W sierpniu zapraszamy na Pardes Festival

Udostępnij ten artykuł

Fundacja Spichlerz Kultury zaprasza na szóstą już edycję  Pardes Festival – Spotkań z Kulturą Żydowską. W dniach od 22 do 26 sierpnia 2018 zapraszamy na spotkania festiwalowe w Kazimierzu Dolnym
i skansenie w Muzeum Wsi Lubelskiej, a na koncerty wybierzemy się do Teatru Klepisko w Skowieszynku.

Organizatorzy proponują bogaty program festiwalowy i zachęcają do udziału w prezentacjach  multimedialnych, koncertach, pokazach filmowych, spacerze tematyczym po kolekcji judaików  Muzeum Nadwiślańskiego, wędrówce śladami żydowskimi w Kazimierzu Dolnym. Goście festiwalowi spotkają się z wybitnymi znawcami judaizmu, tradycji i kultury żydowskiej.  Atrakcją festiwalu jest warsztat wycinanki żydowskiej prowadzony przez mistrzynię wycinanki Joannę Matyjasek z Lublina.

Powędrujemy śladami polsko-żydowskiej kolonii artystycznej w Kazimierzu nad Wisłą i ten spacer otworzy tegoroczny program festiwalowy (22 sierpnia, środa, godz.11.00, zbiórka przed Kamienicą Celejowską). Całą festiwalową sobotę (25 sierpnia) wypełnią spotkania ze znawcami szeroko rozumianej sztuki żydowskiej i tematyka kolonii artystycznych.

Tradycyjnie już zapraszamy do klimatycznego Folwarku Walencja na urokliwe Popołudnie ze Śliwką (23 sierpnia, czwartek). Fundacja Spichlerz Kultury chciałaby przywrócić śliwce należne jej miejsce wśród wielu innych atrakcji kazimierskich i uczynić spoiwem dawnych i dzisiejszych czasów. Śliwka w przedwojennym Kazimierzu Dolnym łączyła społeczność polską i żydowską.

- Mam wrażenie, że [Kazimierz] stanie się miastem figurującym w Bedekerze jako miasto wytwarzające obrazy i śliwki, podobnie jak Bruksela - koronki, a Łódź towary łokciowe – pisał o śliwce kazimierskiej Tadeusz Pruszkowski. Szykujemy wiele śliwkowych przyjemności!

Tego roku powędrujemy także szlakami ukraińskimi i spróbujemy przybliżyć skomplikowany splot polsko-ukraińsko-żydowski. Zapraszamy na cykl spotkań o tematyce ukraińskiej: prelekcję profesora Andrzej Zięby (UJ) poświęconą historii stosunków polsko-ukraińsko-żydowskich od połowy XVII do końca XVIII w., film „Dybuk. Rzecz o wędrówce dusz”, a po filmie na rozmowę z jego twórcami wzbogaconą komentarzami profesora Andrzeja Zięby (24 sierpnia, piątek).

Szósta edycja Pardes Festival to także wyjątkowy program muzyczny. Możemy już zdradzić, że na finał festiwalu, w sobotę 25 sierpnia, w Teatrze Klepisko, wystąpi charyzmatyczny zespół Yaron Trio. Liderka i wokalista zespołu Agnieszka Mendel zaśpiewa w jidysz, po hebrajsku i w ladino. Sprzedaż biletów przed koncertem w Teatrze Klepisko.Muzyczne smaki i smaczki Pardes Festival 2018 opiszemy na portalu i na fb festiwalu. Zapraszamy!

Na 26 sierpnia 2018 (niedziela) zaplanowana jest w partnerstwie z Muzeum Wsi Lubelskiej wycieczka do podlubelskiego skansenu. W programie zwiedzanie drewnianej cerkwi p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Cerkiew jest obiektem muzealnym i jednocześnie pełni funkcje kultowe dla wspólnoty greckokatolickiej. Po mszy i zwiedzaniu cerkwi zapraszamy na warsztat pisania ikon. Udział nieodpłatny.

Ale to nie wszystkie atrakcje festiwalowe…

Motyw graficzny szóstej edycji Pardes Festival to połączenie wycinanek Joanny Matyjasek i oprawy graficznej Lidii Dańko.

Muzeum Historii Żydów Polskich Polin jest patronem honorowym Pardes Festival.

Patronem medialnym jest Kazimierski Portal Internetowy.

 

Tekst: Aleksandra Markiewicz

Pardes Festival

Data publikacji:

Autor:

Komentarze