To był dobry sezon!

Udostępnij ten artykuł

Ten sezon turystyczny był dla Kazimierza bardzo udany. Zespół Zamkowy i Centrum Informacji Turystycznej odwiedziło dużo więcej osób niż rok temu, a starania i osiągnięcia Kazimierskiego Ośrodka Kultury Promocji i Turystyki zostały docenione przez władze powiatu.

Liczne imprezy, festiwale, zawody sportowe, koncerty i inne wydarzenia kulturalne i rozrywkowe. Na brak atrakcji w tym roku w Kazimierzu nie można było narzekać: X Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, Kazimiernikejszyn, 50. Ogólnopolski Festiwal Śpiewaków i Kapel Ludowych, Pardes Festiwal, Festiwal Orkiestr Dętych, I Bieg Kazimierski im. Jana Pawła II, IV Piłkarski Memoriał im. Kazimierza Górskiego, Dożynki Powiatowe, Skrzydła nad Kazimierzem, Kazimierskie Winobranie, koncerty Grzegorza Turnaua, Myśleć Sercem, LemOn, Łukasz Zagrobelny czy też występ kabaretu Ani Mru Mru. To tylko parę przykładów tego, co działo się w tym roku w Kazimierzu - wszystkiego nie sposób wymienić.

Pod względem ilości turystów ten sezon także był satysfakcjonujący. Podczas ostatniego posiedzenia Komisji Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki dowiedzieliśmy się, że w tym roku do końca października zostało sprzedane 160 tys. biletów na Zespół Zamkowy, Centrum Informacji Turystycznej odwiedziło ponad 29 tys. osób, a na stronę KOKPiTu zajrzało ponad 20 tys. internautów.

Dla porównania w ubiegłym roku w tym samym okresie na Zamek i Basztę weszło 130 tys. turystów, CIT odwiedziło 25 tys. osób, a stronę internetową KOKPiTu 13 tys.   

Osiągnięcia i starania KOKPiTu w promocji kultury i sztuki doceniły także władze powiatu. Podczas Powiatowego Dnia Kultury w Puławach wśród osób, które zostały uhonorowane Nagrodą Starosty Puławskiego w Dziedzinie Kultury, znalazł się dyrektor KOKPiTu Mariusz Płoszaj-Mazurek. 

– To jest nagroda dla całego zespołu Ośrodka Kultury. Przyznana została za okres, gdy zaczęliśmy pracować z całym Zespołem Zamkowym, i myślę, że to jest ważne, że udało nam się pogodzić pracę całego Ośrodka i zrobić wiele udanych imprez – skomentował nagrodę dyrektor Mariusz Płoszaj-Mazurek. - Ta nagroda jest tak naprawdę dopiero początkiem. Dzięki niej możemy spojrzeć z góry, z pewnego dystansu na to wszystko, co udało nam się zrobić i osiągnąć. Możemy zobaczyć także, co należy poprawić i zrobić jeszcze lepiej.

Nagroda za całokształt osiągnięć nie była jednak jedynym wyróżnieniem, jakie otrzymał KOKPiT podczas Dnia Kultury. W Konkursie Wydawnictw Regionalnych pierwsze miejsce w kategorii „Wydawnictwa pozostałe” zajął katalog wystawy pt. „Erraticus. Rzeźba na Zamku” Bogdana Markowskiego, którą można było oglądać od lutego do kwietnia tego roku na Zamku w Kazimierzu.  

- Nagrodzona została przede wszystkim wspaniała wystawa. Często w takich katalogach zapomina się, że najważniejszy jest artysta, a my chcieliśmy pokazać właśnie artystę i jego prace – mówi dyrektor Płoszaj-Mazurek. – Proces projektowania katalogu był nadzorowany przez Ośrodek Kultury i bardzo nas cieszy, że ta dbałość o szatę graficzną została doceniona.

Album, wykonany w minimalistycznym stylu i odznacza się niezwykłą elegancją. Zadbano jednak nie tylko o wygląd. Przygotowując album, pomyślano także o potrzebach osób niewidomych. Wewnątrz znajduje się specjalna wkładka z informacjami o wystawie napisanymi alfabetem Braille’a.

Ciekawie zapowiadają się także plany na przyszły sezon, choć jest jeszcze zbyt wcześnie, by pisać o wielu szykowanych niespodziankach. Dyrektor Płoszaj-Mazurek zdradził jednak, że niemalże na 100% w kwietniu możemy spodziewać się koncertu Kayah – The Best. Możliwe też, że na zamkowym dziedzińcu zagości kabaret Hrabi. W obu przypadkach trwają zaawansowane negocjacje, więc na szczegóły przyjdzie nam jeszcze poczekać. 

 

Data publikacji:

Autor:

Komentarze