaprezentowali wybrane przez siebie wiersze o tematyce patriotycznej w czasie koncertu laureatów.

 

Nagrody ufundowane przez Instytut Pamięci Narodowej wręczali laureatom burmistrz Kazimierza Andrzej Pisula i przewodniczacy Rady Miejskiej w Kazimierzu Piotr Guz.

 

Relacja z wydarzenia na profilu facebookowym kazimierzdolnypl

Data publikacji:

Autor:

Komentarze